Gdzie kupić Perspirex?

Antyperspirant czy dezodorant – co wybrać?

Pocenie się nie jest niczym przyjemnym. Pomimo tego, że jest to jak najbardziej naturalna reakcja naszego organizmu na stres lub wysoką temperaturę, pojawienie się potu na ubraniach, a wraz z nim brzydkiego zapachu, nie należy do najprzyjemniejszych. Szczególnie w sytuacjach oficjalnych i zawodowych każdy z nas chce tego uniknąć. Na szczęście na rynku istnieje duży wybór antyperspirantów oraz dezodorantów – pozostaje tylko pytanie, który z nich wybrać?

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Dezodorant maskuje skutki pocenia się, natomiast antyperspirant zapobiega poceniu się. Tak więc dezodoranty kontrolują zapach, a antyperspiranty pot.

W obiegowej opinii obydwa produkty mają pomagać w walce z nadmiernym poceniem się. W rzeczywistości jednak antyperspirant i dezodorant działają zupełnie inaczej, choć wiele produktów na rynku łączy ich funkcje oferując zarówno właściwości antyperspiracyjne jak i zapachowe.

Jak działa dezodorant?

Głównym zadaniem dezodorantu jest maskowanie przykrego zapachu potu przez kilka-kilkanaście godzin, tak więc po dezodoranty powinny sięgać osoby, które pocą się w naturalny, umiarkowany sposób. Niektóre dezodoranty zawierają także substancje, które mają za zadanie zapobiegać rozwojowi bakterii. Najbardziej charakterystycznymi są: irgasan, triclosan czy czwartorzędowe sole amoniowe. W składzie dezodorantów można znaleźć również: farnezol, bisabolol czy kwas d-usnowy. Kluczowym aspektem przy wyborze dezodorantu jest wybór zapachu, który będzie nam odpowiadał.

Dezodoranty nie hamują wydzielania potu, a opóźniają jedynie rozwój bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Niestety dezodoranty nie są wystarczającą ochroną dla osób, które borykają się z nadmiernym poceniem.

Jak działa antyperspirant?

Antyperspirant hamuje wydzielanie potu, co naturalnie skutkuje także zmniejszeniem nieprzyjemnego zapachu. Antyperspirant poza funkcją zapachową i przeciwbakteryjną zawiera substancje tworzące żelową barierę blokującą wydostawanie się potu na skórę.

Najskuteczniejszy z nich to chlorek glinu (INCI: Aluminium Chloride). Reaguje on z wodą oraz białkami w kanalikach gruczołów potowych i na kilka dni blokuje je, uniemożliwiając wydostawanie się potu na zewnątrz. Z tego powodu antyperspirant można stosować co kilka dni. Jednocześnie, antyperspiranty nie wpływają na termoregulację naszego organizmu.

Jak wybrać odpowiedni antyperspirant?

Przy wyborze antyperspirantu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka aspektów:

  • Natężenie nadpotliwości
  • Miejsce w którym występuje problem
  • Typ skóry, skłonności do alergii i podrażnień
  • Forma preparatu

Natężenie nadpotliwości

Jest często mierzone w czterostopniowej skali HDSS (ang. Hyperhidrosis Disease Severity Scale), która pomaga określić stopień natężenia problemu nadpotliwości:

1Pocenie jest praktycznie niezauważalne
2Pocenie czasami przeszkadza w normalnej codziennych aktywnościach
3Pocenie jest irytujące i często przeszkadza w codziennych aktywnościach
4Pocenie stale przeszkadza w codziennych aktywnościach

W zależności od natężenia problemu powinniśmy wybierać preparaty o odpowiedniej sile działania.

Miejsce w którym występuje nadmierna potliwość

Problem nadpotliwości występuje nie tylko pod pachami, ale też na dłoniach, stopach, plecach czy w okolicach intymnych. Wybierając antyperspirant, powinniśmy się upewnić, że można go zastosować w miejscu występowania problemu.

Typ skóry, skłonności do alergii i podrażnień

Skóra pod pachami jest niezwykle delikatna, dlatego zbyt silny antyperspirant może powodować podrażnienia. Osoby ze skórą wrażliwą lub skłonną do alergii powinny zwrócić uwagę także na dodatkowe składniki antyperspirantu, które nawilżą wrażliwą skórę i zminimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem będzie Perspirex Comfort, hipoalergiczny antyperspirant bez alkoholu, który zawiera specjalną formułę nawilżającą skórę zapewniając dodatkowy komfort.

Forma preparatu

Najpopularniejszymi formami preparatów są antyperspiranty w sprayu, sztyfcie lub kulce oraz w formie chusteczek antyperspiracyjnych. Bez wątpienia najwygodniejszy jest roll-on, potoczna „kulka”, ponieważ najłatwiej jest nim dozować odpowiednią ilość preparatu. Ma on bezpośredni kontakt ze skórą, dzięki czemu zapewnia optymalne wchłanianie substancji przez skórę. Jego wadą jest natomiast to, że może on być stosowany tylko przez jedną osobę – ze względów higienicznych.

Ostatecznie, wybór odpowiedniego antyperspirantu jest kwestią indywidualną. Dobrze dobrany zniweluje nieprzyjemne skutki nadpotliwości i pozwoli na nowo cieszyć się codziennymi aktywnościami jak np. ćwiczenie na siłowni, jazda na rowerze czy spacer.

Mity na temat antyperspirantów

W Internecie można spotkać się z wieloma negatywnymi opiniami i krzywdzącymi mitami na temat stosowania antyperspirantów. Rozwiejmy więc kilka wątpliwości, które być może powstrzymują niektóre osoby przed zastosowaniem rozwiązania problemu nadmiernej potliwości:

Czy antyperspiranty szkodzą?

Używane zgodnie z zaleceniami producenta – nie. Nie istnieją badania potwierdzające ich szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Czy antyperspiranty blokują proces oczyszczania się organizmu z toksyn?

Nie. Antyperspirantu używa się jedynie miejscowo, najczęściej pod pachami, a tam znajduje się jedynie około 1% gruczołów potowych.

Czy antyperspiranty mogą być przyczyną raka piersi?

Nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Zaświadcza o tym także Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne.

Czy aluminium w antyperspirantach szkodzi?

Nie. Ten temat jest przedmiotem intensywnych badań. NCBI wykazał, że nie ma przekonujących dowodów na to, że aluminium zawarte w antyperspirantach szkodzi zdrowiu.

Czy antyperspirant można zastąpić naturalnymi mieszankami ziół, olejków lub ałunem?

Nie zawsze. Rozwiązania naturalne mogą być wystarczające dla osób, które nie mają problemów z nadmiernym poceniem. Osoby cierpiące na tę dolegliwość, bardzo aktywne, mające problemy z hormonami lub borykające się z efektami ubocznymi stosowanych leków raczej nie odczują wystarczających efektów.

Podsumowując, jeśli cierpimy na dolegliwości związane z nadmiernym poceniem, spokojnie możemy sięgnąć po profesjonalne antyperspiranty takie jak Perspirex (dawniej Etiaxil). Pamiętajmy też, żeby nie dać się nabrać na drogeryjne produkty, które bardzo często wprowadzają w błąd opisem „o działaniu antyperspirantu” będąc w rzeczywistości dezodorantami. Nie rozwiążą one problemu nadpotliwości, a jedynie przez chwilę zamaskują przykry zapach potu.