Gdzie kupić Perspirex?

jakie badania przy nadpotliwości

Jakie badania zrobić przy nadmiernej potliwości?

Hiperhydroza, zwana też nadpotliwością, to stan, w którym organizm wytwarza zbyt duże ilości potu. Przyczyny nadmiernej potliwości mogą być zróżnicowane, zależne od cech osobniczych, temperatury otoczenia czy natężenia wysiłku fizycznego. W niektórych przypadkach jednak hiperhydroza może być czymś więcej niż dolegliwością przynoszącą wyłącznie dyskomfort i stanowi ona objaw poważnych zaburzeń i chorób. Aby leczyć nadpotliwość, należy wiedzieć, jaki lekarz może zająć się diagnostyką tej przypadłości oraz jakie badania zrobić przy nadmiernej potliwości. O tym w artykule.

Leczenie nadpotliwości rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu i badania fizykalnego. Lekarz pierwszego kontaktu z pewnością zapyta o okoliczności, w których nadmierne pocenie się objawia, zmierzy tętno, ciśnienie i inne podstawowe parametry. Może również skierować pacjenta na dodatkowe badania.

Badania krwi przy nadmiernej potliwości

Jedne z pierwszych badań, jakie zleci lekarz rodzinny lub internista przy nadmiernej potliwości to morfologia krwi z rozmazem oraz oznaczeniem poziomu TSH, FT3, FT4 oraz glikemii. Lekarz może też zlecić zbadanie parametrów określających pracę wątroby i nerek.

Co oznaczają te parametry?

 • morfologia krwi z rozmazem – pozwala na wgląd w ogólną kondycję pacjenta,
 • OB – podwyższone OB może świadczyć o toczącym się w organizmie stanie zapalnym,
 • TSH – nieprawidłowy poziom hormonu tarczycy może wskazywać na jej nadczynność, która może prowadzić do nadpotliwości,
 • glikemia – nierozpoznana i nieleczona cukrzyca może powodować problemy z nadmiernym poceniem,
 • parametry określające pracę nerek i wątroby – nieprawidłowości w ich poziomach mogą zwracać uwagę na dolegliwości, których objawem jest hiperhydroza.
badania krwi przy nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości może wymagać dalszej i pogłębionej diagnostyki. Zdarza się więc, że zachodzi potrzeba wykonania innych badań takich jak m.in.:

 • jonogram – określa stan gospodarki elektrolitowej organizmu.
 • lipidogram – pozwala ustalić poziomy różnych frakcji cholesterolu.

Trzeba podkreślić, że leczenie nadpotliwości wymaga przeprowadzenia podstawowych i rozszerzonych badań krwi. Pozwalają one na sprawdzenie ogólnego stanu organizmu, diagnozowaniu oraz monitorowaniu przebiegu różnych chorób. Wyniki niektórych badań mogą zasugerować przyczynę nadmiernego pocenia.

Badania obrazowe

W toku leczenia i diagnozowania nadmiernej potliwości lekarz specjalista może zaproponować badania obrazowe takie jak:

 • UKG (echo serca) – pozwala na dokładne sprawdzenie pracy serca i zastawek;
 • USG brzucha – umożliwia przyjrzenie się organom wewnętrznym;
 • TK/MR klatki piersiowej – pomagają zdiagnozować dolegliwości płucne;
 • MR głowy – obrazuje struktury mózgu.

Dzięki temu rodzajowi badań istnieje możliwość zobrazowania (zwizualizowania) zmian, które zachodzą w różnych strukturach (układach) organizmu.

Badanie moczu przy nadpotliwości

Ogólne badanie moczu może być przydatne w diagnostyce dolegliwości i schorzeń, wpływających na nadmierne pocenie. Ponadto umożliwia określenie kondycji nerek.
Nieprawidłowości w wynikach badania moczu mogą pomóc m.in. zdiagnozować rozwijające się infekcje czy zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, które mogą objawiać się zwiększoną produkcją potu.

Do jakiego lekarza się zgłosić z problemem nadpotliwości?

Nadmierna potliwość może wymagać wizyty u lekarza, który zadecyduje, jakie badania należy wykonać. W pierwszej kolejności warto się zwrócić do lekarza internisty lub lekarza rodzinnego. Lekarz ten po zebraniu wywiadu i ewentualnym zleceniu podstawowych badań może również zasugerować konsultację z lekarzem specjalistą  np. endokrynologiem.

