Gdzie kupić Perspirex?

stres przed ślubem

Jak poradzić sobie ze stresem przed ślubem?

Wzbierające emocje, trudności z zasypianiem i nadmierne pocenie – to wszystko mogą być objawy stresu przedślubnego. Jego występowanie jest naturalne i nie powinno martwić, ale warto wiedzieć, jak skutecznie poradzić sobie z tym stanem. Oto 4 sposoby na odzyskanie spokoju przed ceremonią!

Stres przed ślubem – skąd się bierze?

Stres przed ślubem – zarówno kościelnym, jak i urzędowym –  często jest wynikiem natłoku obowiązków, które się z nim wiążą. Para młoda jest zaangażowana w planowanie i organizowanie uroczystości. Co więcej, stoi przed całą serią wyborów: począwszy od sali, dekoracji i menu, na obrączkach i stroju kończąc. Przyczyn stresu przedślubnego można upatrywać również w tym, jak poważną decyzją jest związanie się z drugą osobą na całe życie. 

Stres przedślubny – jak się objawia?

Objawami stresu przedślubnego są m.in. problemy ze snem. Pary młode często mierzą się również z nadmierną potliwością ciała – zarówno przed ceremonią, jak i w jej trakcie. W ferworze przygotowań nierzadko pojawiają się także nagłe zmiany nastroju.

Problemy ze snem

Reakcje stresowe i uczucie lęku pogarszają jakość snu. W konsekwencji stres przed ślubem i weselem może objawiać się problemami z zasypianiem oraz niespokojnym odpoczynkiem. Dolegliwości zwykle nasilają się wraz ze zbliżającym się terminem uroczystości, jednak mogą wystąpić o wiele wcześniej. 

Nadmierne pocenie się

W wyniku stresu przedślubnego może pojawić się nadmierne pocenie ciała. Tej przykrej dolegliwości można jednak pozbyć się z pomocą odpowiednich kosmetyków do higieny osobistej. 

Ślub jest uznawany za jeden z najważniejszych dni w życiu, dlatego nie ma tu miejsca na kompromisy. Przy wzmożonej potliwości sprawdzi  się przede wszystkim antyperspirant Perspirex. Zapewnia on skuteczną ochronę nawet do 5 dni, dlatego świetnie nadaje się do zachowania świeżości zarówno przed ślubem, jak i w dniu uroczystości! Dostępny jest w 3 wariantach: Comfort, Original i Strong. 

Wahania nastroju

Ogromne emocje, które towarzyszą przygotowywaniu wesela, sprawiają, że stres przed ślubem objawia się również wahaniem nastroju. Odczuwanie na przemian radości, frustracji, przygnębienia i ekscytacji jest w tym szczególnym czasie zupełnie normalne! Warto jednak zdawać sobie sprawę ze swojej zwiększonej wrażliwości i zadbać o odpowiednią regulację emocji, np. poprzez sport lub wyciszanie.  

Jak opanować stres przed ślubem?

Podstawową metodą na to, jak nie stresować się przed ślubem, jest ograniczenie obowiązków. W tym celu dobrze jest zwrócić się o pomoc do doświadczonego konsultanta ślubnego, który zajmie się sprawami organizacyjnymi. Do metod redukujących reakcje stresowe należą również rozmowa z najbliższymi oraz zwiększenie aktywności fizycznej. W opanowaniu stresu przedślubnego pomagają także drobne przyjemności i oddanie się swojemu hobby.

Skorzystaj z pomocy wedding plannera

Do opanowania stresu przed ślubem może przydać się pomoc profesjonalisty w postaci wedding plannera. Osoba z doświadczeniem w planowaniu ceremonii znacząco odciąża parę młodą ze stresujących obowiązków i pozwala jej się skupić na tym, co najważniejsze – czyli na drugiej połówce. Taki konsultant jest wsparciem na niemal każdym etapie organizowania uroczystości: od wyboru sali, przez jej dekorację, aż po zgranie ze sobą terminów wszystkich podwykonawców. 

Porozmawiaj z bliskimi

Trudno o lepszy sposób na to, jak poradzić sobie ze stresem przed ślubem, niż rozmowa  z najbliższymi. Szczera konwersacja pozwala zrzucić z siebie ciężar, rozładować emocje i zasięgnąć opinii postronnych osób, które rzucą nowe światło na nurtujące kwestie. 

Zażyj ruchu

Co jeszcze zastosować na stres przed ślubem i weselem? Nauka mówi wprost: ruch! Aktywność fizyczna osłabia reakcje stresowe organizmu i zwiększa tolerancję na nerwowe sytuacje. Pomaga także wyregulować uczucia, pozbyć się negatywnych emocji i dotlenia całe ciało. Regularne uprawianie sportu, choćby pod postacią spaceru czy ćwiczeń w domu, to skuteczny przepis na to, by nie stresować się ślubem, albo przynajmniej go zredukować. 

Oddaj się hobby

Ciągłe myślenie o uroczystości tylko potęguje poczucie niepokoju i stresu. Warto więc próbować zająć się innymi rzeczami, np. poświęcając się swoim pasjom. Jakich aktywności można się podjąć? Dobrze sprawdzą się wszystkie relaksujące czynności, takie jak wizyta w kinie, teatrze czy odprężający masaż. Świetnym wyborem jest również oddanie się temu, co naprawdę się kocha: malowaniu, szydełkowaniu, pisaniu czy ćwiczeniom fizycznym. Wszystko, co sprawia przyjemność, będzie dobrym pomysłem na pokonanie stresu przed ślubem i weselem! 

Podsumowanie

Związanie się z drugą osobą na całe życie to poważna decyzja, która wywołuje wiele emocji. Stres przedślubny jest więc w zupełności normalny i nie należy się nim nadmiernie przejmować. Warto natomiast wiedzieć, jak radzić sobie z tą dolegliwością i zawczasu sięgnąć po pomoc wedding plannera, zwrócić się do bliskich oraz wprowadzić dawkę ruchu. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o sobie i swoich potrzebach – wskazane są więc rozwijanie hobby i drobne przyjemności!

Bibliografia:
https://www.bcm.edu/news/how-stress-can-affect-your-sleep
https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/systematyczny-ruch-lekiem-na-stres/