Gdzie kupić Perspirex?

nadmierna potliwość twarzy

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy – jakie są jej przyczyny i jak im zapobiegać?

Nadmierna potliwość twarzy może być dolegliwością dosyć uciążliwą i często również wstydliwą. Wzmożone wytwarzanie potu na tym obszarze często też powoduje silny dyskomfort. Nasza twarz stanowi bowiem swego rodzaju wizytówkę w różnych sytuacjach – zależy nam, aby dobrze się prezentowała. Co stosować na pocenie twarzy? Jakie są przyczyny nadpotliwości na twarzy? Podpowiadamy w artykule.

Jak objawia się nadmierna potliwość twarzy?

Nadmierne pocenie się twarzy zwykle występuje w okresie dojrzewania. Ma to związek z zachodzącymi w ciele zmianami hormonalnymi. Niestety, zdarza się, że problem ten utrzymuje się również w wieku dorosłym, generując szereg kłopotliwych objawów, do których można zaliczyć:

 • silne poty w okolicy czoła, nawet zalewające oczy i twarz,
 • szybka utrata świeżości cery, 
 • nietrwałość makijażu,
 • szybko przetłuszczające się włosy,
 • problemy trądzikowe,
 • otarcia i podrażnienia cery (wynikające z częstego wycierania twarzy).

Co powoduje nadmierne pocenie twarzy?

Najczęstszym powodem jest silnie emocjonalna reakcja na daną sytuację, głównie stres. Nadpotliwość może być też związana z działaniem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jednakże przyczyny wywołujące nadmierne pocenie się twarzy mogą być złożone i zróżnicowane.

1. Jednostki chorobowe

Nadpotliwość twarzy i czoła może również wynikać ze stanów chorobowych, takich jak:

 • cukrzyca,
 • infekcja,
 • nadczynność tarczycy
 • choroby nowotworowe,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • ostre dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego (stany dławicowe, zawał, udar),
 • choroba Parkinsona.

Dlatego, jeśli twarz nadmiernie poci się, pomimo wykluczenia przyczyn środowiskowych, należy poważnie rozważyć konsultację z lekarzem. Pozwoli to na wykluczenie powyższych dolegliwości i schorzeń.

2. Zmiany hormonalne

 • menopauza,
 • andropazua,
 • dojrzewanie.

Nadpotliwość twarzy często występuje fizjologicznie również podczas ciąży, jak i w okresie menopauzy oraz andropauzy. Ma to związek z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi – podobnie jak w okresie dojrzewania. Najczęściej jest ona wtedy uogólniona, ale można zauważyć także wzmożoną potliwość twarzy lub występowanie tzw. zlewnych potów na twarzy.

3. Dieta

 • wysoko przetworzona żywność, fast foody,
 • stosowanie używek (alkohol, tytoń, kofeina),
 • używanie ostrych przypraw (np. pieprz cayenne, chilli – wywołują one wzmożone wytwarzanie ciepła przez organizm, tzw. termogenezę).

Nieodpowiednia, źle zbilansowana dieta może przyczyniać się do zbytniej potliwości m.in. twarzy. Spożywanie gorących, pikantnych potraw, które zawierają np. kapsaicynę, pobudza gruczoły potowe do wzmożonej pracy. Substancja ta – podobnie jak alkohol i kofeina – powoduje wzrost temperatury organizmu i ciśnienia krwi. Aby ją wyrównać, pocimy się.

Dlatego, aby uniknąć nadmiernego pocenia się twarzy, warto wyeliminować z jadłospisu produkty, które aktywują gruczoły potowe. Warto też pamiętać, że organizm rozpoznaje używki (np. tytoń czy alkohol) jako truciznę. Podwaja więc wysiłki, aby je wydalić, co wiąże się z nadmiernym wydzielaniem potu.

4. Czynniki zewnętrzne

 • wysoka temperatura,
 • wysoka wilgotność powietrza.

Na nadpotliwość twarzy mają wpływ różne czynniki środowiskowe. Upały lub przebywanie w dusznych, gorących pomieszczeniach powodują uruchomienie w organizmie procesów termoregulacji, by zapobiec jego przegrzaniu. Pod wpływem stresu, który zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza krążenie – temperatura organizmu również się podnosi. Skutkuje to pobudzeniem gruczołów potowych do pracy i wydzielaniem potu, który ma za zadanie go schłodzić.

