Gdzie kupić Perspirex?

Jak zadbać o prawidłowe pH skóry?

Produkty o neutralnym pH dla skóry pomagają w utrzymaniu prawidłowego odczynu i wspierają naturalne funkcje naskórka, takie jak obrona przed drobnoustrojami. Zaburzenie tego balansu skutkuje natomiast wysuszeniem i podrażnieniem ciała lub odwrotnie – nadmiernym przetłuszczaniem. Co to jest pH skóry i jakie powinno ono być?

Co to jest pH skóry?

Wartość pH (potential hydrogen lub potencjał wodoru) określa stopień kwasowości i zasadowości roztworów wodnych. Do odczytu stosuje się skalę od 0 do 14 i w ten sposób ustala się zasadowość lub kwaśność odczynu. Wykorzystuje się ją także w odniesieniu do skóry i określa jej pH. Zgodnie z tą miarą, znaczniki wskazują na odczyn:

  • poniżej 7 – kwaśny;
  • równy 7 – obojętny;
  • powyżej 7 – zasadowy.

Prawidłowe pH skóry tworzy swego rodzaju płaszcz ochronny i jest zabezpieczeniem przed drobnoustrojami. Pomaga też zachować promienny wygląd naskórka oraz optymalne nawilżenie. Zaburzone wartości pH skutkują zaś (w zależności od tego, jaką wartość przyjmują na skali) m.in. nadprodukcją łoju oraz potu albo odwrotnie, przesuszeniem naskórka. W niektórych sytuacjach sprzyjają również rozwojowi bakterii. W konsekwencji mogą pojawić się problemy skórne, takie jak trądzik czy zaostrzenie atopowego zapalenia skóry.

Kobieta zastanawiająca się, jakie pH ma skóra

Jakie pH ma skóra?

Za prawidłowe fizjologiczne pH skóry uznaje się wartości w przedziale od 4 do 6. Rekomendowany poziom odczynu zależy m.in. od wieku i płci. Rodzimy się z neutralnym pH skóry (ok. 7). W miarę dojrzewania odczyn przesuwa się w kierunku kwasowości, by w końcu u osób dojrzałych znów powrócić do bardziej zasadowego. 

Jakie jest natomiast prawidłowe pH skóry dla kobiety i mężczyzny? U panów można zaobserwować nieco niższe wartości niż u pań, co oznacza, że damski naskórek miewa bardziej zasadowy odczyn

U obu płci to, jakie pH ma skóra, różni się w zależności od obszaru ciała. Inną wartość napotka się na twarzy, a inną przy pośladkach. Niżej na skali znajdują się m.in. pachy i okolice intymne, a więc ich odczyn jest bardziej kwaśny. Z kolei obszar buzi zwykle wyróżnia się większą zasadowością. 

O prawidłowym pH skóry decyduje także jej fototyp. Osoby z jasną karnacją z reguły mają bardziej zasadowy odczyn, a ludzie z ciemniejszym odcieniem skóry – kwaśny.

Jak zadbać o prawidłowe pH skóry?

 Aby zadbać o prawidłowe pH skóry, należy podjąć kilka kroków. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nasz sposób odżywiania oraz właściwą pielęgnację. O skórę powinniśmy dbać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Trzeba również pamiętać, aby umiarkowanie korzystać z kąpieli słonecznych i w razie ekspozycji na słońce zapewniać skórze właściwą ochronę.

Zadbaj o odpowiednią dietę i higienę

Aby utrzymać naturalne pH skóry, należy skupić się przede wszystkim na zbilansowanej diecie i prawidłowej higienie. Codzienna pielęgnacja powinna być dopasowana do potrzeb naskórka. Warto więc wybierać produkty o pH kwasowo-obojętnym, które mieszczą się w zakresie ok. 4-6. Ponadto należy zrezygnować z mocno podrażniających kosmetyków. 

Zadbaj o zdrowie

Powodem zaburzonego pH skóry bywają także choroby skórne, np. trądzik różowaty. Jeśli więc mowa o przywróceniu balansu naskórka, konieczna jest wizyta u lekarza i wykluczenie czynników chorobowych lub dobór odpowiedniej pielęgnacji do ciała dotkniętego stanem zapalnym.

