Gdzie kupić Perspirex?

Antyperspiranty są bezpieczne dla zdrowia i nie powodują poważnych skutków ubocznych

Czy antyperspirant jest szkodliwy? 

Wiele osób nie wyobraża sobie tego, by zaprzestać używania antyperspirantów. Mokre plamy na ubraniach, a także nieprzyjemna woń potu to wstydliwy problem, z którym borykają się przede wszystkim osoby aktywne fizycznie, ale nie tylko. Pocenie się w sytuacjach stresowych, a nawet po jedzeniu czy piciu to bardzo częste sytuacje, które odbierają pewność siebie. Dla wielu osób rozwiązaniem problemu jest stosowanie antyperspirantów. Często pojawia się jednak pytanie: czy antyperspirant jest szkodliwy? Czy istnieje coś takiego jak zdrowy antyperspirant?

Antyperspiranty – jak działają?

Pocenie się jest naturalną i wręcz pożądaną reakcją organizmu. W ten sposób reguluje on swoją ciepłotę, utrzymując stałą temperaturę wewnątrz. W sytuacjach, w których temperatura się podnosi, uruchamia się “termostat”, który natychmiast schładza organizm. Nadmiar ciepła jest odprowadzany między innymi przez skórę wraz z potem.

Choć jednak pocenie się jest fizjologiczną reakcją organizmu, trudno przyzwyczaić się do mokrych plam na ubraniach, a także do przykrego, charakterystycznego zapachu potu. Nic dziwnego więc, że szukamy sposobów na to, by ograniczyć wydzielanie potu, a także zminimalizować nieprzyjemną woń.

Z pomocą przychodzą antyperspiranty. Pełnią podwójną funkcję: blokują wydzielanie potu i zapobiegają powstaniu przykrego zapachu. Efekt? Sucha skóra, suche ubrania i brak charakterystycznego zapachu. Niektóre antyperspiranty mają również przyjemny zapach, który aktywuje się, gdy się zgrzejesz. Korzyść jest więc podwójna!

Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy antyperspiranty są bezpieczne. Nie brakuje bowiem opinii na temat tego, że zawarte w nich składniki, przy dłuższym i regularnym stosowaniu, mogą sprzyjać powstawaniu nowotworów.

Popularne mity na temat antyperspirantów

Czy antyperspiranty powodują raka?

O rakotwórcze działanie podejrzane i oskarżane są przede wszystkim dwa składniki: to parabeny i aluminium (związki glinu). Jednym z często powtarzanych twierdzeń jest to, że długotrwałe i częste stosowanie antyperspirantów zawierających te składniki zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory – zwłaszcza piersi wśród kobiet.

Czy faktycznie antyperspiranty są rakotwórcze?

Ta wątpliwość wynika przede wszystkim z tego, że aluminium blokuje ujścia gruczołów potowych. Wraz z potem z organizmu usuwane są toksyny i szkodliwe związki. Przełożenie wydaje się więc bardzo proste: hamując możliwość wydalenia toksyn sprawiamy, że kumulują się w organizmie, a tym samym zwiększa się ryzyko pojawienia się nowotworu.

Toksyny są jednak wydalane przez organizm na kilka sposobów – w tym z moczem i kałem. Pozbędzie się ich więc bez względu na to, czy miejscowo blokowane jest ujście gruczołów potowych, czy nie.

Czy dezodoranty są szkodliwe?

Jeśli korzystamy z nich odpowiedzialnie i wybieramy preparaty sprawdzone i przebadane, nie powinniśmy się obawiać ich negatywnego wpływu na zdrowie. Substancje znajdujące się w dezodorantach nie są szkodliwe w zastosowanych dawkach. Warto jednak pamiętać, by używać ich zgodnie z zaleceniami. Sprawdź jak używać antyperspirantu by był skuteczny i bezpieczny.

Blokery potu a zdrowie – jaki jest między nimi związek?

Czy aluminium w dezodorantach jest szkodliwe? Czy istnieje antyperspirant bez szkodliwych substancji? Warto wiedzieć, że związki glinu, czyli owiane złą sławą aluminium podejrzewane o rakotwórcze działanie, jest stosowane również w naturalnych antyperspirantach. To bowiem jeden z niewielu związków, które mają tak wysoką skuteczność blokowania ujść gruczołów potowych.

Dezodorant pomaga kontrolować nieprzyjemny zapach ciała i nie wpływa negatywnie na pracę organizmu

Składniki antyperspirantów o złej renomie

Obok pytania o to, czy aluminium w antyperspirantach szkodzi, warto zadać drugie – o to, które substancje wykazują potencjalne lub udowodnione szkodliwe działanie. Na pytanie o to, czy antyperspiranty szkodzą, można odpowiedzieć: nie, jeśli sięgasz po sprawdzone produkty z legalnego rynku i nie korzystasz z nich wielokrotnie w ciągu dnia, co zwiększa kumulację substancji zawartych w perspirantach i może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.

Niektóre substancje, które wykazują potencjalne lub realne szkodliwe działanie, są mimo wszystko dopuszczone do stosowania w kosmetykach. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie o to, czy antyperspiranty są zdrowe, odpowiedź brzmi: tak, ale pod warunkiem, że wybierasz te bez szkodliwych substancji. Do tych zaś należą przede wszystkim:

  • triclosan – to substancja podejrzewana o wpływ na gospodarkę hormonalną i zwiększanie ryzyka zachorowania na nowotwór piersi;
  • parabeny- to doskonale przebadane konserwanty, jednak ostrożnie powinny stosować je osoby ze skórą wrażliwą i podatną na alergie;
  • ftalany – to substancje podejrzewane o wpływ na gospodarkę hormonalną i przyczynianie się do powstawania raka piersi;
  • formaldehyd – to substancja drażniąca drogi oddechowe i skórę. Wiele firm kosmetycznych zrezygnowało już z dodawania go do swoich produktów, jednak warto zachować czujność i unikać go;
  • glikol propylenowy – nie jest to substancja uważana za rakotwórczą sama w sobie, jednak wykazuje tendencje do “torowania” drogi innym szkodliwym substancjom.

Podsumowanie: czy antyperspiranty w kulce i sztyfcie są szkodliwe?

Reasumując: wbrew powszechnym opiniom, które wciąż mają się dobrze, antyperspiranty są bezpieczne w użytkowaniu. Aby mieć gwarancję tego, że sięgasz po bezpieczny produkt, który nie zawiera niepożądanych składników, wybieraj zawsze produkty znanych i zaufanych marek. Rozsądek i ostrożność przede wszystkim!

konsultacja: lekarz Bartłomiej Śmieszniak