Gdzie kupić Perspirex?

Dostępne są różne opcje antyperspirantów bez aluminium, w tym naturalne alternatywy, które zredukują rozwój flory bakteryjnej

Antyperspiranty bez aluminium. Co zawierają i czy są skuteczne?

Pocenie się jest naturalną reakcją ciała pozwalającą na utrzymanie prawidłowej temperatury. I choć poci się każdy, nieestetyczne plamy na odzieży mogą powodować dyskomfort. Gdy stosowane preparaty wydają się nieskuteczne, a mocny antyperspirant uczula skórę, warto zainwestować w delikatniejsze środki. Alternatywą w walce z potem skóry problematycznej są m.in. antyperspiranty bez zawartości aluminium. Jednak czy wciąż będą równie skuteczne?

Czym zastępuje się aluminium w antyperspirantach?

Osoby uczulone lub wykazujące nadwrażliwość na aluminium nie muszą rezygnować ze stosowania antyperspirantu – wystarczy znaleźć preparat odpowiedni dla skóry. Kosmetyk na bazie naturalnych składników jest tak samo skuteczny, jak regularny antyperspirant. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku działanie redukujące przykry zapach i intensywność pocenia, może nastąpić w nieco opóźnionym w czasie.

Bloker potu bez aluminium może zawierać glinkę białą lub zieloną, która jako naturalny składnik wpływa na intensywność wydzielania woni. Co prawda, glinka nie hamuje rozwoju bakterii, ale skutecznie redukuje ich florę. Zmniejsza wydzielanie sebum (łoju), które jest pożywką dla bakterii, której nadmiar sprzyja ich namnażaniu się. Skuteczny dezodorant, bez aluminium, może opierać się na naturalnym składniku, jakim jest ałun – który jako naturalny kryształ leczniczy ma właściwości ściągające i antyseptyczne. Związkiem o podobnych właściwościach jest srebro[1].

Antyperspiranty bez aluminium – czy są równie skuteczne?

Składniki aktywne naturalnych dezodorantów, tak jak te na bazie soli glinu, wykazują właściwości redukujące rozwój flory bakteryjnej. Ponadto, z reguły kosmetyki naturalnego pochodzenia są delikatniejsze i subtelniejsze dla skóry. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie antyperspirant/dezodorant bez aluminium, parabenów i alkoholu może nie być w 100% skuteczne (jeśli chodzi o likwidację niepożądanego zapachu). Istnieje bowiem ryzyko delikatnego wydzielania się zapachu potu mimo zastosowania antyperspirantu. Może to nastąpić zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym.

Z czasem stosowania naturalnych dezodorantów nieprzyjemna woń będzie zmniejszać swą intensywność. Antyperspirant i jego intensywność działania powinna być dostosowana do indywidualnych cech organizmu i intensywności stylu życia[2].

Jak rozpoznać aluminium w składzie kosmetyku?

Składnikami aktywnymi antyperspirantów są przeważnie związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe, które działają bezpośrednio na przyczynę powstawania potu. Zwężają ujście kanalików gruczołów potowych, czasowo ograniczając ich aktywność. Najczęściej używanymi związkami glinu są:

  • Aluminium Chlorohydrate;
  • Aluminium Chloride;
  • Aluminium Sesquichlorohydrate.

Sole glinu wykazują właściwości chłonne i ściągające, dlatego ich skuteczność walki z potem jest wyraźnie zauważalna. Ich właściwości antyseptycznie skutecznie redukują florę bakteryjną na powierzchni skóry pach, maskując przy tym nieprzyjemny zapach potu. Warto przypomnieć, że chlorek glinu wspomaga skuteczność antyperspirantu i występuje w niewielkich stężeniach. Jego pozostałe formy to:

  • Aluminium Sulphate;
  • Aluminium Phenosulphate;
  • Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex.

Jeśli pragniesz stosować dezodoranty bez aluminium, poza informacją o naturalnym pochodzeniu antyperspirantu na odwrocie etykiety szukaj, czy aby na pewno kosmetyk jest pozbawiony soli glinu o powyższym oznaczeniu[3].

Jak długo skuteczne są antyperspiranty bez aluminium?

Systematycznie aplikowany naturalny dezodorant w zupełności zaspokoi potrzeby konsumenta. Jego skuteczność i długość działania w dużym stopniu zależna jest od potrzeb i reakcji skóry na dany produkt oraz od składu i stężenia aktywnych związków dezodorantu.

Jeśli planujemy zmianę kosmetyku na antyperspirant bez glinu, proces adaptacji skóry i redukcji problemu potliwości może zająć kilka dni. Gdy skóra naturalnie ureguluje proces pocenia się i oczyści się, można zauważyć coraz większe rezultaty. Regularna, właściwa aplikacja oraz korzystanie z produktów o dostatecznym czasie działania (najczęściej określonym na opakowaniu), zapewni oczekiwane rezultat, redukując wstydliwy problem[4].

Antyperspiranty bez aluminium to doskonała alternatywa dla osób, które wykazują nadwrażliwość na ten składnik

Zalety antyperspirantów bez aluminium

Skuteczny antyperspirant bez aluminium to przede wszystkim idealna alternatywa dla osób ze skłonnościami alergicznymi i nadwrażliwością skóry. Bardzo wydajne i wygodne w aplikacji, dzięki naturalnym składnikom niwelują przykry zapach potu i skutecznie wchłaniają nadmiar potu.

