Gdzie kupić Perspirex?

popularne alkohole w kosmetykach

Alkohol w kosmetykach – czy jest się czego obawiać?

Alkohole są często stosowane w kosmetyce. Ich obecność może budzić obawy lub wywoływać negatywne odczucia u konsumentów. Wynika to z faktu, że część z nich słynie ze swoich wysuszających i drażniących skórę właściwości. Istnieje jednak grupa alkoholi, które pełnią korzystne funkcje w kosmetykach i są pomocne w pielęgnacji skóry.  

Jak je rozpoznać w składzie produktów? Jakie nazwy ma alkohol w kosmetykach?

Które alkohole wykazują działanie kondycjonujące na skórę, a które mogą stanowić niepożądane składniki kosmetyku? Odpowiadamy!

Właściwości alkoholu w kosmetyce

Alkohol znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce ze względu na swoje korzystne właściwości. Jest ceniony m.in. za dezynfekujące, konserwujące i odświeżające oddziaływanie. Poprawia gęstość i lepkość produktów kosmetycznych. Do głównych właściwości alkoholi wykorzystywanych w kosmetykach należą:

 • konserwujące (zapobiega jełczeniu i psuciu kosmetyków);
 • antybakteryjne (ogranicza do minimum wzrost mikroorganizmów, co wydłuża datę przydatności do użytku);
 • przeciwzapalne;
 • rozpuszczalnik dla tłuszczów (umożliwia zastosowanie składników, które są nierozpuszczalne w wodzie);
 • dezodorujące;
 • ułatwia wnikanie aktywnych elementów kosmetyku w wierzchnie warstwy skóry.

Alkohole stanowią szeroki zbiór związków chemicznych, mających różne właściwości. Niektóre z nich odgrywają pożyteczną rolę w kosmetykach.

Jakie funkcje pełnią alkohole w produktach kosmetycznych?

Wyróżnia się cztery, główne grupy alkoholi, które są stosowane w produktach kosmetycznych. Pełnią one następujące funkcje:

 • emulgującą – umożliwiają powstanie emulsji, czyli mieszaniny składników, które bez użycia emulgatora są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do zmieszania. Emulgatory odpowiadają za trwałość uzyskanej mieszaniny i jej jednolitą konsystencję;
 • rozpuszczającą – rozpuszczają zawarte w kosmetyku substancje, które są nierozpuszczalne w tłuszczach lub wodzie;
 • nawilżającą – działają silnie nawilżająco, wiążąc wodę w skórze i przeciwdziałając jej utracie przez parowanie. Wpływają na regulację uwodnienia naskórka;
 • konserwującą – zmniejszają lub całkowicie hamują procesy mikrobiologiczne, powodujące psucie produktu. Wpływają na poprawę jego jakości i wydłużenie przydatności do użycia. 

Alkohol ma różne funkcje w kosmetykach. Wpływają na konsystencję produktów, jego lepkość i gęstość, a także zwiększają łatwość rozprowadzania kosmetyków na skórze, 

Wydłużają ich trwałość i przydatność do użycia – są świetnymi konserwantami. Ponadto wykazują działanie silnie nawilżające, dlatego niektóre z alkoholi stanowią częsty składnik np. kremów nawilżających do twarzy. Alkohole to również skuteczne rozpuszczalniki dla pozostałych składników kosmetyku.

Produkty z alkoholem to np. antyperspiranty: Perspirex Strong i Perspirex Original. Perspirex Strong zapewnia świeżość do 5 dni, a Perspirex Original od 3 do 5 dni. Zawartość alkoholu ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu podczas pocenia się. Pełni on też rolę konserwantu. 

Z kolei w trosce o skórę wrażliwą powstał Perspirex Comfort. Jest pozbawiony alkoholu, ale również skutecznie chroni przed potem od 2 do 3 dni i dba o skórę dzięki systemowi ochrony skóry.

Dobry alkohol w składzie kosmetyków, czyli jaki ?

Mianem dobrych alkoholi określa się z reguły te, które działają korzystnie na skórę lub są dla niej neutralne. Dobre alkohole mają właściwości wspierające i kondycjonujące – polepszają kondycję i stan skóry oraz ją pielęgnują. Poprawiają również gęstość i trwałość produktu.

Jakie alkohole w składzie kosmetyków zalicza się do dobrych?

 • alkohol benzylowy, 
 • alkohol fenyloetylowy,
 • alkohol behenylowy,
 • alkohol mirystylowy,
 • alkohol stearylowy,
 • gliceryna. 

W kolejnych nagłówkach opiszemy szczegółowo każdy z wyżej wymienionych alkoholi.

Alkohol benzylowy (Benzyl alcohol)

Alkohol benzylowy należy do alkoholi aromatycznych i znajduje się najczęściej w zapachowych mleczkach, balsamach lub kremach do rąk. Jego woń zbliżona jest do zapachu jaśminu.

