Gdzie kupić Perspirex?

jonoforeza na nadpotliwość

Czy jonoforeza pomaga na nadpotliwość? Wskazania, przeciwwskazania i przebieg zabiegu

Nadpotliwość może być dolegliwością wstydliwą i krępującą. Zdarza się, że środki stosowane w walce z nią okazują się niewystarczające. W takich przypadkach z pomocą przychodzi jonoforeza. Czym charakteryzuje się ten zabieg i jaki jest wpływ jonoforezy na nadpotliwość? Odpowiadamy!

Co to jest jonoforeza?

Jonoforeza to zabieg polegający na wprowadzeniu do organizmu substancji leczniczych za pomocą przyłożonego do ciała urządzenia emitującego prąd stały o niskim natężeniu. W celach medycznych zabieg ten jest wykonywany już od lat 60 XX wieku. Rozpad cząsteczek, pod wpływem przepływającego prądu, powoduje przyciąganie się grup cząsteczek o przeciwnych ładunkach. Dzięki temu możliwy jest transfer jonów przez skórę.

Jonoforeza jest szeroko stosowana w rehabilitacji, neurologii, reumatologii i ortopedii. Szeroko wykorzystuje się ją również w poradniach leczenia bólu, a także w kosmetologii i dermatologii, do leczenia grzybic, miejscowych stanów zapalnych oraz w nadpotliwości (głównie dłoni i stóp).

jonoforeza jest stosowana w leczeniu bólu

Jonoforeza w walce z nadmierną potliwością

Zabieg jonoforezy pomaga w wielu schorzeniach. Pacjenci decydujący się na jego wykonanie w walce z nadpotliwością – powinni najpierw odbyć wizytę lekarską. Ma ona na celu sprawdzić ogólny stan ich zdrowia, a także wykluczyć choroby współistniejące, których objawem mogłaby być nadmierna potliwość. W trakcie wizyty możliwe będzie także wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu.

Najczęściej procedura ta wykonywana jest u pacjentów cierpiących na nadpotliwość pierwotną, wynikającą z uwarunkowania genetycznego. Równie często decydują się na niego osoby, które obficie pocą się pod wpływem stresu i silnych emocji.

Jednak zawsze pierwszym krokiem przed zabiegiem jest wizyta lekarska, która ma za zadanie nie tylko sprawdzić zdrowie ogólne pacjenta chętnego na zabieg jonoforezy, ale także dobrać odpowiedni rodzaj, częstotliwość i natężenie zabiegu.

Jonoforeza – przebieg zabiegu

W leczeniu nadpotliwości dłoni i stóp najczęściej stosowaną metodą jonoforezy jest jonoforeza wodna. 

 1. Prąd o niskim natężeniu jest przepuszczany przez wodę, w której zanurzone są dłonie lub stopy (każda w osobnym basenie). 
 2. Natężenie jest stopniowo zwiększane, następnie utrzymywane w najwyższej, możliwej dla zabiegu wartości przez około 20 minut.
 3. Następnie natężenie jest obniżane z powrotem do wartości początkowej.

Całość zabiegu nie powinna więc zająć więcej niż 30 minut.

Jak często wykonywać zabieg?

Do momentu zmniejszenia potliwości zaleca się wykonanie 3 zabiegów tygodniowo. Najlepsze rezultaty zauważalne są po około 10-14 zabiegach. 

Po unormalizowaniu pracy gruczołów potowych część pacjentów potrzebuje zabiegu przypominającego co 2-4 tygodnie, podczas gdy dla innych wysoka skuteczność zostaje utrzymana pomimo ich braku.

W przypadku wykonywania zabiegu na inną okolicę tj. pachy jest on przeprowadzany przy pomocy specjalnych elektrod przymocowanych do kłopotliwego miejsca, na których znajduje się substancja lecznicza, mająca zahamować pracę gruczołów potowych.

Czy jonoforeza jest skuteczna?

Warto wiedzieć, że jonoforeza nie eliminuje całkowicie wydzielania potu z gruczołów. Zmniejsza jedynie ich aktywność, co pozwala na znaczną redukcję produkowanego potu, a przy tym w dalszym ciągu umożliwia w tym miejscu przeprowadzanie procesów termoregulacyjnych czy wydalania toksyn.

Chirurgiczny zabieg usuwania gruczołów potowych pozostawia dane miejsce bez możliwości regulowania temperatury. W przyszłości może to doprowadzać do miejscowego przegrzewania się tych obszarów i zwiększonego pocenia w innych rejonach ciała.

Przy nadpotliwości pach

Jonoforeza okazuje się skutecznym rozwiązaniem w przypadku nadmiernego pocenia pach. Zabieg ten zmniejsza w nich bowiem aktywność gruczołów potowych – dzięki temu wydzielają one mniej potu. Trzeba dodać, że skuteczność antyperspirantów zwykle dotyczy w większości osób, które zmagają się z umiarkowaną potliwością w tym obszarze. Dlatego też w przypadku wyjątkowo obfitego pocenia pod pachami – warto rozważyć jonoforezę.
Jeśli pach nie można zanurzyć w wodzie, jonoforeza przebiega za pomocą specjalnych, zmoczonych poduszek.