5. Styl życia

 • stres,
 • wysiłek fizyczny,
 • nieodpowiednia higiena,
 • nakrycia głowy przylegające zbyt ściśle lub wykonane ze sztucznych, nieprzepuszczalnych włókien,
 • stosowanie niektórych leków (np. antydepresantów).

Nadpotliwość twarzy może wynikać z czynności albo zachowań, które prowadzą do wzrostu temperatury organizmu. Jeśli np. podejmujemy wysiłek fizyczny, stosujemy leki podnoszące ciśnienie krwi lub nosimy nakrycia głowy, które nie pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza – możemy spodziewać się pocenia się twarzy.

Jak się nie pocić na twarzy?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które mogą nas wesprzeć w walce z nadmiernym poceniem się twarzy. Niektóre z metod z powodzeniem możemy zastosować w domowym zaciszu, inne wymagają wizyty u specjalisty. Jak więc mniej pocić się na twarzy? Co stosować?

Suplementy i leki na nadpotliwość twarzy

W radzeniu sobie z nadpotliwością twarzy pomocne będą m.in. środki stosowane w codziennych zabiegach higienicznych. Przydadzą się mydła i żele z antyperspirantem, zawierającym sole glinu. Jest to bowiem związek skutecznie hamujący wydzielanie potu. Jeśli jednak nadpotliwość nie ustąpi, mimo stosowania specjalistycznych produktów, warto zwrócić się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.

Zabiegi przeciwko nadpotliwości

W walce z nadpotliwością twarzy skuteczne mogą okazać się profesjonalne zabiegi, które możemy wykonać w gabinecie specjalisty. Najbardziej polecanym jest ostrzykiwanie toksyną botulinową.

W leczeniu nadpotliwości innych obszarów ciała mamy więcej możliwości. Laseroterapia czy radiofrekwencja świetnie działają na pachy, a jonoforeza na dłonie i stopy. 

Musimy pamiętać, że zabiegi te powinny być wykonywane przez specjalistę, który oceni, czy możemy się im poddać.

Domowe sposoby na pocenie twarzy

Aby skutecznie radzić sobie z poceniem się twarzy w domowym zaciszu, należy wprowadzić korzystne zmiany w swoim trybie życia, nawykach żywieniowych lub sposobie spędzania czasu. Pozwolą one zminimalizować ryzyko wystąpienia nadpotliwości twarzy i pomogą ograniczyć problem.

1. Zrezygnuj z ostrych przypraw i kofeiny

Dieta może być częstą przyczyną nadmiernego pocenia się twarzy. Głównymi składnikami, które mogą wywoływać potliwość, są ostre przyprawy, takie jak: chilli, pieprz cayenne, ostra papryka.

Winowajcą jest zawarta w wielu ostrych paprykach substancja – kapsaicyna. Ten alkaloid wpływa na zakończenia nerwowe w ustach, wysyłając do mózgu fałszywą informację o nagłym wzroście temperatury ciała. Naturalną odpowiedzią termoregulacyjną organizmu jest pobudzenie gruczołów potowych do zwiększonej produkcji potu, celem obniżenia temperatury. W wyniku takiej reakcji – twarz może zacząć się pocić.

Również nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do nadpotliwości twarzy. Jest ona bowiem substancją pobudzającą. Stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, wpływa na przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia. A to może prowadzić do wzrostu potliwości w okolicy twarzy i głowy.

2. Relaksuj się

Gwałtowne uczucia i towarzyszący im stres również nie pozostają bez wpływu na pracę gruczołów potowych. Wydzielane w czasie stresu kortyzol i adrenalina wpływają na przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia, czego naturalnym następstwem jest wzmożone wydzielanie potu. Stres zwykle powoduje pocenie dłoni i twarzy. Przy nagłych, silnych emocjach mogą to być poty zlewne.

Dodatkowo w stresie można mieć do czynienia ze zjawiskiem tzw. zimnych potów. Katecholaminy, czyli hormony stresu, wytwarzane w stresującej sytuacji nazywanej „uciekaj albo walcz”, powodują natychmiastowe zwężenie naczyń krwionośnych. Wydzielane nagle zimne poty natychmiast obniżają temperaturę ciała, przygotowując je do wysiłku fizycznego, związanego ze wspomnianą walką lub ucieczką.