Alkohol benzylowy w kosmetykach sprawdza się głównie jako substancja zapachowa. Pełni też funkcję konserwantu, rozpuszczalnika oraz emulgatora. Aby zapewnić bezpieczeństwo stosowania kosmetyków w UE z alkoholem benzylowym, jego zawartość w produktach kosmetycznych nie może przekraczać 1%. Kontakt z wyższym stężeniem tego alkoholu może skutkować pojawieniem się bąbli, podrażnienia i wysypki na skórze. 

W jaki sposób sprawdzić, jaka jest zawartość tego alkoholu w kosmetyku? Z reguły składniki produktu są ułożone w kolejności ich stężenia. Co oznacza? Im większa zawartość składnika w produkcie, tym zajmuje on wyższą pozycję w składzie, umieszczonym na opakowaniu. 

Alkohol fenyloetylowy (Phenethyl alcohol)

Alkohol fenyloetylowy ogranicza (lub opóźnia) wzrost bakterii w kosmetykach. Przedłuża ich trwałość oraz przydatność do użycia, a także chroni przed szkodliwymi mikroorganizmami.

Stosuje się go jako środek konserwujący m.in. w mleczkach do demakijażu, tonikach, balsamach do ciała. Dodatkowo ma właściwości kondycjonujące skórę: może nawilżyć, odżywić i poprawić jej wygląd oraz stan. Dzięki temu jest popularnym składnikiem w produktach nawilżających.

Alkohol fenyloetylowy w kosmetykach to również składnik zapachowy – wzbogaca kosmetyki o kwiatową nutę zapachu. Można go znaleźć w produktach do makijażu: w różach do policzków, cieniach do powiek czy fluidach do twarzy.

Alkohol behenylowy (Behenyl alcohol)

Alkohol behenylowy wykorzystuje się w kosmetykach jako zagęszczacz i emulgator. Poprawia konsystencję produktu. Można go znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji włosów takich jak: szampony, maski czy odżywki. Wchodzi również w skład produktów do pielęgnacji skóry np. balsamów, mleczek lub kremów. 

Alkohol mirystylowy (Myristyl alcohol)

Alkohol mirystylowy jest powszechnie stosowany w kosmetykach ze względu na swoje właściwości kondycjonujące, emolientowe oraz nawilżające. Wpływa korzystnie na skórę – wygładza ją, zmiękcza i nawilża. To częsty składnik kremów do twarzy i ciała lub produktów do stylizacji włosów. Alkohol mirystylowy zagęszcza kosmetyki i poprawia ich konsystencję, dzięki czemu są one łatwiejsze w aplikacji.

Alkohol stearylowy (Stearyl alcohol)

Alkohol stearylowy jest emulgatorem pozwalającym na powstanie mieszaniny wodno-olejowej w kosmetykach. Jedną z jego głównych cech jest zmętnianie, przez co zmniejsza przezroczystość kosmetyków. Dodatkowo zmienia konsystencję produktów, sprawiając, że są bardziej lepkie, a także ogranicza powstawanie piany.

Stearyl alcohol znalazł szerokie zastosowanie jako składnik ułatwiający rozczesywanie włosów oraz poprawiający ich elastyczność. Wchodzi w skład szamponów i odżywek do włosów. Można go również  znaleźć w kremach do twarzy i balsamach do ciała ze względu na właściwości zmiękczające i wygładzające.

Gliceryna (Glycerol)

Gliceryna pełni w kosmetykach głównie funkcję nawilżającą. Na skórze działa jak opatrunek okluzyjny – chroni ją przed utratą wilgoci oraz zapobiega wysuszaniu naskórka. Wpływa korzystnie na konsystencję produktów kosmetycznych. Zapobiega ich  wysychaniu, pełni funkcję skutecznego konserwantu. To częsty składnik kremów, balsamów i mleczek do twarzy oraz ciała.

Niepożądane alkohole w kosmetykach

Oprócz dobrych alkoholi można w składzie kosmetyków  znaleźć takie, których lepiej unikać.  Mogą one bowiem działać niekorzystnie np. powodować przesuszenie skóry lub jej zaczerwienienie i podrażnienie. 

Do alkoholi mogących wykazywać niekorzystne działanie na skórę należą m.in.:

 • alkohol denaturowany, 
 • alkohol etylowy,
 • alkohol izopropylowy.

Warto jednak podkreślić, że nie tylko rodzaj, ale też zawartość procentowa alkoholu w kosmetyku decyduje o jego szkodliwości. Stężenie 5% lub mniejsze jest uznane za bezpieczne w np. przypadku alkoholu etylowego. „Czysty alkohol etylowy zastosowany w odpowiednio niskim stężeniu, poniżej 5%, w obecności składników nawilżających i natłuszczających, zawieszony w nowoczesnym podłożu, jest niewyczuwalny i znakomicie tolerowany (…).

Alkohol denaturowany (Alcohol denat)

Alcohol denat jest stosowany w kosmetykach głównie jako konserwant i substancja stabilizująca kosmetyk mikrobiologicznie. Wykazuje działanie odtłuszczające – pomaga zmniejszać ilość sebum w skórze. Jest częstym składnikiem produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery mieszanej lub trądzikowej. 

