Gdzie kupić Perspirex?

Jak usunąć plamy od potu z ubrań?

Zmagasz się z uporczywymi plamami od potu na ubraniach? Odkryj 6 domowych sposobów, które pomogą Ci skutecznie je usunąć! Sprawdź nasze propozycje na plamy od potu z użyciem sody oczyszczonej, amoniaku, wody utlenionej, octu spirytusowego czy wybielacza. Poznaj praktyczne porady, jak unikać plam na ubraniach od dezodorantów. Zastosuj nasze wskazówki i ciesz się świeżym i czystym wyglądem Twoich ubrań każdego dnia!

6 domowych sposobów na plamy od potu

Pocenie się to naturalny proces, który pomaga naszemu organizmowi utrzymać odpowiednią temperaturę. Jednak stosowanie niższej jakości dezodorantów czy antyperspirantów może prowadzić do powstawania nieestetycznych plam na ubraniach, które często są trudne do usunięcia. Te białe lub żółte plamy od potu mogą utrzymywać się nawet przez kilka prań, a często nie chcą zejść w ogóle. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się plam od potu za pomocą sprawdzonych domowych sposobów oraz jak unikać ich powstawania w przyszłości.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to doskonałe i naturalne rozwiązanie, które może pomóc w usunięciu plam z potu z ubrań. Jest to metoda zarówno skuteczna, jak i łagodna dla większości materiałów, co czyni ją popularnym sposobem czyszczenia ubrań.

Jak usunąć plamy od potu sodą oczyszczoną?

W miseczce zmieszaj:

 • 2 łyżki sody oczyszczonej
 • 1 łyżkę ciepłej wody

Pasta czyszcząca gotowa, teraz:

 1. Nałóż pastę z sody oczyszczonej bezpośrednio na plamę z potu.
 2. Odczekaj 30 minut, aby soda oczyszczona mogła zadziałać na plamę.
 3. Delikatnie pocieraj obszar plamy, aby usunąć resztki sody oczyszczonej oraz plamy z potu.
 4. Wypierz ubranie w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.
 5. Jeśli plama całkowicie nie zniknęła, możesz powtórzyć proces.

Metoda ta sprawdzi się w przypadku plam z potu na większości bawełnianych, poliestrowych i mieszanych ubrań, niezależnie od koloru. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu na delikatnych materiałach, takich jak jedwab czy wełna, oraz przetestować działanie sody oczyszczonej na niewidocznym fragmencie materiału przed nałożeniem na plamę.

Woda z amoniakiem

Woda z amoniakiem to skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie do usuwania plam z potu z ubrań. Sprawdza się szczególnie przy plamach na białych tkaninach oraz na materiałach takich jak bawełna czy poliester. Jednakże, metoda ta może nie być odpowiednia dla wszystkich rodzajów tkanin i kolorów. Amoniak może powodować odbarwienia, dlatego ważne jest przetestowanie roztworu na niewidocznej części ubrania przed nałożeniem na plamę. Ponadto, amoniak ma ostry zapach, który może być drażniący dla niektórych osób.

Czyszczenie plam od potu z ubrań za pomocą wody z amoniakiem

Najpierw przygotuj roztwór wodny amoniaku:

 1. Wypełnij pojemnik 1 litrem wody.
 2. Dodaj 2 łyżki amoniaku.
 3. Dokładnie wymieszaj roztwór.

Usuwanie plam potu takim roztworem jest proste:

 1. Upewnij się, że ubranie jest odpowiednie do tego rodzaju czyszczenia, sprawdzając etykietę z instrukcjami prania.
 2. Przed nałożeniem roztworu na plamę, przetestuj go na niewidocznej części ubrania, aby upewnić się, że nie uszkodzi materiału ani koloru.
 3. Nanieś roztwór na plamę za pomocą gąbki lub białej szmatki.
 4. Odczekaj około 15 minut, aby roztwór zadziałał na plamę.
 5. Delikatnie przetrzyj obszar plamy, aby usunąć resztki.
 6. Spłucz ubranie wodą i upierz je zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Woda utleniona

Woda utleniona to popularny środek do czyszczenia plam z potu z ubrań. Jest łatwo dostępna, tania i skuteczna na różnych rodzajach tkanin. Metoda z użyciem wody utlenionej sprawdzi się najlepiej przy usuwaniu plam od potu z białych i jasnych ubrań wykonanych z bawełny, poliestru czy mieszanki tkanin. Nie zaleca się stosowania tej metody na ciemnych ubraniach oraz na tkaninach delikatnych, takich jak jedwab czy wełna, ze względu na ryzyko odbarwień i uszkodzenia materiału. Dlatego zawsze warto przetestować jej działanie na mało widocznym fragmencie materiału przed nałożeniem na plamę.