Regularny, codzienny relaks pomaga nie tylko zwalczać przewlekły stres, powodujący nieustającą nadpotliwość twarzy, dłoni i stóp, ale wspiera regulację pracy gruczołów potowych, wspomagając ich prawidłową pracę. 

3. Nawadniaj organizm

Ludzkie ciało składa się w około 70% z wody, a dodatkowo odwadnia się bardzo szybko. Woda reguluje niemal wszystkie procesy organizmu, jest niezbędna dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju.  

Nawadnianie organizmu jest ważne, ponieważ:

 • woda jest podstawowym składnikiem każdej komórki ludzkiego ciała,
 • umożliwia prawidłowy transport tlenu i substancji odżywczych do komórek i narządów,
 • woda wchodzi w skład płynu mózgowo-rdzeniowego,
 • procesy termoregulacji mogą przebiegać prawidłowo tylko przy odpowiednim nawodnieniu.

Nawet w przypadku niewielkiej utraty wody, sięgającej zaledwie 2%, skutki tego braku będą zauważalne i dadzą o sobie znać (chociażby bólami głowy). Dlatego w stanach nadpotliwości, które prowadzą do wzmożonej utraty wody, prawidłowa podaż wody jest szczególnie istotna dla ogólnego dobrostanu ludzkiego ciała. 

Naukowcy zalecają wypijanie co najmniej 11 szklanek wody dziennie. Warto przy tym pamiętać, że nie powinny być to napoje o niskiej wartości dla organizmu, takie jak słodzone czy gazowane soki, a także alkohol lub kawa.

Nadmierna potliwość twarzy – kiedy udać się do lekarza?

Nadmierne pocenie na twarzy może wynikać z czynników środowiskowych, nieprawidłowej diety lub stresu. Jeśli jednak powyższe przyczyny zostały wyeliminowane, warto skonsultować się z lekarzem.

Do specjalisty należy również jak najszybciej się udać, gdy: 

 • w ostatnim czasie, pomimo braku zauważalnych przyczyn pocenie na twarzy gwałtownie się nasiliło,
 • twarz poci się bez żadnego widocznego powodu, co zaburza normalną rutynę dnia,
 • wzmożonemu poceniu towarzyszą inne objawy ogólnie uznawane za niepokojące (np. ucisk w klatce, bóle głowy, sensacje żołądkowe).

Nagła nadpotliwość w rejonie twarzy i głowy może bowiem świadczyć o wielu groźnych chorobach m.in. o zaburzeniach na tle hormonalnym, cukrzycy, problemach układu krążenia, nowotworach.

Podsumowanie

Nadmierna potliwość twarzy jest dolegliwością sprawiającą niemałe problemy. Często jest to objaw charakterystyczny dla konkretnego etapu w życiu (dojrzewanie, ciąża, przekwitanie), czasem wynika z nieprawidłowego trybu życia, szkodliwej diety czy stosowania leków i używek. 

Jednak zdarza się, że jest objawem poważnych, zagrażających życiu stanów. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu i w razie konieczności zasięgnąć porady lekarskiej.

Bibliografia

 1.  Lear, W., Kessler, E., Solish, N., & Glaser, D. A. (2007). An epidemiological study of hyperhidrosis. Dermatologic surgery, 33, S69-S75.
 2. Prystupa, A., Kowal, A., Mosiewicz, J., Myśliński, W. (2007). HYPERHYDROSIS – SYMPTOMS, DIAGNOSTICS AND TREATMENT BASED ON CASE REPORT. Medycyna Ogólna, 13(4), 311-316.
 3.  Louise Jane Dunford, Kathy Radley, Margaret McPhee, Louise McDonald, Richard John Oliver, Anton Alexandroff, Hana Amber Hussain, Janice Adasa Miller, Maryrose Tarpey, Andrew Victor Clifton, Setting research priorities for management and treatment of hyperhidrosis: the results of the James Lind Alliance Priority Setting Partnership, Clinical and Experimental Dermatology, 10.1111/ced.15122, 47, 6, (1109-1114), (2022).
 4. https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/the-importance-of-hydration/
 5. https://health.ucdavis.edu/sports-medicine/resources/heart-rate
 6. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/termogeneza;3986704.html
 7. https://diag.pl/pacjent/artykuly/nadmierna-potliwosc-przyczyny-te-badania-pomoga-w-diagnozie/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843897/
 9. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress-symptoms/art-20050987