Gdzie kupić Perspirex?

Mycie rąk podstawa higieny osobistej

Jak dbać o higienę osobistą? Poradnik

Schludny i zadbany wygląd to w dzisiejszych czasach podstawa. Niestety nadal niektóre osoby wybierają modny wizerunek, zapominając o czystości i dbałości o higienę. Z badań wynika, że jedynie 27% Polaków myje się dwa razy dzienne. Ponad połowa z nas ogranicza się do jednego prysznica lub kąpieli na dobę. Niestety tylko co trzecia osoba przyznaje się do regularnej zmiany ubrań. 15% maskuje brzydki zapach, używając… perfum[1]. Warto zatem często przypominać o najważniejszych aspektach higieny osobistej.

Czym jest higiena osobista?

Najogólniej tłumacząc, higiena osobista jest pojęciem rozumianym jako szereg czynności higienicznych, które pomagają utrzymać nasze ciało w czystości. Dzięki nim pozbywamy się brudu oraz bakterii z powierzchni naszego ciała. W efekcie nie tylko możemy cieszyć się zdrowiem, ale również schludnym wyglądem. Zaniedbanie tego aspektu życia może prowadzić do chorób oraz infekcji. Jak ważna jest odpowiednia higiena, możemy się przekonać w okresie pandemii, kiedy to każdy dotyk zakażonej przestrzeni może się skończyć chorobą. O ile nie zostanie zdezynfekowana – a wirus przedostanie ze skóry dłoni do błon śluzowych, przez które przenika w głąb organizmu.

W ujęciu medycznym, za dbanie o higienę uważa się wszelkie działania, które pomagają utrzymać nasze ciało w zdrowiu, ale również psychikę, np. sport czy prawidłową dietę.

Podstawowe zasady dbania o higienę osobistą

Podstawową zasadą higieny osobistej jest przede wszystkim codzienne mycie swojego ciała. Badania wykazują, że aż 15% mężczyzn oraz 10% kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety. Jest to absolutny błąd i brak znajomości podstaw higieny.

W skład obowiązkowych zasad higieny osobistej każdego człowieka wchodzą:

  • Mycie rąk przed posiłkiem oraz po wyjściu z toalety. Powinno się to robić przy pomocy mydła i ciepłej wody, od 15 do 30 sekund.
  • Codzienna kąpiel lub prysznic.
  • Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie.
  • Zmiana bielizny osobistej każdego dnia na czystą.
  • Pranie ubrań.
  • Przycinanie oraz dbanie o czystość paznokci.
  • Mycie i czesanie włosów.
  • Pranie ręczników i pościeli.

Nie tylko prysznic. Jak dbać o skórę?

Nadal wiele osób nie wie, jak dbać o higienę skóry. Niestety, ale coraz więcej dorosłych cierpi z powodu różnego rodzaju chorób skórnych. Oczywiście stwierdzenie, że wszystkie one wywołane są niedostateczną czystością, byłoby przekłamaniem. Faktem jednak jest, że nieprawidłowa higiena cery oraz skóry na ciele może bardzo często pogłębiać problemy i zaostrzać stany zapalne.

Dbając o skórę, nigdy nie powinniśmy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni UV praktycznie przez cały rok. Bez względu na pogodę powinniśmy nakładać na twarz krem z filtrem, a latem stosować go na całe ciało. Istotny jest również wybór odpowiednich ubrań. I nie mamy na myśli tutaj modnych krojów czy kolorów. Ważne są tkaniny, po jakie sięgamy. Elastan oraz poliester sprawiają, że dużo szybciej się pocimy. Przez to nasza skóra może być podrażniona, a to idealna pożywka dla bakterii i grzybów. Zadbajmy zatem o przewiewność i naturalne materiały jak np. bawełna, len. Zarówno bielizna, jak i ubranie nie powinny być zbyt obcisłe.

Pocenie się i przykry zapach. Jak sobie z nimi radzić?

Ważnym aspektem higieny osobistej jest używanie odpowiednich środków zapobiegających poceniu. Pot jest efektem ubocznym procesów termoregulacyjnych naszego organizmu i jest niezwykle potrzebny. Niestety jego pojawienie się na skórze i ubraniach często wywołuje u nas wstyd i dyskomfort. Do tego obecność nieprzyjemnego zapachu może skutecznie zepsuć nam dzień. Aby skutecznie z tym walczyć, warto sięgnąć po dobrej jakości antyperspirant.

Sprawdzonym środkiem na pocenie oraz jego nieprzyjemne skutki jest Etiaxil. Stosuje się go na noc, raz na 3-5 dni. Po zmyciu preparatu rano nie ma potrzeby stosowania innych kosmetyków. Dzięki zastosowaniu chlorku glinu, który reaguje z wodą oraz białkami w kanalikach gruczołów potowych, formuje się w nich warstwa żelu. Blokuje ona możliwość wydobywania się potu na zewnątrz. Dzięki temu nasza skóra jest świeża i zachowuje suchość na wiele godzin.

Antyperspiranty są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu od tradycyjnych dezodorantów. Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba używać ich codziennie. Dzięki temu w prosty sposób pomagają nam utrzymać wysoki poziom higieny. Ponadto są pozbawione intensywnego zapachu, co sprawia, że bez problemu możemy sięgać po nasze ulubione perfumy. Antyperspiranty pomagają również w walce z problemem nadpotliwości, który bardzo utrudnia zachowanie zadowalającego poziomu higieny osobistej.

[1] https://hurtidetal.pl/article/art_id,19986-61/czysta-prawda-na-temat-polskiej-higieny/place,1/