Unikaj silnych detergentów

Najlepiej unikać silnych detergentów, zarówno tych do czyszczenia jak i do prania. Zamiast nich można postawić na preparaty o łagodniejszym działaniu lub na całkowicie ekologiczne rozwiązania (np. domowy spray czyszczący z octu, wody i olejku eterycznego). Jeśli jednak wyeliminowanie takich produktów nie jest możliwe, to należy zabezpieczyć ciało podczas stosowania tych wyrobów. Z pomocą przychodzą wówczas rękawiczki i ubrania zakrywające skórę. 

Uważaj na słońce

Wpływ na kondycję naskórka i jego odczyn mają też promienie słoneczne. Dla utrzymania naturalnego pH skóry warto zatem codziennie używać kremu z filtrem. Dzięki temu ciało jest mniej narażone na podrażnienia i wysuszenie. 

Odkryj także: Swędzenie w okolicy pach. Co robić?

Kobieta dbająca o prawidłowe pH skóry

Jakie pH powinny mieć kosmetyki do skóry?

Do pielęgnacji należy używać kosmetyków o pH neutralnym dla skóry. Zazwyczaj jest to przedział między 4 a 6, choć należy zwrócić uwagę na to, na jaki obszar ciała będzie stosowany dany produkt. Preparaty przeznaczone do pach, np. antyperspiranty, będą mieć pH w zakresie 4-6. Z kolei żel do mycia twarzy najczęściej ma odczyn 5,5, podczas gdy żel do higieny intymnej ma wartości w zakresie 3,5-4.  

To, czy wyrób jest dobrze dobrany do potrzeb naskórka, można zobaczyć gołym okiem. Jeśli używane kosmetyki mają zbyt niskie pH, skóra zacznie produkować zwiększone ilości potu oraz łoju. W konsekwencji naskórek może sprawiać wrażenie tłustego. Za wysokie pH kosmetyków to natomiast prosta droga do podrażnionej, przesuszonej i zaczerwienionej skóry. Mogą również pojawić się wypryski i zmiany trądzikowe.

Jak więc pogodzić skuteczne działanie kosmetyku i jednocześnie zachować gładką, nawilżoną skórę? Warto wybierać produkty dbające o równowagę pH naskórka. Zarówno Perspirex Comfort jak i Original zawierają system ochrony skóry, który minimalizują spadek poziomu pH skóry po nałożeniu antyperspirantu. Ciało jest więc chronione przed podrażnieniami oraz potem i jego nieprzyjemnym zapachem

Podsumowanie

Dbanie o prawidłowe pH skóry (wahające się w zakresie 4 do 6) to sposób na sprężysty i nawilżony naskórek, który jest odporny na działanie drobnoustrojów. Jeśli ciało cierpi z powodu nagłego łojotoku, podrażnień skóry lub zmian trądzikowych, to winy często można upatrywać w nieodpowiedniej pielęgnacji. Kosmetyki zaburzające poziom pH wpływają bezpośrednio na zdolność naskórka do regeneracji i walki z bakteriami, dlatego świadomy wybór produktów do higieny powinien być podstawą w trosce o skórę

Bibliografia:
https://www.britannica.com/science/pH
https://health.clevelandclinic.org/what-is-skin-ph/
https://core.ac.uk/download/pdf/16432246.pdf
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1467-2494.2006.00344.x
https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/wound.2015.0642
https://www.hmpgloballearningnetwork.com/site/thederm/site/cathlab/event/considering-ph-factor-and-aging
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1034/j.1600-0846.2001.70206.x
https://www.ucsf.edu/news/2016/06/403401/darker-skin-stronger-skin-says-new-view-human-skin-color
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605222/
https://digibug.ugr.es/bitstream/handle/10481/79053/life-12-02083-v2.pdf?sequence=1&isAllowed=y
https://apothekari.com/is-your-deodorant-ph-the-best-for-your-skin/
https://www.herbaldynamicsbeauty.com/blogs/herbal-dynamics-beauty/how-to-balance-your-skin-s-ph