Gdzie kupić Perspirex?

nadmierne pocenie się pleców

Nadmierne pocenie się pleców

Pocenie się pleców jest najczęściej związane z wysoką temperaturą lub wysiłkiem fizycznym. Pojawia się również w trakcie stresujących sytuacji. O nadmiernej potliwości pleców mówimy, gdy ilość wydzielanego na nich potu jest większa, niż organizm potrzebuje do schłodzenia. Jak radzić sobie z nadmierną potliwością pleców? Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia na plecach? Odpowiadamy.

Jak się objawia nadmierne pocenie się na plecach?

Nadmierne pocenie na plecach ma kilka zauważalnych objawów. Do najczęściej spotykanych należą:

 • nadmierne wydzielanie potu na całej szerokości pleców;
 • pot ściekający wzdłuż kręgosłupa;
 • pocenie zlokalizowane w jednym tylko fragmencie pleców (np. w ich dolnej części, lub przeciwnie, tylko w okolicy karku). 

Bez względu na to, czy nadmiernie pocą się całe plecy, czy tylko ich fragment, przypadłość ta niesie ze sobą często duży dyskomfort i może powodować spadek poczucia pewności siebie. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej tej dolegliwości oraz sposobom na radzenie sobie z nią.

Potliwość pleców – z czego wynika?

Przyczyny nadmiernego pocenia się pleców mogą być różne. Część z nich wynika z fizjologii ludzkiego organizmu. Na inne przyczyny składa się tryb życia, schorzenia organizmu, zmiany hormonalne związane z etapami życia czy dieta. Czasem zdarza się, że nadpotliwość pleców pojawia się bez wyraźnego i konkretnego powodu. Określana jest wtedy nadpotliwością pierwotną (wynika z cech osobniczych danej jednostki).

Zmiany hormonalne

 • okresy życia związane ze zmianami hormonalnymi (dojrzewanie, ciąża, przekwitanie).

Wysokość poziomu hormonów w organizmie może wpływać na pojawienie się nadmiernej potliwości pleców. W wyniku ciąży, menopauzy czy dorastania zmienia się poziom m.in. estrogenu, progesteronu czy testosteronu. Zmiany te są łączone z występowaniem nadpotliwości.

Przekłada się ona na występowanie obfitego pocenia się w okolicach pleców (i nie tylko).

Problemy zdrowotne

 • nadwaga i otyłość,
 • cukrzyca,
 • dna moczanowa,
 • problemy neurologiczne,
 • nadczynność tarczycy,
 • niektóre choroby nowotworowe.

Bywa, że nadpotliwość pleców wynika z już istniejących przyczyn i kłopotów ze zdrowiem. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się problemowi pocących się pleców. Może to bowiem zapobiec rozwojowi poważnych dolegliwości chorobowych, o których nadpotliwość może świadczyć.

Styl życia

 • wysiłek fizyczny,
 • stres i silne rozchwianie emocjonalne,
 • nieodpowiednia dieta (bogata w wysoko przetworzone pokarmy, fast food i cukry proste),
 • używki i niektóre leki (np. antydepresanty). 

Bywa, że przyczyna nadmiernego pocenia się pleców jest związana z trybem życia. Powszechnie wiadomo, że wysiłek fizyczny lub stres mobilizują gruczoły potowe do wzmożonej pracy. Używki np. alkohol czy kofeina pobudzają organizm, przyspieszają bicie serca i podnoszą ciśnienie krwi. Dodatkowo aktywują gruczoły potowe, zmuszają organizm do aktywacji procesów chłodzenia, co wiąże się z wydzielaniem potu.

Sposoby na nadmierne pocenie się na plecach

Obficie pocące się plecy i nieestetyczne plamy od potu na tylnej części koszuli mogą być prawdziwą udręką dla osób zmagających się z tą dolegliwością. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów, które mogą okazać się pomocne w radzeniu sobie z problemem i minimalizować jego skutki.  

Właściwa higiena ciała

Właściwa higiena ciała i utrzymanie czystości to konieczność dla osób z nadpotliwością. Pozwala nie tylko oczyścić ciało z potu, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów także zmniejszyć wydzielanie potu.

Warto postawić na żele pod prysznic, zawierające tlenek glinu, który skutecznie zamyka gruczoły potowe, zmniejszając ich zdolności wydzielnicze.

Trzeba jednak pamiętać o tym, by w codziennej higienie nie nadużywać produktów działających na skórę drażniąco, ponieważ w efekcie można uzyskać skutek zupełnie odwrotny do zamierzonego, a wysuszona skóra będzie skłaniała gruczoły do wzmożonej pracy.

Stosowanie antyperspirantu

W walce z nadpotliwością dobrze jest skorzystać ze sprawdzonych produktów, jakim są antyperspiranty. Z pewnością na uwagę zasługują produkty marki Perspirex. Perspirex dostępny jest w trzech wariantach, dzięki czemu każdy może znaleźć produkt dopasowany do swoich potrzeb. 
Perspirex Original to produkt, rekomendowany  dla osób ze średnią i wysoką potliwością. Osoby z wrażliwą, podatną na podrażnienia skórą z pewnością docenią wariant Comfort, który oprócz wysokiej skuteczności dodatkowo chroni skórę przed  podrażnieniami. Z kolei dla tych, którzy potrzebują najwyższej ochrony polecamy wariant Strong, który sprawdzi się nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Jego skuteczność utrzymuje się do 5 dni.   

Botox na nadpotliwość pleców

Toksyna botulinowa to świetny sposób likwidowania nadpotliwości pach, dłoni i stóp. Do niedawna nie stosowano jej w okolicy pleców, jednak dziś (w nielicznych ośrodkach) można już znaleźć takie zabiegi. Minusem tej metody jest wysoka cena i konieczność powtarzania.

Podsumowanie

Nadmiernie pocące się plecy to dolegliwość, która może być niezwykle uciążliwa. Na szczęście dzięki odpowiedniej higienie i stosowaniu właściwych kosmetyków można zmniejszyć występujące dolegliwości lub pozbyć się ich całkowicie w specjalistycznych gabinetach. Dobrze jednak pamiętać, że w przypadku pojawienia się nadpotliwości, warto bacznie przyjrzeć się problemowi i zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej.

Bibliografia

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/sweaty-back 
 2. https://www.ejisinc.com/blogs/news/stop-back-sweat 
 3. Cervantes J, Perper M, Eber AE, Fertig RM, Tsatalis JP, Nouri K. Laser treatment of primary axillary hyperhidrosis: a review of the literature. Lasers Med Sci. 2018 Apr;33(3):675-681. doi: 10.1007/s10103-017-2434-0. Epub 2018 Jan 11. PMID: 29322402.