Na wizytę u lekarza trzeba się zdecydować, szczególnie gdy wzmożonemu poceniu towarzyszą objawy takie jak m.in.:

 • ogólne osłabienie,
 • spadek masy ciała,
 • podwyższona temperatura,
 • dolegliwości sercowe (kołatania serca, wzrost tętna i/lub ciśnienia),
 • problemy z koncentracją, 
 • duszności.

Wzmożone pocenie może wynikać z sytuacji takich jak: intensywny wysiłek fizyczny, stres lub silne emocje i dotyczyć głównie pach dłoni i stóp. W większości przypadków jest to fizjologiczna reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne. Jeśli jednak wzmożone pocenie budzi nasze obawy – należy wybrać się do lekarza.

do jakiego lekarza przy nadpotliwości

Możliwe przyczyny nadmiernego pocenia

Do przyczyn hiperhydrozy diagnozowanych w trakcie badań należą m.in.:

 • cukrzyca i inne choroby metaboliczne (nadczynność tarczycy, nadczynność przysadki),
 • nowotwory (guz chromochłonny nadnerczy, chłoniak Hodgkina),
 • schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona, uszkodzenia nerwów).

Warto zwrócić uwagę, że u kobiet jedną z przyczyn nadpotliwości, której towarzyszą uderzenia gorąca i huśtawki nastrojów, może być menopauza. 

Pogłębiona diagnostyka nadpotliwości pomaga wykryć wiele dolegliwości, które w początkowej fazie rozwoju mogą być niezauważalne dla pacjenta lub ich objawy są bagatelizowane. 

Skutki nieleczonej nadpotliwości

Trzeba wiedzieć, że przedłużająca się nadpotliwość, nawet gdy nie wiąże się z poważnymi dolegliwościami, może powodować nieprzyjemne skutki uboczne:

 • grzybica – najczęściej dotyczy paznokci stóp, ale może rozwinąć się również w pachwinach, wałach pachowych i innych fałdach ciała,
 • podrażnienia i otarcia – na przykład po wewnętrznej stronie ud, w pachwinach lub pod pachami,
 • drobne, swędzące pęcherzyki na dłoniach, stopach lub tułowiu  – pojawiają się w wyprysku dyshydrotycznym, który może być związany z nadpotliwością. 

Nieleczona nadpotliwość może powodować ogólny dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Gdy zmagamy się z nadmiernym poceniem, warto sięgnąć po skuteczny antyperspirant np. Perspirex Strong. To produkt o najwyższej skuteczności działania. Dlatego wystarczy, że zaaplikujesz go raz na 5 dni!.

Nadpotliwość sama w sobie nie musi być objawem poważnych schorzeń. Może bowiem stanowić reakcję organizmu na wysiłek, wysoką temperaturę otoczenia, emocje lub stres. Jednak gdy produkcja potu zwiększa się nagle, bez widocznej przyczyny, a do tego towarzyszą jej inne niepokojące objawy – należy udać się na konsultację lekarską, by zdiagnozować przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie nadpotliwości.

Bibliografia

 1. PIOTRKOWSKA, Renata, JARZYNKOWSKI, Piotr, KSIĄŻEK, Janina, et al. Surgical treatment of hyperhidrosis of the upper limbs–implications for nursing. Medycyna Rodzinna, 2016.
 2. Prystupa, A., Kowal, A., Mosiewicz, J., & Myśliński, W. (2007). HYPERHYDROZA–OBJAWY, DIAGNOSTYKA I LECZENIE NA PODSTAWIE OPISU PRZYPADKU. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 13(4), 311.
 3. SAZANÓW-LUBELSKI, Jakub, BERGLER-CZOP, Beata Sylwia, BARASIŃSKA, Paulina, et al. Hyperhidrosis–pathogenesis and treatment methods. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny, 2018, vol. 105, no 4, p. 523-533.
 4. Wydro, Dorota. „Leczenie nadpotliwości dłoni i pach toksyna botulinową typu metodą mezoporacji.
 5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322351 
 6. https://badaj.to/jakie-badania-wykonac-przy-nadmiernej-potliwosci/