Gdzie kupić Perspirex?

Jaki antyperspirant wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie? 

Aby dokonać jak najlepszego wyboru antyperspirantu, warto wziąć pod uwagę m.in. moc działania produktu, jego formę, a także miejsca, w którym będziemy go aplikować. Niezwykle ważny jest też skład preparatu oraz nasze indywidualne potrzeby i wymagania skóry. Jaki więc antyperspirant wybrać? W formie żelu, płynu czy w kamieniu? Na jakie składniki zwracać uwagę podczas zakupu? Odpowiadamy!

Na co zwracać uwagę przy wyborze antyperspirantu?

Wybierając odpowiedni dla własnych potrzeb antyperspirant, dobrze jest kierować się pewnymi wytycznymi. Dzięki temu zyskamy pewność, że zakup będzie trafionym wyborem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając antyperspirant dla siebie?

 • wrażliwość skóry – to bardzo ważny czynnik. Osoby posiadające bardzo delikatną skórę powinny wybierać antyperspiranty o delikatniejszym składzie, niezawierające substancji drażniących, takich jak alkohol;
 • stopień potliwości – w zależności od nasilenia problemu można wybrać antyperspiranty zawierające sole glinu, lub ich mocniejszą wersję, w której substancją czynną jest tlenek glinu;
 • preferencje zapachowe – bezwonny antyperspirant umożliwia stosowanie ulubionych perfum, z kolei antyperspirant zapachowy zostanie doceniony przez osoby, które lubią, gdy jeden produkt może zastąpić dwa inne;
 • wygoda stosowania – spray czy roll-on? Forma antyperspirantu wpływa na komfort jego stosowania. Bywa, że korzystniejszym rozwiązaniem okazuje się wybór np. antyperspirantu roll-on niż w sprayu – jest on mniejszy i wygodniejszy w użyciu.

Najważniejsze aspekty

W gąszczu dostępnych antyperspirantów możemy spotkać kilka ich rodzajów. Różnią się od siebie formą, siłą działania czy przeznaczeniem. Każdy typ produktu ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup. Jakie są rodzaje antyperspirantów i które aspekty należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Skład antyperspirantu

Skład antyperspirantu jest krótki i prosty. Najczęściej jest to substancja aktywna – chlorek glinu w wodnej lub alkoholowej bazie. Niektóre antyperspiranty zawierają także dodatki zapachowe lub redukujące podrażnienia.

Główny składnik aktywny stanowi najczęściej chlorek glinu, który blokuje ujścia gruczołów potowych i zmniejsza ilość wydzielanego potu. Alkohol pełni funkcję dezynfekującą, ale także ułatwia wchłanianie innych składników, przez co antyperspirant jest bardziej skuteczny. 

Zdarza się jednak, że w antyperspirancie znajdują się również inne związki. Warto im się przyjrzeć. Niektóre często stosowane składniki antyperspirantów, które mogą wywołać reakcję alergiczną lub podrażniać skórę, to:

 • parabeny i ftalany, 
 • glikol propylenowy, 
 • triklosan. 

Szczególnie osoby o skórze delikatnej, wrażliwej lub skłonnej do alergii powinny dokładnie sprawdzić skład, widniejący na opakowaniu antyperspirantu. Dla tej grupy osób korzystnym rozwiązaniem jest antyperspirant pozbawiony alkoholu czy substancji zapachowych, które również mogą podrażniać skórę. Mogą one sięgnąć np. po Perspirex Comfort – odpowiedni dla skóry wrażliwej. Ten antyperspirant na bazie wody zawiera aktywny system ochrony i pielęgnacji skóry i skutecznie chroni przed poceniem się.

Forma

Rynek oferuje szeroki wybór form, w jakich występuje antyperspirant. Oto kilka z nich: 

 • antyperspirant w sprayu – zapewnia wygodną aplikację, która odbywa się poprzez rozpylenie produktu na skórze. Taki antyperspirant zazwyczaj szybko schnie. Zdarza się jednak, że strumień sprayu może podrażniać skórę;
 • antyperspirant w sztyfcie lub roll-on (popularnie nazywany antyperspirantem w kulce) – to produkt, który nakłada się na skórę, przesuwając po niej aplikatorem (sztyftem lub kulką). Antyperspiranty w takiej formie są łatwe i wygodne w użyciu. Mają małe rozmiary, dzięki czemu można je schować do torebki lub plecaka i mieć zawsze pod ręką. Występują w postaci żelu lub płynu, co sprawia, że mogą schnąć nieco dłużej niż antyperspirant w sprayu.
 • antyperspirant w kremie – nakłada się go na skórę za pomocą palców. Dla wielu osób taka forma aplikacji jest niewygodna. Istnieje również ryzyko, że do pojemniczka z kremem (w wyniku otwierania wieczka) dostaną się zanieczyszczenia z zewnątrz;
 • antyperspirant w kamieniu ałunu – znany również jako dezodorant kryształowy. Ałun to minerał górski, który składa się ze związków glinu. Ma właściwości hipoalergiczne, neutralizuje nieprzyjemny zapach potu, blokuje wydzielanie potu. Jego działanie jest jednak słabsze niż pozostałych antyperspirantów.

Moc działania

W zależności od nasilenia pocenia można znaleźć antyperspiranty o różnej mocy. Zależy ona m.in. od wysokości stężenia składnika aktywnego. Świetnym przykładem antyperspirantów o zróżnicowanej sile działania będą produkty Perspirex. Są one dostępne w trzech wariantach. Original, który działa od 3 do 5 dni i jest przeznaczony dla osób zmagających się z umiarkowaną potliwością. Stężenie substancji aktywnej (chlorku glinu) wynosi w nim 15%.

