Spis treści
Silny stres znacząco pogarsza samopoczucie i wywołuje szereg reakcji, takich jak nadmierne pocenie się. Sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu i ograniczenie negatywnych skutków stresu jest okiełznanie reakcji organizmu na niepokojące sytuacje. Z pomocą przychodzi joga relaksacyjna i ćwiczenia, które wyciszają oraz odprężają ciało i umysł. Na co pomaga joga i jakie asany wypróbować na stres?
Joga relaksacyjna to jeden ze sposobów na stres. W przeciwieństwie do hatha jogi lub jin jogi, w odprężającej wersji tej rekreacji ruchowej znajduje się znacznie mniej asan, czyli pozycji. Co więcej, są one proste i możliwe do wykonania nawet przez osoby początkujące. Podstawowym celem tej formy ruchu jest jednoczesne odprężenie ciała i umysłu. Z tego względu asany, rzadko wymagają rozciągania i można je wykonać w domowym zaciszu, bez obecności trenera jogi.
Formy, jakie przybiera się podczas ćwiczeń, to asany relaksacyjne. Pomagają one pozbyć się silnego stresu i oczyścić myśli. Ułatwiają także radzenie sobie z emocjami, pozwalają się wyciszyć i zmniejszyć napięcie w mięśniach. Zrzucenie bagażu emocjonalnego daje poczucie lekkości i motywację do działania. Dzięki temu osoby, które regularnie ćwiczą jogę relaksacyjną, mogą zyskać nową energię i zaparcie do realizacji celów.
Na co jeszcze pomaga ta technika? Asany pomagają w rozluźnieniu całego ciała, przez co staje się ono bardziej elastyczne i zwinne. Joga może więc okazać się świetnym sposobem nie tylko na silny stres, ale i na obolałe i napięte mięśnie.
Odprężenie ciała i umysłu wpływa pozytywnie na samopoczucie. O jodze relaksacyjnej mogą pomyśleć te osoby, które na co dzień zmagają się ze stresem i jego konsekwencjami. Nadmierne pocenie się to jeden z możliwych skutków napięcia, który można ograniczyć z pomocą odpowiednich ćwiczeń odprężających.
Warto przede wszystkim wyciszyć się i znaleźć spokojne miejsce. Załóżmy przewiewne ubrania, które nie krępują ruchów, przyda się też mata do ćwiczeń, choć na samym początku naszej przygody z jogą nie jest ona konieczna.
Choć ćwiczenia jogi relaksacyjnej nie są skomplikowane, to mimo wszystko wymagają nieco wysiłku. Zgrzany organizm to zaś niemal pewny znak na pojawienie się potu i nieprzyjemnego zapachu. Przed przystąpieniem do aktywności fizycznej warto więc postawić na skuteczną ochronę przed potem w formie antyperspirantu.
Po jaki produkt sięgnąć? Do spokojnego treningu przyda się Perspirex Comfort. Uniemożliwia przedostawaniu się potu na powierzchnię skóry i chroni ją przed nieprzyjemnym zapachem. Dzięki czemu skóra jest przyjemnie sucha i świeża. Działa do 3 dni, a jego system ochrony skóry pomaga utrzymać prawidłowe pH w tych okolicach.
Na intensywne sesje ćwiczeniowe najlepiej sprawdzi się zaś Perspirex Original. Zwalcza nieprzyjemny zapach potu nie tylko podczas treningu, ale i przy codziennym funkcjonowaniu. Może więc być stosowany również jako jeden ze sposobów na pocenie się przez silny stres.
Wśród najbardziej znanych asan relaksacyjnych znajdują się siad prosty oraz pozycje Szewca, Wielbłąda, budowania mostu i rozciągania do przodu w siadzie. Wszystkie z nich oddziałują na stres, minimalizują napięcie i pomagają zyskać elastyczne ciało.
Przy Baddha Konasana należy siedzieć z szeroko rozsuniętymi kolanami, zaś stopy powinny znajdować się blisko pośladków. Plecy w tej pozycji są wyprostowane a ciało – w miarę możliwości – rozluźnione, pozbawione spięcia.
Aby wykonać pozycję Szewca, należy:
Pozycja Szewca to ćwiczenie jogi relaksacyjnej, które pomaga na stres dzięki pogłębieniu oddechów. Jednocześnie rozciąga nogi i zwiększa zakres ruchów bioder oraz kolan. Przy tej asanie warto zachować cierpliwość. Osoby początkujące mogą napotkać na opór podczas ustawiania kolan, jednak nawet nieidealnie wykonana poza przyniesie rezultaty w postaci odprężenia.
W siadzie prostym zarówno plecy jak i nogi powinny być wyprostowane. Palce u stóp należy skierować ku sobie, a ręce oprzeć z tyłu, trzymając dłonie płasko na ziemi.
Do wejścia w pozycję Dandasana należy:
Ta asana relaksacyjna jest świetnym sposobem na poprawę postury i wyrobienie nawyku trzymania prostych pleców. Może również wzmocnić mięśnie ud.
Ćwiczenie relaksacyjne zwane pozycją Wielbłąda polega na tym, że osoba wykonująca asanę klęczy na ziemi, a jej kolana są oddalone od siebie na szerokość bioder. Stopy leżą płasko na ziemi, zaś plecy są wygięte do tyłu w taki sposób, by ręce mogły dotknąć stóp.
By wykonać pozę Ustrasana, należy:
Szeroki zakres ruchu sprawia, że Ustrasana jako asana relaksacyjna przydaje się do rozluźnienia całego ciała. Głębokie oddechy mogą również pomagać na stres i oczyszczać umysł z nadmiaru myśli.
Pozycja budowania mostu w jodze relaksacyjnej powinna być wykonana przez osobę leżącą płasko na plecach. Nogi są ugięte w kolanach, biodra podniesione, zaś stopy oparte na ziemi. Ramiona w pozie Setu Bandhasana leżą wzdłuż tułowia.
Jak wykonać to ćwiczenie jogi relaksacyjnej krok po kroku? Należy:
Ta asana relaksacyjna to przepis na pozbycie się silnego stresu. Łagodzi napięcie w okolicy klatki piersiowej, a także wzmacnia mięśnie pleców, nóg i pośladków.
W pozycji Paschimottanasana osoba leży na ziemi z wyprostowanymi nogami, plecy są proste, a ręce chwytają stopy.
Aby znaleźć się w pozie rozciągania do przodu w siadzie, należy:
Jak działa to ćwiczenie jogi relaksacyjnej? Asana rozciąga mięśnie pleców, nóg i ramion. Może również pomóc w zmniejszeniu stresu i złagodzić napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Relaksacyjne techniki jogi to sprawdzona metoda na rozluźnienie mięśni, wzmocnienie ciała oraz oczyszczenie umysłu z nadmiaru myśli. Joga to również skuteczny sposób na stres i uporanie się z emocjami. Wyciszające asany okażą się przydatne dla każdej – nawet początkującej – osoby, która pragnie pozbyć się negatywnych skutków przebodźcowania i zestresowania. Wystarczy zacząć je praktykować od kilku-kilkunastu minut dziennie, by doświadczyć pozytywnych efektów.