Gdzie kupić Perspirex?

Kąpiel z olejkami jako domowa kuracja na nadpotliwość stóp

Nadmierna potliwość stóp – przyczyny i sposoby zapobiegania 

Pocenie się stóp to powszechny i bardzo wstydliwy problem. Wilgotne skarpetki i przykry zapach bardzo często sprawiają, że unikamy sytuacji, w których trzeba zdjąć obuwie. Choć pocenie się to naturalna reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, to jednak czasem jest ono nadmierne.

Dlaczego się pocimy?

Pocimy się, żeby się schłodzić. Taki proces schładzania organizmu nazywa się termoregulacją i jest to jedna z podstawowych funkcji ludzkiego organizmu, pozwalająca utrzymać stałą temperaturę wewnątrz ciała. Pocimy się przecież najbardziej gdy jest gorąco – np. w czasie upalnych dni albo przebywając w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura (jak sauna). Pocimy się również, gdy się stresujemy albo czegoś boimy. Pot może oblewać ciało także wówczas, gdy spożywamy gorące napoje i potrawy, a także pikantne przyprawy.

Wszystkie te sytuacje mają wspólny mianownik: podnoszą temperaturę organizmu. W takiej sytuacji “włącza się” wewnętrzny termostat, który ma za zadanie ją obniżyć.

Czy spocone stopy to problem?

Z fizjologicznego punktu widzenia pocenie się stóp jest całkowicie normalną, a wręcz pożądaną sytuacją, która pozwala zachować równowagę organizmu. Jednak przepocone stopy, podobnie jak mokre dłonie, a także plamy potu na ubraniach pod pachami czy na plecach trudno zaakceptować. Spocone stopy, które dodatkowo mogą wydzielać intensywny, przykry zapach, to częsta dolegliwość zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, a także seniorów. W niektórych sytuacjach pocenie nóg jest normalną reakcją. Chodzi między innymi o upalny dzień i chodzenie w zamkniętych butach, które nie umożliwiają stopom oddychania. Inną przyczyną tego, dlaczego pocą się stopy, może być także używanie obuwia z syntetycznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza, a tym samym również utrudniają, a wręcz uniemożliwiają skórze oddychanie niezależnie od pogody. W takim przypadku działa mechanizm termoregulacji i następuje schładzanie ciała poprzez pocenie się.

Kiedy możemy mówić o nadpotliwości stóp?

Nadpotliwość stóp to stan, w którym aktywność gruczołów potowych jest zwiększona względem aktualnych potrzeb organizmu i warunków panujących dookoła. W takim przypadku nadmierne pocenie stóp może występować w nietypowych sytuacjach – w czasie odpoczynku czy snu, a także wówczas, gdy nic się na nich nie znajduje. Nadmierne pocenie się stóp to wstydliwy problem, który może dotknąć każdego. Nie ma jednoznacznej przyczyny nadpotliwości, a każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

Często zdarza się jednak, że pocenie się nóg w butach, a nawet w samych skarpetkach, pojawia się bez wyraźnej przyczyny. To znaczy: wówczas, gdy ani nie jest specjalnie gorąco, ani gdy stopy są pozbawione możliwości swobodnego oddychania. Niejednokrotnie zdarza się, że pocą się stopy w klapkach, a nawet bez skarpetek i obuwia. W takim przypadku bardzo możliwa jest nadmierna potliwość stóp.

Stopy zanurzone w miękkim piasku na słonecznej plaży

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp?

Nadpotliwość stóp to problem nie tylko estetyczny – może powodować również pewne zagrożenia dla zdrowia. Wilgoć w połączeniu z ograniczoną cyrkulacją powietrza lub jej zupełnym brakiem to świetne warunki do rozwoju grzybów. Stąd do grzybicy stóp już niestety prosta droga. Nadmierna potliwość stóp może również skutecznie odbierać pewność siebie.

Zastanawiasz się, na ile potliwość nóg w Twoim przypadku mieści się w granicach normy, a na ile jest już problemem z nadpotliwością? Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • czy stopy pocą się w określonych sytuacjach- jeśli tak, to po wyeliminowaniu czynników im towarzyszących problem powinien ustąpić;
  • czy problem jest przewlekły, czy pojawia się raz na jakiś czas- jeśli nadpotliwość stóp występuje tylko od czasu do czasu, a na co dzień nie ma z tym problemu, być może pewne czynniki tymczasowo aktywują gruczoły potowe do nadmiernej pracy;
  • czy stopy wydzielają przykry zapach- jeśli tak, może to świadczyć zarówno o nieodpowiednim obuwiu czy skarpetach (z syntetycznych materiałów), jak i o stanie chorobowym.

Aby zredukować pocenie się nóg, trzeba określić przyczyny. Jeśli nie uda Ci się ich znaleźć, skonsultuj się z lekarzem. Leczenie nadpotliwości stóp jest uzależnione od przyczyny. Czasem wystarczy zmiana kilku nawyków, czasem jednak niezbędna jest interwencja lekarza.

Domowe sposoby na pocenie się stóp

W zmniejszeniu problemu nadpotliwości stóp istotna jest odpowiednia higiena tej części ciała. Podstawą jest:

  • częste mycie stóp
  • noszenie obuwia i skarpet z naturalnych materiałów
  • stosowanie zasypek
  • odkażanie stóp

Należy pamiętać, aby nóg nie myć w gorącej wodzie, ponieważ wzmaga ona aktywność gruczołów potowych. W przypadku konieczności wyboru obuwia czy skarpet z syntetycznych materiałów, warto postarać się, aby były one możliwie najbardziej przewiewne, dzięki czemu stopy nie będą się odparzać. Można również stosować zasypki, w szczególności gdy przez większość dnia nosisz zamknięte obuwie. Dodatkowym krokiem jest odkażanie stóp lub używanie kosmetyków na bazie alkoholu – aby zapobiec grzybicy i ukryć nieprzyjemny zapach.

Sprawdź także domowe sposoby na pocenie się pod pachami.

Jeśli problem nadpotliwości jest uciążliwy, możesz sięgnąć po jeszcze jedną metodę. To stosowanie antyperspirantów na podeszwę stóp. Produkty zawierające sole aluminium tworzą na skórze niewidoczną, żelową powłoczkę, która blokuje ujścia gruczołów potowych. Tym samym pocenie się jest zahamowane. Choć stosowanie antyperspirantów typu roll-on może wiązać się z pewną niedogodnością, jaką jest konieczność odczekania, aż produkt zaschnie na skórze, to jednak perspektywa suchych stóp jest tego warta!