Gdzie kupić Perspirex?

Jak pokonać stres?

Jak pokonać stres?

Pierwsza randka, trudny egzamin czy prezentacja w pracy – to jedne z wielu sytuacji, w których wielu z nas odczuwa dyskomfort. Stres i zdenerwowanie, które wówczas odczuwamy, wpływają również na nasz stan fizyczny – silne emocje objawiają się poprzez podwyższone ciśnienie, zmianę kolorytu skóry czy też wzmożoną potliwość. Choć czasem stres działa na nas motywująco i popycha do działania, jeśli jest zbyt silny i często nawraca, negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Skąd bierze się stres i jak sobie z nim radzić?

Czym jest stres?

Stres zwykle pojawia się, gdy znajdujemy się w sytuacji, w której nie czujemy się zbyt pewnie – to naturalna reakcja organizmu, zwykle związana z codziennymi wydarzeniami w naszym życiu, które wywołują w nas silne napięcie nerwowe. Może mieć charakter mobilizujący, gdy mamy do czynienia z emocjami pozytywnymi – wówczas czujemy się pobudzeni do działania. Częściej jednak mamy do czynienia ze stresem związanym z odczuwanymi w danej sytuacji obawami i dyskomfortem. Stres o nasilonej sile, tak samo jak powtarzająca się ekspozycja na bodźce stresowe, może osłabiać naszą kondycję psychiczną oraz w efekcie chęć do podejmowania wyzwań. Ma również fatalny wpływ na kondycję naszego organizmu.

Gdy znajdujemy się w sytuacji wzmożonego napięcia nerwowego, w naszym organizmie wydziela się adrenalina zwana hormonem stresu. W efekcie rośnie ciśnienie krwi. Osoba zestresowana może odczuwać suchość w ustach oraz drżenie rąk, częstą dolegliwością, występującą w sytuacjach stresowych jest również wzmożona potliwość.

Jak (i czy) walczyć ze stresem?

Częste stresowanie się jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Trwanie w przewlekłym stresie może skutkować zaburzeniem procesów hormonalnych, co osoby zestresowane odczuwają na własnej skórze. Objawy długotrwałego stresu to między innymi spadek odporności, ogólne osłabienie, spadek formy, obniżenie samopoczucia i brak motywacji. Przewlekła, wieloletnia ekspozycja na stres zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak choroby wieńcowe czy cukrzyca. Osoby zestresowane są znacznie bardziej podatne na przeziębienia i stany zapalne, ponieważ organizm z zaburzoną gospodarką hormonalną jest osłabiony.

Stres w pracy

Pośród czynników wywołujących stres, najczęściej wskazuje się problemy rodzinne – takie jak choroba, śmierć bliskiej osoby, rozwód – oraz trudną sytuację w pracy. Powodem silnych emocji może być dla niektórych przepracowanie, panująca w biurze niezdrowa rywalizacja, nadmiar obowiązków czy też nerwowy przełożony. Powtarzające się trudne sytuacje pogłębiają stres, co z czasem skutkuje pojawieniem się dolegliwości psychicznych i fizycznych. Ciągłe stresowanie się w pracy może negatywnie wpływać na naszą produktywność, co z kolei może zmniejszać naszą produktywność i w ten sposób może wytworzyć się błędne koło. Dlatego warto reagować, gdy tylko zauważamy, że nasza praca dostarcza nam głównie stresu. Być może wystarczy porozmawiać ze współpracownikami lub przełożonym, czasem pomocna jest zmiana stanowiska, a niekiedy najlepszym wyjściem jest po prostu zmiana pracy.

Jak radzić sobie ze stresem na co dzień?

Stres jest uwarunkowany przede wszystkim naszym nastawieniem do trudnej sytuacji, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się swoim emocjom i postawom wobec potencjalnie stresujących dla nas wydarzeń. Kluczową rolę w radzeniu sobie ze stresem pełni zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz dbanie o właściwą ilość odpoczynku. Pozbawieni czasu na regenerację, możemy wpaść w błędne koło przewlekłego stresu. Bardzo ważne jest, aby do tego nie dopuścić, zawczasu reagując na pogarszający się stan naszego samopoczucia.

Domowe sposoby na stres

Skutecznym sposobem obniżania stresu jest regularna aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrane ćwiczenia sportowe o umiarkowanej intensywności mają pozytywny wpływ na nasze serce, wyrównując ciśnienie krwi. Wsparciem może okazać się również medytacja oraz stosowanie ćwiczeń oddechowych. Głębokie oddychanie przeponą poprawia dotlenienie organizmu, dzięki czemu możemy obniżyć poziom stresu.

Równie ważną rolę w walce ze stresem pełni dieta. Odpowiednio zbilansowany jadłospis powinien uwzględniać składniki wzmacniające układ nerwowy, takie jak witaminy, potas, magnez i żelazo. Osoby podatne na stres powinny zrezygnować z napojów zawierających w swoim składzie kofeinę, takich jak kolorowe napoje gazowane, napoje energetyczne i kawa. Dodatkowo wypłukują one z organizmu magnez, kluczowy dla zachowania prawidłowego działania naszego układu nerwowego.

Ze stresem związane są również przykre dolegliwości, które mogą potęgować nasze złe samopoczucie w trudnej sytuacji, takie jak drżenie rąk czy nadmierne pocenie się. Nieprzyjemnego zapachu potu oraz kłopotliwych plam na ubraniach możemy uniknąć, stosując odpowiednie antyperspiranty, które skutecznie zmniejszają potliwość. Odpowiednio dobrany produkt nie spowoduje podrażnień skóry – sięgajmy po preparaty, które zawierają system ochrony. Składnikiem aktywnym produktów przeciwpotowych Etiaxil jest związek chlorku glinu, który zapewnia redukcję wydzielanego potu. Reaguje on na skórze z wodą i białkami znajdującymi się w kanalikach gruczołów potowych. Tworzy warstwę żelu, która blokuje ujście kanalika, uniemożliwiając przedostawanie się potu na powierzchnię. Skóra pozostaje więc przyjemnie sucha i świeża, dzięki czemu możemy czuć się pewnie i komfortowo w każdej sytuacji.