Gdzie kupić Perspirex?

Joga relaksacyjna i kobieta

Joga jako sposób na stres. 5 asan relaksacyjnych

Silny stres znacząco pogarsza samopoczucie i wywołuje szereg reakcji, takich jak nadmierne pocenie się. Sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu i ograniczenie negatywnych skutków stresu jest okiełznanie reakcji organizmu na niepokojące sytuacje. Z pomocą przychodzi joga relaksacyjna i ćwiczenia, które wyciszają oraz odprężają ciało i umysł. Na co pomaga joga i jakie asany wypróbować na stres?

Joga relaksacyjna – co to jest?

Joga relaksacyjna to jeden ze sposobów na stres. W przeciwieństwie do hatha jogi lub jin jogi, w odprężającej wersji tej rekreacji ruchowej znajduje się znacznie mniej asan, czyli pozycji. Co więcej, są one proste i możliwe do wykonania nawet przez osoby początkujące. Podstawowym celem tej formy ruchu jest jednoczesne odprężenie ciała i umysłu. Z tego względu asany, rzadko wymagają rozciągania i można je wykonać w domowym zaciszu, bez obecności trenera jogi. 

Zalety jogi

Formy, jakie przybiera się podczas ćwiczeń, to asany relaksacyjne. Pomagają one pozbyć się silnego stresu i oczyścić myśli. Ułatwiają także radzenie sobie z emocjami, pozwalają się wyciszyć i zmniejszyć napięcie w mięśniach. Zrzucenie bagażu emocjonalnego daje poczucie lekkości i motywację do działania. Dzięki temu osoby, które regularnie ćwiczą jogę relaksacyjną, mogą zyskać nową energię i zaparcie do realizacji celów. 

Na co jeszcze pomaga ta technika? Asany pomagają w rozluźnieniu całego ciała, przez co staje się ono bardziej elastyczne i zwinne. Joga może więc okazać się świetnym sposobem nie tylko na silny stres, ale i na obolałe i napięte mięśnie.

Odprężenie ciała i umysłu wpływa pozytywnie na samopoczucie. O jodze relaksacyjnej mogą pomyśleć te osoby, które na co dzień zmagają się ze stresem i jego konsekwencjami. Nadmierne pocenie się to jeden z możliwych skutków napięcia, który można ograniczyć z pomocą odpowiednich ćwiczeń odprężających.

Jak przygotować się do jogi

Jak przygotować się do ćwiczeń?

Warto przede wszystkim wyciszyć się i znaleźć spokojne miejsce. Załóżmy przewiewne ubrania, które nie krępują ruchów, przyda się też mata do ćwiczeń, choć na samym początku naszej przygody z jogą nie jest ona konieczna.

Choć ćwiczenia jogi relaksacyjnej nie są skomplikowane, to mimo wszystko wymagają nieco wysiłku. Zgrzany organizm to zaś niemal pewny znak na pojawienie się potu i nieprzyjemnego zapachu. Przed przystąpieniem do aktywności fizycznej warto więc postawić na skuteczną ochronę przed potem w formie antyperspirantu. 

Po jaki produkt sięgnąć? Do spokojnego treningu przyda się Perspirex Comfort. Uniemożliwia przedostawaniu się potu na powierzchnię skóry i chroni ją przed nieprzyjemnym zapachem. Dzięki czemu skóra jest przyjemnie sucha i świeża. Działa do 3 dni, a jego system ochrony skóry pomaga utrzymać prawidłowe pH w tych okolicach.
Na intensywne sesje ćwiczeniowe najlepiej sprawdzi się zaś Perspirex Original. Zwalcza nieprzyjemny zapach potu nie tylko podczas treningu, ale i przy codziennym funkcjonowaniu. Może więc być stosowany również jako jeden ze sposobów na pocenie się przez silny stres.

Asany na stres – 5 asan relaksacyjnych

Wśród najbardziej znanych asan relaksacyjnych znajdują się siad prosty oraz pozycje Szewca, Wielbłąda, budowania mostu i rozciągania do przodu w siadzie. Wszystkie z nich oddziałują na stres, minimalizują napięcie i pomagają zyskać elastyczne ciało. 

1. Pozycja Szewca, Baddha Konasana

Przy Baddha Konasana należy siedzieć z szeroko rozsuniętymi kolanami, zaś stopy powinny znajdować się blisko pośladków. Plecy w tej pozycji są wyprostowane a ciało – w miarę możliwości – rozluźnione, pozbawione spięcia.

 

Asana relaksacyjna Pozycja Szewca, Baddha Konasana

Aby wykonać pozycję Szewca, należy: 

 1. Usiąść płasko na ziemi z nogami wyprostowanymi i złączonymi. Następnie zgiąć kolana przy jednoczesnym przyciągnięciu pięt do pośladków.
 2. Kolana należy rozszerzyć na boki i połączyć podeszwy stóp, pozwalając, aby kolana opadały na boki.
 3. Za pośladkami można oprzeć ręce, by zachować równowagę.
 4. Tułów i kręgosłup powinny być wyprostowane, a brzuch i podbrzusze musi pozostać rozluźnione. Pozycję Baddha Konasana należy utrzymać przez 1-5 minut.

Pozycja Szewca to ćwiczenie jogi relaksacyjnej, które pomaga na stres dzięki pogłębieniu oddechów. Jednocześnie rozciąga nogi i zwiększa zakres ruchów bioder oraz kolan. Przy tej asanie warto zachować cierpliwość. Osoby początkujące mogą napotkać na opór podczas ustawiania kolan, jednak nawet nieidealnie wykonana poza przyniesie rezultaty w postaci odprężenia.

