Gdzie kupić Perspirex?

co na podrażnienia pod pachami

Co stosować na odparzenia pod pachami od potu?

Odparzenia i otarcia pod pachami to częsta dolegliwość, zwłaszcza w gorącym okresie letnim. Skóra w tym miejscu naszego ciała jest bardzo delikatna, przez co łatwo ją podrażnić. Regularne golenie pach czy stosowanie wysuszających środków do mycia również ma swój udział w powstawaniu odparzeń. Jak sobie z nimi radzić? Jakie są domowe sposoby na odparzenia pod pachami? Czym je złagodzić? O tym poniżej.

Skąd się biorą odparzenia pod pachami?

Odparzone pachy to skutek stanu zapalnego skóry. W efekcie przegrzania, tarcia lub znacznej wilgotności pojawia się zaczerwienienie oraz przekrwienie powierzchni skóry, któremu może towarzyszyć świąd, pieczenie lub ból. 

Zaniedbane odparzenia pod pachami mogą prowadzić do przerwania ciągłości naskórka, co sprzyja zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Pomimo że stany zapalne, powstające przy odparzeniach, nie mają podłoża infekcyjnego, to brak odpowiedniej pielęgnacji podrażnionej skóry może doprowadzić do zakażenia oraz pogorszenia stanu zmienionego miejsca.

Przyczyny odparzeń pod pachami

Odparzenia pod pachami u dorosłych najczęściej wynikają z:

 • nieprawidłowej higieny lub jej braku;
 • stosowania drażniących kosmetyków;
 • nadmiernego pocenia się;
 • posiadania skóry wrażliwej, ze skłonnościami do podrażnień;
 • otyłości lub nadwagi;
 • zaburzeń limfatycznych;
 • nadmiernego ocierania się skóry pod pachami, np. podczas ćwiczeń;
 • noszenia zbyt ciasnych ubrań ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów.
co na podrażnienia pod pachami

Odparzenia w okolicy pach pojawiają się najczęściej w okresie letnich upałów ze względu na wysokie temperatury. Jednak mogą też występować przez cały rok. 

Choć powstają dość szybko, to ich leczenie oraz odczuwalny w związku z nimi dyskomfort mogą trwać tygodniami, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania. 

Co stosować na odparzone pachy?

Gdy pojawią się odparzenia pod pachami u dorosłych, najlepiej działać od razu, zanim dojdzie do nadkażenia skóry. Początkowo można skorzystać z dostępnych środków – jeśli okażą się nieskuteczne, to wówczas warto wybrać się do lekarza. 

Czym smarować odparzenia i otarcia pod pachami? 

Oto kilka propozycji:

 • Witamina E – produkty zawierające witaminę E wykazują korzystny wpływ na odparzoną skórę – działają kojąco oraz wspierają proces gojenia ran i odbudowy naskórka.
 • Maść nagietkowa –  dzięki swoim właściwościom kojącym nagietek jest często stosowany w zwalczaniu problemów skórnych – również odparzeń. Zawarte w nim saponiny mają właściwości antywirusowe i antybakteryjne, a estry alkoholi triterpenowych działają łagodząco i przeciwzapalnie.
 • Maść z aloesem – aloes jest od wieków naturalnym remedium na zranienia i podrażnienia skóry. Zawarta w nim bradykinaza łagodzi stany zapalne skóry, a aloina i emodyna mają działanie przeciwbólowe oraz antybakteryjne.
 • Maść z alantoiną – alantoina wpływa na odbudowę komórek i połączeń między nimi, działając kojąco na podrażnioną skórę oraz wspomagając jej gojenie.
 • Mąka ziemniaczana – zarówno w postaci sypkiej jak i w formie krochmalu jest znanym, domowym sposobem na odparzenia pod pachami. Skrobia wpływa łagodząco na uszkodzoną skórę, a dodatkowo absorbuje pot i niweluje tarcie, dzięki czemu ogranicza dalsze podrażnienia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stosowanie mąki ziemniaczanej zwiększa ryzyko nadkażeń bakteryjnych.
 • Rumianek – okłady z rumianku działają przeciwzapalnie, łagodząco i delikatnie ściągająco. Dodatkowo rumianek wspiera produkcję włókien kolagenowych. Można stosować zarówno rumianek w formie zielnej, przykładając go do podrażnionych miejsc, jak i wykorzystać wyciąg lub olejek z rumianku do kąpieli.
 • Krem z tlenkiem cynku – często stosowany na odparzenia pieluszkowe u dzieci, choć u dorosłych również się sprawdzi. Delikatnie wysusza skórę narażoną na działanie potu i wykazuje działanie łagodzące stan zapalny.

Warto pamiętać także o tym, aby przed aplikacją kremu, skrobi, talku czy maści na odparzenia pod pachami, wcześniej oczyścić i wysuszyć skórę. Do mycia podrażnionych miejsc można wykorzystać płyny obojętne dla naszych tkanek – np. sól fizjologiczną.