Usuwanie plam z potu za pomocą wody utlenionej

Najpierw przygotuj roztwór wody utlenionej, zmieszaj ze sobą:

 • 1 część wody utlenionej (3% roztwór)
 • 2 części wody

Tak przygotowany roztwór jest od razu gotowy do użycia.

 1. Przetestuj działanie mieszanki na mało widocznym fragmencie materiału, aby sprawdzić, czy nie powoduje odbarwień.
 2. Nałóż mieszankę na plamę z potu za pomocą białej szmatki lub gąbki.
 3. Odczekaj 30 minut, aby mieszanka zadziałała na plamę.
 4. Delikatnie przetrzyj plamę szmatką lub gąbką, aby usunąć resztki potu.
 5. Spłucz obszar czystą wodą, aby usunąć resztki mieszanki.
 6. Wyprane ubranie pozostaw do wyschnięcia.

Płyn do prania

Płyn do prania poza samym praniem jest często stosowany miejscowo przy usuwaniu plam z potu z ubrań. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku plam od potu na białych ubraniach oraz na tkaninach bawełnianych. Może być mniej skuteczna na innych kolorach i rodzajach tkanin, takich jak poliester czy jedwab. Zawsze warto sprawdzić etykietę z instrukcją prania przed rozpoczęciem czyszczenia, aby upewnić się, że dany materiał jest odpowiedni do tej metody.

Usuwanie plam z potu z ubrań za pomocą płynu do prania

Najpierw przygotuj mieszankę:

 • 1 część płynu do prania
 • 2 części ciepłej wody

Następnie:

 1. Nanieś mieszankę na plamę od potu za pomocą czystej szmatki lub gąbki.
 2. Pozwól działać przez 15-30 minut, sprawdzając regularnie, czy plama zaczyna się rozpuszczać.
 3. Delikatnie szoruj plamę, jeśli to konieczne, aby pomóc w jej usunięciu.
 4. Spłucz obszar czystą wodą, aby usunąć resztki płynu do prania.
 5. Powtórz kroki 1-4, jeśli plama nadal jest widoczna.
 6. Wypierz ubranie i pozostaw je do wyschnięcia, najlepiej na słońcu.

Ocet spirytusowy

Usuwanie plam od potu z ubrań octem jest nie tylko proste, ale także ekologiczne i tanie. Usuwanie plam z potu za pomocą octu sprawdzi się szczególnie w przypadku białych ubrań, bawełnianych koszulek, bluzek i bielizny. Metoda ta jest dobra zarówno w przypadku plam żółtych i białych. Ze względu na ryzyko odbarwienia, zaleca się ostrożność przy stosowaniu tej metody na kolorowych i delikatnych tkaninach.

Usuwanie plam z potu z ubrań za pomocą octu

Najpierw przygotuj mieszankę, zmieszaj ze sobą:

 • 1 część octu spirytusowego
 • 2 części wody

Następnie

 1. Przed przystąpieniem do czyszczenia sprawdź, czy tkanina jest odporna na odbarwienia przez ocet, wykonując próbę na niewidocznej części ubrania.
 2. Namocz plamę w przygotowanym roztworze octowym na 30 minut.
 3. Szoruj plamę delikatną szczotką do ubrań lub palcami.
 4. Spłucz ubranie w zimnej wodzie.
 5. Wypranie ubrania w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.

Wybielacz

Wybielacz jest skutecznym środkiem do usuwania plam z potu z ubrań, ale należy stosować go ostrożnie, aby nie uszkodzić tkaniny. Metoda z wybielaczem jest szczególnie skuteczna w przypadku plam z potu na białych ubraniach wykonanych z bawełny lub poliestru. Nie zaleca się stosowania wybielacza na kolorowych tkaninach oraz materiałach delikatnych, takich jak jedwab czy wełna, ze względu na ryzyko uszkodzenia tkaniny i przebarwień. Przed użyciem wybielacza przeczytaj instrukcje na opakowaniu i zastosuj odpowiednie środki bezpieczeństwa – najlepiej rękawice i okulary ochronne.

