Gdzie kupić Perspirex?

Chlorek glinu to nie tylko naturalny składnik, ale także skuteczne rozwiązanie dla osób z problem nadmiernej potliwości

Chlorek glinu: zastosowanie w kosmetykach i przy poceniu

Chlorek glinu, potocznie nazywany aluminium, to podstawowy składnik wielu popularnych kosmetyków, w tym specjalistycznych środków przeznaczonych do walki z nadmierną potliwością. Mimo swej powszechności i zadeklarowanej skuteczności – bezpieczeństwo jego stosowania budzi wątpliwości u niektórych osób. Jakie jest faktyczne działanie i zastosowanie glinu? Czy sole glinu są szkodliwe? Odpowiadamy!

Czym jest chlorek glinu?

Chlorek glinu jest bezwodną białą solą (w czystej postaci) utworzoną w reakcji roztworów glinu i chloru. Jego wzór chemiczny to AlCl3[1]. Chorek glinu stosowany jest jako regulator pH skóry, a także jako zagęszczacz w kosmetykach (szamponach, mydłach, płynach do kąpieli). Wywiera również działanie dezynfekujące na skórę. Jako dodatek znajduje zastosowanie w tonerach bezalkoholowych lub w wodach po goleniu. Ze względu na swoje oddziaływanie pigmentujące znalazł również zastosowanie w produktach przeznaczonych do koloryzacji włosów[2].

Jak działa chlorek glinu?

Właściwości związków glinu wpływają na aktywność gruczołów potowych. Ich blokada następuje po aplikacji antyperspirantu. Substancja pod wpływem fizjologicznego pH skóry i polimeryzacji związków aluminium przechodzi w stan żelowy. Wówczas, na powierzchni skóry tworzy się tzw. czop blokujący ujście kanalików potowych, który hamuje przepływ potu na powierzchnię skóry oraz zapobiega wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu. Blokada ustępuje cyklicznie, bo wraz z naturalnie złuszczaną warstwą rogową naskórka. Dlatego też antyperspirant należy stosować z odpowiednią częstotliwością. Jego działanie niweluje również kąpiel bądź bardzo silne pocenie się.

Należy podkreślić, że produkty przeznaczone do walki z nadmierną potliwością nie bazują wyłącznie na związku glinu. Aluminium jest jedynie dodatkiem w antyperspirancie, blokerach i dezodorantach.

Czy chlorek glinu jest bezpieczny dla skóry?

Mimo iż chlorek glinu od dawna znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, a sole aluminium powszechnie można spotkać w dezodorantach, to jednak ten związek wciąż budzi kontrowersje. Ocena profilu toksykologicznego soli glinu w antyperspirantach i szkodliwego działania na skórę jest na bieżąco kontrolowana. Potwierdzają to opinie wydane w 2014 i 2019 roku przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, które na podstawie nowych danych nie potwierdziły toksyczności związków glinu[3].

Przypomnijmy, że glin naturalnie występuje w środowisku i żywności, dlatego nawet systematyczne korzystanie z antyperspirantów na bazie glinu skutkuje mniejszą ekspozycją na ten związek, niż w trakcie spożywania go w pokarmach. Ewentualne drażniące skutki korzystania z blokerów (pieczenie, świąd, wysypka czy przebarwienia), mogą być wynikiem niskiego pH preparatu, bądź jego innych składowych tj. barwniki, składniki zapachowe lub konserwanty[4].

Zastosowanie chlorku glinu w kosmetykach

Najpopularniejszym zastosowaniem jest wykorzystanie go jako składnik antyperspirantów. Chlorek glinu ma zastosowanie także w:

  • balsamach;
  • pomadkach;
  • pastach do zębów;
  • kremach do stóp.

Chlorek glinu ze względu na właściwości chłonne redukuje pocenie i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu na skórze. Chlorek glinu wykazuje również działanie ściągające – może tymczasowo zmniejszyć rozmiar porów, obkurczyć kanaliki potowe i napiąć skórę. Przypomnijmy, że stężenie soli aluminium w antyperspirantach, blokerach czy dezodorantach jest bezpieczne dla konsumenta[5].

Chlorek glinu wykorzystuje się również do wyrobu kosmetyków chłonnych, matujących – pudrów i zasypek. Spotykany jest również w środkach czystości – w niektórych wybielających pastach do zębów lub preparatach myjących. Związki aluminium mogą być również składnikiem niektórych balsamów do ciała oraz kremów do stóp gdzie neutralizacje ich pocenie i nieprzyjemny zapach[6].

Chlorek glinu jest często stosowany w anyperspirantach mających zapobiec nadmiernemu poceniu.

Popularne mity o chlorku glinu

Jeden z powszechniejszych i mocno nagłaśnianych mitów dotyczy powiązania glinu zawartego w antyperspirantach z utrudnieniem w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Sole glinu w celu zwalczenia nadpotliwości pod pachami są aplikowane na zalewie 1-2% gruczołów potowych. Co więcej, ludzki organizm większość zanieczyszczeń wydala wraz z moczem – po wcześniejszej filtracji w wątrobie i nerkach. Nie ma więc możliwości, by czasowe zablokowanie części kanalików potowych mogła wpłynąć na oczyszczanie organizmu[7].

Podobne spekulacje dotyczą podejrzeń szkodliwości chlorku glinu na organizm człowieka, poprzez przenikanie preparatu przez skórę. Znając mechanizm działania antyperspirantów, można uznać, że przenikanie jego związków w głębokie struktury skóry i do krwioobiegu, jest niemożliwe. Przypomnijmy – antyperspirant wykazuje czasowe działanie, do momentu zmycia lub naturalnego złuszczenia naskórka, nie pozostaje więc w organizmie na stałe[8]. Jeśli jednak obawiamy się nadmiernej aktywności preparatu, postaw na Perspirex Comfort, który jest przeznaczony dla osób z wrażliwą skórą, skarżących się na problemy z potliwością.

Przeczytaj też: Czy antyperspiranty są szkodliwe?

Podsumowanie

Chlorek glinu jest istotnym składnikiem produktów zwalczających nadpotliwość. Szkodliwość preparatu nie jest udowodniona, a jego szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym pozwala skutecznie i szybko zwalczyć krępujący problem. Mimo wszystko należy pamiętać o dokładnej analizie składu kupowanych kosmetyków. Aby uniknąć ewentualnych podrażnień i alergii, warto zdecydować się na antyperspirant lub dermokosmetyki wzbogacone o właściwości pielęgnacyjne.


BIBLIOGRAFIA:

[1]https://www.corrosionpedia.com/definition/2483/aluminum-chloride dostęp online 30.08.

[2]https://www.lesielle.com/int/en/ammonium-chloride-111 dostęp online 30.08.

[3]https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/aluminium-glin/ dostęp online 18.08.

[4]https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/aluminium-glin/ dostęp online 18.08.

[5]https://www.medicalnewstoday.com/articles/alum-for-skin#properties dostęp online 18.08.

[6]https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/aluminium-glin/
dostęp online 18.08.

[7]https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/antypespiranty/czy-antyperspiranty-sa-szkodliwe/ dostęp online 18.08.

[8]https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/antypespiranty/czy-antyperspiranty-sa-szkodliwe/ dostęp online 18.08.

[9]https://www.cosmeticsinfo.org/hbi/aluminum/

[10]https://www.medicalnewstoday.com/articles/alum-for-skin#properties

[11]https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/aluminium-glin/

[12]https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_153.pdf

[13]https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/antypespiranty/czy-antyperspiranty-sa-szkodliwe/