Gdzie kupić Perspirex?

Dwie obejmujące się wzajemnie uśmiechnięte nastolatki

Antyperspirant dla nastolatków. Jaki wybrać i od kiedy go stosować?

Pocenie się jest procesem fizjologicznym, który przebiega w każdym wieku. Jednak u progu dojrzewania może on ulec intensyfikacji, stając się dla nastolatka wstydliwym problemem. Z pomocą może przyjść skuteczny antyperspirant. Jaki antyperspirant jest odpowiedni dla nastolatków i kiedy zacząć go stosować?

Antyperspirant dla nastolatków – jaki wybrać?

Wybór antyperspirantu dla nastolatka może okazać się wyzwaniem. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej produktów, które są dedykowane walce z nadpotliwością u nastolatków i młodzieży. Czym więc się kierować w wyborze antyperspirantu dla nastolatków? Przede wszystkim należy pamiętać, że powinien być on przede wszystkim bezpieczny, skuteczny, delikatny oraz wygodny w użyciu. Ważny jest też skład produktu: im prostszy, tym lepszy.

Bezpieczne rozwiązanie mogą stanowić antyperspiranty bezalkoholowe, stworzone na bazie sody oczyszczonej lub zawierające ałun (minerał, który wykazuje działanie ograniczające wydzielanie potu[1]). Jeżeli nastolatek chce zapachową wersję antyperspirantu, to warto wybrać produkt zawierający olejki eteryczne. Nastoletnim chłopcom do gustu mogą przypaść cytrusowe zapachy, a nastoletnie dziewczynki mogą sięgnąć po bardziej słodkie, kwiatowe nuty. Trzeba jednak pamiętać, by przed użyciem antyperspirantu sprawdzić, czy nie występuje uczulenie na któryś z jego składników. Warto więc znać jakie są objawy uczulenia na antyperspirant.

Która forma antyperspirantu będzie najlepsza?

Biorąc pod uwagę delikatną skórę nastolatka oraz jego różne potrzeby związane z użytkowaniem produktu, warto wiedzieć, w jakich formach występują antyperspiranty:

  • żel – antyperspirant w żelu sprawdzi się jako pierwszy antyperspirant dla nastolatka. Należy wybrać produkt, który będzie delikatny dla młodej skóry. Świetnym pomysłem może być także żel pod prysznic z antyperspirantem, zwłaszcza gdy nadmierna potliwość dotyczy nie tylko pach;
  • kulka – antyperspiranty dla nastolatków w kulce to bardzo popularne rozwiązanie. Poręczne i łatwe w użyciu, łatwo zmieszczą się w plecaku czy torebce. Dodatkowo w tej linii produktów można bez trudu znaleźć preparaty o delikatnym działaniu;
  • spray – zdarza się, że antyperspiranty w tej formie zawierają alkohol. Mogą więc podrażniać i wysuszać skórę nastolatków. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną grupę tych produktów, które przeznaczone są do stóp. Mogą być one dobrym wyborem, jako antyperspirant dla chłopców i dziewczynek, zmagających się z problemem nadpotliwości właśnie w tym miejscu.

Bezpieczny i skuteczny antyperspirant dla nastolatków powinien radzić sobie z potliwością, a do tego być delikatny w działaniu. Korzystnym wyborem może okazać się Perspirex Comfort. Produkt zawiera łagodną formułę na bazie wody, wzbogaconą dodatkowo o system ochrony przed podrażnieniami, który zabezpiecza delikatną skórę przed uszkodzeniem. Perspirex Comfort zapewnia uczucie komfortu przez 2-3 dni.

Antyperspirant dla nastolatków – od kiedy można stosować?

Trudno określić dokładną granicę wieku, w której nastolatek może zacząć używać antyperspirantów. Jest to bowiem kwestia indywidualna. Przyjmuje się jednak, że po antyperspirant nastolatki sięgają w czasie dojrzewania. Okres ten u dziewczynek rozpoczyna się w wieku 8-13 lat, a u chłopców w wieku 9-14 lat[2].

W miarę dorastania w nastoletnim organizmie następuje wiele różnorodnych zmian, w wyniku których proces pocenia się może przybierać na sile (a nawet przejść w nadpotliwość). Takie przemiany wymuszają więc zamianę dezodorantu na skuteczniejszy środek o specjalistycznym działaniu, czyli m.in. na antyperspirant.

Antyperspirant dla nastolatka w formie roll-onu jest łatwy w użyciu i nie pozostawia plam na ubraniach.

Czy antyperspirant jest bezpieczny dla nastolatków?

Większość obaw związanych z antyperspirantami wynika z ich zawartości aktywnego składnika: chlorku glinu, który bywa uznawany za potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia. Jednakże badania Naukowego Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Konsumentów[3] wykazują, że antyperspiranty, które mają w składzie chlorek glinu, to produkty bezpieczne dla organizmu. Trzeba jednak pamiętać, by nastolatek stosował antyperspiranty w odpowiedni sposób i unikał ich nakładania na widoczne podrażnienia czy uszkodzenia skóry (np. po goleniu).

Antyperspiranty, tak jak i inne produkty, warto używać z rozwagą w przypadku występowania alergii skórnych u nastolatka. Zawsze należy sprawdzić skład preparatu, by mieć pewność, że nie wywoła uczulenia.

Antyperspirant dla nastolatków – co warto wiedzieć?

Okres dojrzewania to trudny czas dla dorastającej jednostki. Nadmierne pocenie się może być źródłem dodatkowego stresu dla nastolatka, który musi mierzyć się z wyzwaniami wkraczania w dorosłość. Dlatego warto zaproponować dojrzewającej osobie skuteczny antyperspirant, który zapewni mu komfort w codziennym funkcjonowaniu. Należy pamiętać, by produkt był odpowiedni dla wrażliwej skóry nastolatka, a także dostosowany do jego potrzeb i preferencji.


BIBLIOGRAFIA

[1]https://www.medicalnewstoday.com/articles/alum-for-skin

[2]https://kidshealth.org/en/parents/deodorant.html

[3]Scientific Committee on Consumer Safety(March 3, 2020). „Opinion on the safety of aluminium in cosmetic products Submission II (SCCS/1613/19)”(PDF). Data dostępu 17/10/2022

[4]Scientific Committee on Consumer Safety(March 3, 2020). „Opinion on the safety of aluminium in cosmetic products Submission II (SCCS/1613/19)”(PDF). Data dostępu 17/10/2022

[5]Draelos ZD (September 2001). „Antiperspirants and the hyperhidrosis patient”. Dermatol Ther. 14(3): 220–224. doi:10.1046/j.1529-8019.2001.01028.x. S2CID 70403655.

[6]Laden, Karl (1999). Anti-Perspirants and Deodorants, Second Edition. CRC Press

[7]https://kidshealth.org/en/parents/deodorant.html

[8]https://www.medicalnewstoday.com/articles/alum-for-skin