Najpierw przygotuj mieszankę, w niewielkim pojemniku zmieszaj:

 • 1 część wybielacza
 • 4 części wody

Usuwanie plam z potu za pomocą wybielacza

 1. Nałóż roztwór na plamę z potu za pomocą gąbki lub białej, bawełnianej szmatki.
 2. Odczekaj 5-10 minut, aby wybielacz zadziałał na plamę.
 3. Spłucz ubranie wodą, aby usunąć resztki wybielacza.
 4. Wypranie ubrania w pralce zgodnie z instrukcją na metce.

Jak unikać plan spowodowanych nadmiernym poceniem?

Nadmierna potliwość często skłania nas do używania coraz to większej ilości dezodorantów, aby stłumić nieprzyjemny zapach. To może prowadzić do powstawania uciążliwych plam na ubraniach. Aby uniknąć tego problemu, warto zastosować się do kilku praktycznych porad:

 1. Wybierz odpowiednie ubrania – noszenie ubrań wykonanych z naturalnych, oddychających materiałów, takich jak bawełna czy len, może pomóc w redukcji potu. Unikaj ubrań z syntetycznych tkanin, które zatrzymują wilgoć.
 2. Stosuj antyperspirant, nie dezodorant – dezodorant jedynie zamaskuje zapach, ale to regularne używanie antyperspirantu pomoże zredukować ilość wydzielanego potu, a tym samym zmniejszyć ryzyko powstawania plam. Wybierz antyperspirant o odpowiedniej sile i formule dla Twojego rodzaju skóry.
 3. Dbaj o higienę – codzienne mycie ciała, szczególnie pach i stóp, pomoże utrzymać higienę i zmniejszyć ilość potu. Używaj mydła o neutralnym pH i delikatnych żeli pod prysznic, które nie podrażniają skóry.
 4. Uważaj na dietę – spożywanie ostrej i pikantnej żywności, alkoholu oraz kofeiny może zwiększać potliwość. Ogranicz ich ilość w diecie, aby zmniejszyć ryzyko plam.
 5. Unikaj stresu – stres może prowadzić do nadmiernego pocenia się. Stosuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy ćwiczenia oddechowe, aby zredukować poziom stresu.
 6. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem – jeśli mimo stosowania powyższych porad nadal zmagasz się z nadmiernym poceniem i powstawaniem plam, warto skonsultować się z lekarzem, który może zasugerować odpowiednie leczenie.

Przeczytaj też: czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Jakie ubrania wybierać, żeby się mniej pocić?

Wybierz przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len czy wiskoza. Unikaj poliestru, elastanu i lycry. W słoneczny dzień wybierz jasne kolory.

Niestety, spora część ubrań w popularnych sieciówkach wykonana jest ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Nawet u osób, którym problem nadmiernego pocenia jest obcy, noszenie takich tkanin może powodować nadmierne pocenie się, a w efekcie plamy. Dlatego warto zapoznać się z materiałami, które sprawdzą się w ciepłe dni, a przed zakupem danej rzeczy sprawdzić metkę ze składem.

Do najpopularniejszych tkanin noszonych latem należą:

 • Bawełna i len – bawełna posiada doskonałe właściwości higroskopijne, ponieważ jest w stanie wchłonąć nawet 25% pary wodnej bez poczucia, że materiał jest wilgotny. Zatrzymuje także ciepło. Cienka bawełna daje przyjemne wrażenie lekkości oraz chłodu. Len wykazuje takie same właściwości, a ponadto jest jeszcze bardziej przewiewny oraz odporny na działanie morskiej wody.
 • Wełna, cool wool – wełna wełnie nie równa! Rozróżniamy jej różne sploty oraz grubości, nie powinno więc dziwić, że ma właściwości termoregulacyjne, a także doskonale odprowadza wilgoć. Do tego wykazuje odporność na kurz i brud. Wełniany splot o nazwie „tropik” lub cool wool doskonale nadaje się na letnie ubrania.
 • Modal, lyocell, cupro – są to materiały sztuczne II i III generacji. Składają się z włókien wiskozy, jednak w ulepszonej formie. Często swoimi właściwościami przewyższają nawet bawełnę. Materiały te charakteryzują się bardzo dobrą higroskopijnością, odprowadzają wilgoć oraz są higieniczne. Ich splot sprawia, że są lekkie, przewiewne i zapewniają na skórze uczucie przyjemnego chłodu.

Latem warto też zwrócić uwagę na kroje wybieranych ubrań. Wybierajmy raczej te luźniejsze i bardziej przewiewne. Zadbajmy o przestrzeń pomiędzy ubraniem a naszą skórą, oczywiście, jeśli jest to możliwe w danej stylizacji.