Alcohol denat może działać niekorzystnie na skórę, powodując jej wysuszenie, podrażnienia i reakcje alergiczne. Dlatego osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień powinny unikać kosmetyków, które zawierają w sobie ten alkohol.

Alkohol etylowy (Ethyl alcohol, Ethanol)

Alkohol etylowy jest popularnym rozpuszczalnikiem w kosmetykach, pomagający w rozpuszczaniu substancji takich jak np. ekstrakty roślinne. Ethyl alcohol sprawdza się jako składnik czyszczący skóry – pomaga pozbyć się z niej mikroorganizmów i zanieczyszczeń. Wchodzi w skład m.in. żeli do mycia twarzy czy toników.

Etanol zawarty w kosmetykach może jednak podrażniać skórę i powodować jej wysuszenie. Dlatego należy z rozwagą korzystać z produktów, mających go w składzie. Warto pamiętać, że jego stężenie w kosmetykach powinno być mniejsze niż 5%.

Alkohol izopropylowy, izopropanol (Isopropyl alcohol)

Izopropanol pełni w kosmetykach funkcję środka obniżającego pienistość kosmetyku. Sprawdza się również jako rozpuszczalnik oraz środek obniżający lepkość uzyskanego produktu. Alkohol izopropylowy stosowany jest m.in. w płynach po goleniu, produktach do kąpieli, kosmetykach do makijażu oraz w produktach do pielęgnacji paznokci, włosów i skóry. Znany jest również ze swoich właściwości antyseptycznych. Dlatego wchodzi w skład np. mydeł i płynów przeznaczonych do dezynfekcji rąk. Należy pamiętać, że izopropanol może wywoływać podrażnienia skóry, objawiające jako wysypka, swędzenie, suchość i zaczerwienienie.

Alkohole w kosmetyce – podsumowanie

Alkohole to substancje często pojawiają się w kosmetyce. Ich właściwości pozwalają m.in. na uzyskanie produktu o konkretnym działaniu (np. oczyszczającym lub nawilżającym) oraz o odpowiedniej konsystencji, lepkości czy zapachu.

Wybierając kosmetyk dla siebie, musimy zwrócić uwagę na jego skład. Warto sięgać po produkty, które zawierają tzw. dobre alkohole, czyli mające korzystne działanie na skórę. Trzeba też pamiętać, że jeśli jest ona wrażliwa i delikatna powinniśmy unikać stosowania produktów z zawartością alkoholi, które mogą podrażniać skórę.

Bibliografia

 1. https://tomorrowlabs.eu/blogs/news/is-alcohol-in-cosmetic-products-bad-for-your-skin
 2. SARBAK, Zenon; JACHYMSKA-SARBAK, Barbara; SARBAK, Agnieszka. Chemia w kosmetyce i kosmetologii. Wrocław, Poland: MedPharm Polska, 2013.
 3. PIECHOTA-URBAŃSKA, M.; ZGODA, M. M. Pochodne oksyetylenowania alkoholi i kwasów tłuszczowych jako składowe formulacyjne postaci leku i kosmetyku podawanego na skórę. Prace Naukowe Instytutu Technologii Organicznej i Tworzyw Sztucznych Politechniki Wrocławskiej. Konferencje, 2000, 48.22: 301-303.
 4. https://www.cosmeticsinfo.org/ingredients/benzyl-alcohol/
 5. https://www.cosmeticsinfo.org/ingredients/phenethyl-alcohol/
 6. Pendlington, R.U; Whittle, E.; Robinson, J.A; Howes, D., Fate of ethanol topically applied to skin, Food and Chemical Toxicology 39 (2), 2001.
 7. https://cosmetics.specialchem.com/inci-ingredients/myristyl-alcohol
 8. https://www.cosmeticsinfo.org/ingredients/stearyl-alcohol/
 9. BOJAROWICZ, HALINA; WOJCIECHOWSKA, MILENA; GOCKI, JACEK. Substancje konserwujące stosowane w kosmetykach oraz ich działania niepożądane. Probl Hig Epidemiol, 2008, 89.1: 30-33.
 10. Car, H., Sadowska, A., Stefaniuk, R., Doświadczalnej, Z. F., RAD-MED, N. Z. O. Z., & w Łosicach, P. L. R. Alkohole w produktach leczniczych stosowanych na skórę., cyt. za: https://www.heel.pl/media/downloads_pdf/heel_pl/lekarze/dermaveel_1/dermaveel_car_alcohol_in_skin_products.pdf
 11. https://www.healthline.com/health/glycerin-for-face#what-is-it
 12. https://cosmileeurope.eu/inci/detail/591/alcohol-denat/
 13. https://thedermreview.com/alcohols-in-skincare-ethyl-alcohol/
 14. https://www.cir-safety.org/sites/default/files/115_buff3h_suppl.pdf
 15. https://www.cosmeticsinfo.org/ingredients/isopropyl-alcohol/