Jak zapobiegać odparzeniom pod pachami? Domowe sposoby i codzienne nawyki

W delikatnej okolicy pod pachami najczęściej pojawiają się odparzenia od potu. Dół pachowy wypełniony jest gruczołami potowymi, przez co w sytuacjach stresowych, podczas wysiłku lub w upale pachy bardzo się pocą. Jak zatem zapobiegać powstawaniu odparzeń pod pachami? 

Regularna higiena

W przypadku skóry wrażliwej, ze skłonnościami do podrażnień można skorzystać z mydła z nanosrebrem lub ze składnikami kojącymi i łagodzącymi. Warto dodać, że odpowiedni poziom higieny jest istotny zwłaszcza u osób cierpiących na nadwagę lub otyłość. Osoby te borykają się z odparzeniami od potu znacznie częściej, ze względu na większe powierzchnie skóry trące o siebie podczas ruchu.

Dokładne osuszanie

Po kąpieli, wyjściu z basenu – osuszać przykładając ręcznik do skóry pach, a nie nim pocierając!

Odpowiednie kosmetyki

Zwłaszcza w przypadku regularnego golenia pach warto stosować kosmetyki i kremy łagodzące podrażnienia. Warto również unikać kosmetyków zbyt agresywnie działających na skórę.

Przewiewne ubrania

Zbyt obcisłe ubrania nie tylko odcinają dopływ powietrza do skóry, ale również intensyfikują pocenie. Dobrze zatem zaopatrzyć się w ubrania z lekkich, przewiewnych i naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiednią wentylację.

Właściwy antyperspirant

Odpowiedni antyperspirant nie tylko ogranicza potliwość w delikatnej okolicy pach, ale również dba o wrażliwą skórę tego miejsca. Takim preparatem jest Perspirex Comfort, który skutecznie ogranicza wydzielanie potu i przykrego zapachu. Dodatkowo nie zawiera alkoholu i jest wzbogacony o substancje ochronne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu podrażnień nawet w przypadku skóry wrażliwej.

Dieta bogata w witaminę E

Witamina ta wykazuje liczne, korzystne właściwości na skórę. Badania pokazują m.in., że zapobiega utracie wilgoci przez skórę, chroni jej komórki przed uszkodzeniem i nadaje skórze miękkość oraz elastyczność. Warto więc zapewnić organizmowi odpowiednią podaż witaminy E. Znajdziemy ją np. w awokado, tłustych rybach, nasionach i orzechach.

Podsumowanie

Odparzenia pach to dolegliwość, która może dotknąć każdego – zwłaszcza w letnie, upalne dni. Powyższe sposoby mogą pomóc w tym, jak radzić sobie z odparzeniami skóry u dorosłych oraz jak skutecznie im przeciwdziałać. Jeśli jednak domowe metody na odparzenia pod pachami czy powszechnie dostępne maści nie pomagają – należy rozważyć wizytę u lekarza internisty lub dermatologa. Gdy odparzone pachy zbyt długo się goją lub nie widać rezultatów mimo zastosowanych środków, możemy mieć do czynienia z ich nadkażeniem. Taka sytuacja również wymaga konsultacji z lekarzem i może wiązać się z koniecznością zastosowania preparatów dostępnych na receptę.

Bibliografia:

 1. D’Souza, Brian, et al. „A brief review on factors affecting the tribological interaction between human skin and different textile materials.” Materials 15.6 (2022): 2184.
 2. PRZYSZLAK, MARIA et ZMUDA-TRZEBIATOWSKA, HALINA. PIELĘGNACJA SKÓRY U PACJENTÓW Z RANAMI POOPERACYJNYMI, NIETRZYMANIEM MOCZU, STOMIĄ JELITOWĄ ORAZ ŻYWIONYCH DOJELITOWO. In : Forum Zakażeń. 2016.
 3. HILLS, Andrew P. et BYRNE, Nuala M. Physical activity in the management of obesity. Clinics in Dermatology, 2004, vol. 22, no 4, p. 315-318.
 4. Czerwonka, W., Puchalska, D., Zarzycka-Bienias, R., Lipińska, M., Witek, R., Habrat, A., & Południak, S. (2019). Zastosowanie witaminy E w kosmetologii. Kosmetologia estetyczna, 1(8), 13-16.
 5. Aleksander Ożarowski: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Warszawa: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1987, s. 266-268. ISBN 83-202-0472-0.
 6. Cieślik,E. Turcza,K.(2015). Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill), Postępy Fitoterapii (16)2.117-124
 7. C. Thornfeldt, Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction, and future, „Dermatologic Surgery”, 31 (7 Pt 2), 2005, s. 873–880, PMID: 16029681.
 8. Wilmont, Anna, and Anna Doboszyńska. „Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 8.3 (2012): 272-274.