Przy nadpotliwość dłoni i stóp

Nadpotliwość dłoni i stóp to dolegliwość najczęściej leczona w gabinetach przy pomocy jonoforezy. Zanurzone w płytkich tackach kończyny poddawane są działaniu zabiegu przez 15 do 30 minut, a pacjent odczuwa jedynie delikatne mrowienie.

Decydując się na zabieg jonoforezy, bez względu na część ciała, którą chce się poddać zabiegowi, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza specjalisty. Określi on zasadność zabiegu oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Tylko w ten sposób jonoforeza będzie nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Efekty po jonoforezie – czy pomaga na nadpotliwość?

Według przeprowadzonych badań 85% pacjentów poddanych jonoforezie dla leczenia nadpotliwości zauważyło znaczne zmniejszenie potliwości na obszarach poddanych zabiegowi. Zakłada się, że zakończona terapia znacząco zmniejsza wytwarzanie potu przez gruczoły potowe na okres od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Zdarza się jednak, że osoby ze sporą nadpotliwością będą zmuszone do wykonywania zabiegów przypominających co 2 do 4 tygodni, żeby utrzymać pożądany efekt. Na szczęście na rynku można obecnie znaleźć domowe urządzenia do jonoforezy, które znacznie obniżą koszty walki z nadpotliwością.

Jonoforeza – skutki uboczne i przeciwwskazania

Jonoforeza jest zabiegiem uznawanym za bezpieczny – można przeprowadzać go w zaciszu własnego domu. Warto jednak pamiętać o tym, że należy pod uwagę wziąć ewentualne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia

Należą do nich:

 • ropne stany zapalne tkanek miękkich i skóry,
 • owrzodzenia i wypryski,
 • aktywne infekcje i stany gorączkowe,
 • wszczepiony rozrusznik serca, endoprotezy lub inne metalowe wszczepy,
 • nowotwory,
 • zdiagnozowana zakrzepica i zagrożenie zatorowością,
 • skaza krwotoczna,
 • porażenia spastyczne,
 • ciąża i karmienie piersią.

Chociaż jonoforeza jest zabiegiem bezinwazyjnym, może się zdarzyć, że wywoła pewne skutki uboczne. Najczęstszymi z nich są:

 • zaczerwienienie i podrażnienie skóry,
 • wysuszenie skóry,
 • pieczenie i swędzenie.

Czy można wykonać jonoforezę w domu?

Tak, ten zabieg można wykonać samodzielnie w domu. Jednakże należy pamiętać, że każdy zabieg wiąże się z możliwymi niepożądanymi efektami. Bywa, że w wyniku podania prądu o zbyt dużym natężeniu może dojść do miejscowego poparzenia tkanek. Dlatego tak istotne jest, by zabieg był wykonywany przez wykwalifikowany personel, a w przypadku domowych urządzeń do jonoforezy należy ściśle trzymać się instrukcji obsługi.

Alternatywne sposoby na nadpotliwość

Jeśli okaże się, że zabieg jonoforezy nie może zostać przeprowadzony, warto wypróbować inne metody np. wysoce skuteczne antyperspiranty. To produkty zawierające m.in. chlorek glinu, który wchodząc w reakcję z naturalnym pH skóry, tworzy na niej nieprzepuszczalny film, blokując procesy wydzielnicze gruczołów potowych. Osoby zmagające się  z silną potliwością z pewnością docenią antyperspirant Perspirex, który skutecznie i bezpiecznie hamuje wydzielanie potu nawet przez 5 dni od aplikacji.

Podsumowanie

Jonoforeza to zabieg leczniczy, który uznaje się za skuteczny w terapii nadpotliwości. Jednak jak każdy zabieg fizykalny i fizykoterapeutyczny obciążony jest możliwością wystąpienia działań niepożądanych i powikłań. Dlatego też powinien być skonsultowany z lekarzem oraz przeprowadzony przez wykwalifikowany personel lub na bezpiecznych, niskodawkowych urządzeniach domowych. Tylko w ten sposób można pewnie i bezpiecznie zminimalizować nieprzyjemną dolegliwość, jaką jest  nadmierne pocenie się.

Bibliografia:

 1. Wachal, K., Bućko, W., Staniszewski, R., Majewska, N., & Błaszak, M. (2009). Ocena subiektywnej skuteczności leczenia nadpotliwości kończyn górnych z zastosowaniem różnych metod. Postep Dermatol Alergol, 26, 501-505.
 2. https://www.healthline.com/health/iontophoresis
 3. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-to-know-iontophoresis-hyperhidrosis
 4. https://www.verywellhealth.com/iontophoresis-in-physical-therapy-2696534
 5. https://instytutpodologii.pl/porady/jonoforeza-leczenie-nadpotliwosci-stop/