2. Siad prosty, Dandasana

W siadzie prostym zarówno plecy jak i nogi powinny być wyprostowane. Palce u stóp należy skierować ku sobie, a ręce oprzeć z tyłu, trzymając dłonie płasko na ziemi. 

Asana relaksacyjna. Siad Prosty, Dandasana

Do wejścia w pozycję Dandasana należy: 

 1. Usiąść na ziemi z wyprostowanymi nogami.
 2. Złączyć duże palce u stóp, jednocześnie zachowując niewielką przestrzeń między piętami.
 3. Powoli zginać stopy w kostkach w taki sposób, by palce były skierowane w kierunku ciała. 
 4. Delikatnie obracać kostki i dociskać uda do ziemi.
 5. Wyprostować plecy i wyciągnąć tors, zaś dłonie położyć za plecami i oprzeć się na ramionach. Pozostać w tej pozie 30-60 sekund. 

Ta asana relaksacyjna jest świetnym sposobem na poprawę postury i wyrobienie nawyku trzymania prostych pleców. Może również wzmocnić mięśnie ud.

3. Pozycja Wielbłąda, Ustrasana

Ćwiczenie relaksacyjne zwane pozycją Wielbłąda polega na tym, że osoba wykonująca asanę klęczy na ziemi, a jej kolana są oddalone od siebie na szerokość bioder. Stopy leżą płasko na ziemi, zaś plecy są wygięte do tyłu w taki sposób, by ręce mogły dotknąć stóp. 

Asana relaksacyjna Pozycja Wielbłąda, Ustrasana

By wykonać pozę Ustrasana, należy:

 1. Usiąść na ziemi w klęku oraz wyprostować plecy. 
 2. Rozsunąć kolana na szerokość bioder.
 3. Delikatnie zgiąć stopy w kostkach, kierując palce stóp ku górze.
 4. Oprzeć dłonie na piętach i osadzić na nich ciężar ramion.
 5. Unieść tułów ku górze, wyginając plecy w formie łuku.
 6. Głęboko oddychać i zrelaksować ciało. 
 7. Pozostać w pozycji Wielbłąda przez 30-60 sekund.

Szeroki zakres ruchu sprawia, że Ustrasana jako asana relaksacyjna przydaje się do rozluźnienia całego ciała. Głębokie oddechy mogą również pomagać na stres i oczyszczać umysł z nadmiaru myśli.

4. Pozycja budowania mostu, Setu Bandhasana

Pozycja budowania mostu w jodze relaksacyjnej powinna być wykonana przez osobę leżącą płasko na plecach. Nogi są ugięte w kolanach, biodra podniesione, zaś stopy oparte na ziemi. Ramiona w pozie Setu Bandhasana leżą wzdłuż tułowia.  

Asana relaksacyjna Pozycja budowania mostu, Setu Bandhasana

Jak wykonać to ćwiczenie jogi relaksacyjnej krok po kroku? Należy:

 1. Położyć się na plecach z wyprostowanymi nogami.
 2. Zgiąć kolana i trzymać je na szerokość bioder, a następnie przyciągnąć stopy bliżej pośladków.
 3. Oprzeć dłonie na ziemi, obok tułowia, z palcami skierowanymi w górę.
 4. Delikatnie unieść miednicę ku górze, unosząc jednocześnie dolną część pleców i pośladki.
 5. Zachować równowagę, utrzymując mostek w powietrzu przez kilka oddechów.
 6. Pozostać w pozycji budowania mostu przez 30 sekund do 1 minuty.

Ta asana relaksacyjna to przepis na pozbycie się silnego stresu. Łagodzi napięcie w okolicy klatki piersiowej, a także wzmacnia mięśnie pleców, nóg i pośladków.

5. Pozycja rozciągania do przodu w siadzie, Paschimottanasana

W pozycji Paschimottanasana osoba leży na ziemi z wyprostowanymi nogami, plecy są proste, a ręce chwytają stopy. 

Asana relaksacyjna Pozycja rozciągania do przodu w siadzie, Paschimottanasana

Aby znaleźć się w pozie rozciągania do przodu w siadzie, należy:

 1. Usiąść na ziemi z wyprostowanymi nogami.
 2. Dłońmi złapać za stopy, zachowując niewielką przestrzeń między kostkami.
 3. Powoli nachylać tułów w kierunku nóg, starając się dotknąć czołem kolan.
 4. Wydłużać kręgosłup, jednocześnie utrzymując proste plecy.
 5. Oddychać głęboko i zostać w pozycji Paschimottanasana przez 1-3 minuty.

Jak działa to ćwiczenie jogi relaksacyjnej? Asana rozciąga mięśnie pleców, nóg i ramion. Może również pomóc w zmniejszeniu stresu i złagodzić napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Czy joga pomaga na stres – podsumowanie

Relaksacyjne techniki jogi to sprawdzona metoda na rozluźnienie mięśni, wzmocnienie ciała oraz oczyszczenie umysłu z nadmiaru myśli. Joga to również skuteczny sposób na stres i uporanie się z emocjami. Wyciszające asany okażą się przydatne dla każdej – nawet początkującej – osoby, która pragnie pozbyć się negatywnych skutków przebodźcowania i zestresowania. Wystarczy zacząć je praktykować od kilku-kilkunastu minut dziennie, by doświadczyć pozytywnych efektów.