Do kolejnych zalet możemy zaliczyć szereg składników pielęgnujących i łagodzących np.: olejki odżywcze, ceramidy, witaminy C i E, dzięki którym antyperspirant można aplikować nawet kilka razy w ciągu doby. Naturalny antyperspirant niweluje ryzyko podrażnień i jest w zupełności bezpieczny nawet dla delikatnej skóry przyszłej mamy i nastolatka wchodzącego w okres dojrzewania[5].

Wady antyperspirantów bez aluminium

Antyperspiranty bez aluminium mogą okazać się dla niektórych osób po prostu za słabe. Kosmetyk redukujący potliwość, stworzony na bazie naturalnych składników wykazuje mniejszą skuteczność i efektywność niż tradycyjne antyperspiranty. Dlatego dla osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport bądź narażonych na stres – taka formuła antyperspirantu może być niezbyt zadowalająca. W sytuacji, gdy nadpotliwość jest podyktowana zmianami hormonalnymi bądź przewlekłą chorobą, warto sięgnąć po antyperspirant z chlorkiem glinu (oczywiście, jeśli nie ma przeciwwskazań)[6].

Regularne aplikowanie naturalnego dezodorantu powinno skutecznie zredukować florę bakteryjną pod pachami

Antyperspirant w sztyfcie, kulce czy w sprayu bez aluminium?

Aby skutecznie zredukować problem potliwości i zyskać pewność 100% ochrony przez cały dzień, warto dobrać kosmetyk nie tylko ze względu na skład, ale i formę jego aplikacji. Antyperspiranty występują w różnych wariantach, a najpopularniejsze z nich to sztyft, kulka i spray. Ich wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji konsumenta.

Warto podkreślić, że najwyższą skuteczność preparatu osiągniemy podczas jego dokładnej aplikacji. Antyperspirant w formie sprayu cieszy się dużą popularnością. Rozpylona substancja delikatnie rozprowadza się po skórze, jednak nie gwarantuje dokładnej aplikacji.

Korzystając z antyperspirantu w sztyfcie i kulce mamy możliwość równomiernego rozprowadzenia produktu, co zapewnia świeżość i pielęgnację delikatnej skóry. Jest to idealna alternatywa dla wrażliwych pach skłonnych do podrażnień. Należy jednak pamiętać, że kosmetykiem w takiej formie nie można się dzielić![7].

Jak wybrać antyperspirant bez aluminium?

To, że dezodorant opiera się na naturalnych składnikach, nie oznacza, że jest antyalergiczny oraz że nie ma możliwości wystąpienia podrażnień lub uczuleń. Faktycznie, naturalne antyperspiranty są bezpieczniejszą i delikatniejszą formą walki z potliwością, jednak reakcje, tendencje i tolerancja skóry na dany składnik to bardzo indywidualna kwestia. Aby zwiększyć świadomość wyboru, możemy sięgać po preparaty zawierające m.in.:

  • skrobię ziemniaczaną mają za zadanie pochłanianie potu, zapobiegając odparzeniom i otarciom;
  • wodorotlenek magnezu, który działa antybakteryjnie, niweluje nieprzyjemny zapach;
  • ziemię okrzemkową – skutecznie pochłaniającą pot, łagodzącą podrażnienia i zmiękczającą skórę.

Po odnalezieniu interesującego Cię składu pozostaje już tylko kwestia wyboru między czasem działania preparatu i sposobem jego aplikacji[8].

Podsumowanie

Intensywność wydzielanego potu to bardzo indywidualna zależność. Warto wspomnieć, że pot pierwotnie jest bezwonny. Dopiero w kontakcie z florą bakteryjną skóry człowieka – wydziela nieprzyjemny zapach. Częstym błędem podczas kuracji jest niewłaściwy dobór kosmetyku – dezodorant jedynie neutralizuje nieprzyjemną woń, gdy antyperspirant ogranicza produkcję potu. Dlatego obserwacja swojego ciała to klucz do zakupu skutecznego preparatu.

Niezależnie od ostatecznego wyboru – czy zdecydujemy się na antyperspirant z aluminium, czy jego naturalną wersję, właściwości i sposób działania musi odpowiadać wymaganiom skóry i być kompatybilny z prowadzonym stylem życia.


BIBLIOGRAFIA

[1]https://www.healthline.com/health/natural-deodorants-work-smart-girls-guide#what-makes-it-natural

[2]Ibidem.

[3]https://www.cosmeticsinfo.org/hbi/aluminum/

[4]https://radioklinika.pl/naturalne-dezodoranty-antyperspiranty-swiezosc-bez-chemii/

[5]https://www.healthline.com/health/natural-deodorants-work-smart-girls-guide#what-makes-it-natural

[6]https://www.healthline.com/health/natural-deodorants-work-smart-girls-guide#what-makes-it-natural

[7]https://radioklinika.pl/naturalne-dezodoranty-antyperspiranty-swiezosc-bez-chemii/

[8]https://www.healthline.com/health/natural-deodorants-work-smart-girls-guide#what-makes-it-natural

[9]https://www.healthline.com/health/natural-deodorants-work-smart-girls-guide#what-makes-it-natural

[10]https://www.cosmeticsinfo.org/hbi/aluminum/

[11]https://radioklinika.pl/naturalne-dezodoranty-antyperspiranty-swiezosc-bez-chemii/