Drugi wariant to Perspirex Strong który, idealnie sprawdzi się przy silnej i chronicznej potliwościć. Działa nawet do 5 dni od momentu aplikacji. Stężenie chlorku glinu w produkcie to 25%. Trzeci wariant to Perspirex Comfort, który również zapewnia skuteczną ochronę przed poceniem. Jest pozbawiony alkoholu, dzięki czemu mogą go stosować osoby o wrażliwej, delikatnej skórze. Stężenie chlorku glinu w tym wariancie wynosi 8%.

Trzeba pamiętać, że wybór mocnego bądź delikatnego antyperspirantu musi być dopasowany do stopnia intensywności pocenia i indywidualnych preferencji. Jeśli mamy skłonność do alergii, to należy dokładnie przeanalizować skład produktu, by mieć pewność, że nie zawiera związków, mogących wywołać reakcję uczuleniową. Można też w razie wątpliwości zakup i zawartość antyperspirantu dla alergików – skonsultować z lekarzem. 

Przeznaczenie

Antyperspiranty mają różne przeznaczenie aplikacji. Najpopularniejszym obszarem stosowania preparatów są pachy. Jednak na rynku można znaleźć również antyperspirant do rąk, twarzy, a także stóp. Takie szerokie przeznaczenie tych produktów to korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób, którym zależy na ograniczeniu pocenia w mniej „oczywistych” miejscach niż pachy.

Zapach

Możemy zdecydować się na antyperspiranty bezzapachowe lub aromatyzowane. Trzeba dodać, że antyperspirant damski zazwyczaj charakteryzuje się słodkimi, kwiatowymi nutami zapachowymi. Z kolei antyperspirant męski często wypełniają cedrowe lub korzenne wonie. Warto podkreślić, że osoby o skórze skłonnej do podrażnień lub alergii powinny sięgać po antyperspiranty bezzapachowe. Zdarza się bowiem, że substancje zapachowe mogą podrażnić skórę.

Płeć użytkownika

Warto wiedzieć, że antyperspiranty damskie mogą różnić się od męskich. Jakie są główne różnice?

 • skład i moc działania,
 • zapach,
 • szata graficzna opakowania.

Choć zjawisko pocenia się lub nadmiernej potliwości dotyczy zarówno pań, jak i panów, to wybór antyperspirantu może się różnić w przypadku obu płci. Wynika to z ich indywidualnych uwarunkowań i wymagań.

Należy pamiętać, że oprócz wspomnianych już różnic w zapachu, antyperspiranty przeznaczone dla mężczyzn często charakteryzują się mocniejszym składem od antyperspirantów damskich. Zdarza się bowiem, że stężenie substancji aktywnych jest w nich wyższe niż w produktach dla kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Mężczyźni z reguły pocą się mocniej i częściej, więc ich potrzeba walki z ograniczaniem potliwości może być większa niż u płci przeciwnej. 

Skóra panów – w przeciwieństwie do kobiecej – jest mniej skłonna do podrażnień. Dlatego też zarówno wyższe stężenie składników aktywnych, jak i obecność alkoholu w preparacie może być przez nią lepiej tolerowana niż przez skórę damską. Panie zazwyczaj sięgają po antyperspiranty o delikatniejszym składzie, które zostały stworzone np. na bazie wodnej, a nie alkoholowej i zawierają substancje pielęgnujące.

Czy bloker potu to to samo co antyperspirant?

Nie jest to dokładnie to samo, ale ich działanie jest bardzo zbliżone. Bloker potu jest silniejszy od antyperspirantu i działa głębiej. Obydwa mają natomiast za zadanie blokować ujścia gruczołów potowych. Główną funkcją obu produktów jest więc hamowanie wydzielania potu w miejscu aplikacji. Warto jednak podkreślić, że mimo podobnej zasady działania – antyperspirant i bloker potu nieco się od siebie różnią.

Na czym polega różnica?

Antyperspirant działa nieco bardziej powierzchniowo. A jaki jest bloker potu? Bloker jest mocniejszy niż zwykły antyperspirant. Zawarty w nim chlorek glinu – łącząc się ze składnikami potu – wytwarza żel, wnikający głębiej w kanaliki potowe i blokujący je wewnątrz skóry. Stworzony czop blokuje gruczoły potowe na dłużej niż zwykły antyperspirant, a usuwany jest wraz ze złuszczającym się naskórkiem. 
Dlatego też blokery potu mogą być używane co kilka dni. Ze względu na silniejsze działanie blokera potu, warto pamiętać, by stosować go ściśle według wskazań producenta, wyłącznie na skórę, która nie jest podrażniona.

Wybór antyperspirantu – podsumowanie

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki antyperspirant wybrać, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stopień nadpotliwości, z którym trzeba sobie poradzić. Pozwoli to na dobór preparatu o odpowiedniej sile działania. W następnej kolejności dobrze jest spojrzeć na skład, zwłaszcza gdy jest się posiadaczem skóry delikatnej i wrażliwej. Forma stosowanego antyperspirantu czy jego ewentualny zapach to również ważne cechy, które wpływają na komfort użytkowania. Poświęcając chwilę na dokonanie odpowiedniego wyboru, można zyskać pewność, że spełni on nasze indywidualne potrzeby i wymagania związane z hamowaniem pocenia.

Bibliografia

 1. WOJTCZAK, A. Antyperspiranty-pierwsza pomoc w walce z potem. Poradnik Handlowca. Branżowy Miesięcznik Ogólnopolski dla Sklepów i Hurtowni FMCG, 2016, 23.09.
 2. https://www.cosmeticsinfo.org/hbi/antiperspirants-deodorants/
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/alum-for-skin
 4. https://www.sweathelp.org/hyperhidrosis-treatments/antiperspirants/antiperspirant-basics.html