Gdzie kupić Perspirex?

Kobieta ze zdjęciem tarczycy

Nadpotliwość a problemy z tarczycą. Co musisz wiedzieć?

Nadmierne pocenie może mieć różne przyczyny, a także być jednym z objawów poważnej choroby. Nie da się dokładnie zmierzyć wydzielanej ilości potu, dlatego stwierdzenie, że jest go za dużo, to zwykle ocena subiektywna. Jeśli jednak problem ten jest bardzo uciążliwy, warto ustalić jego źródło – powodem mogą być m.in. problemy z tarczycą. Więcej na ten temat znajdziesz poniżej.

Jak rozpoznać nadmierną potliwość?

Nadmierna potliwość występuje zwykle wtedy, gdy odczuwamy związany z nią duży dyskomfort, a pot jest wydzielany nie tylko podczas uprawiania intensywnie sportu czy w wyniku zmian temperatury lub pory roku. Dodatkowo jego zapach jest wyjątkowo nieprzyjemny. Plamy pod pachami czy spływający makijaż wpływają na komfort naszego życia. Nie zawsze standardowe rozwiązania pomagają. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą, gdyż może to być przyczyna wielu chorób – m.in. cukrzycy czy nadczynności tarczycy.

Tarczyca – niewielki gruczoł o wielkim znaczeniu

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany z przodu szyi, tuż pod krtanią. Jest to zarazem największy gruczoł służący do wydzielania wewnętrznego w naszym organizmie. U osób dorosłych ważny zwykle od 15 do 30 gramów. Ma jednak bardzo ważne zadanie – odpowiada za prawidłową przemianę materii i wytwarzanie hormonów kontrolujących ciepłotę ciała, a także wpływa m.in. na układ nerwowy i na pracę mięśni.

Pocenie się a tarczyca

Intensywne pocenie może być wynikiem nadczynności tarczycy. Jeśli produkuje ona dużo hormonów, przemiana materii przyspiesza, organizm wytwarza więcej ciepła, a nasza wrażliwość na zmianę temperatury może skutkować intensywnym wydzielaniem potu. Pocenie w nadmiarze pogarsza jakość życia, a często prowadzi do poważnych kompleksów, a nawet depresji. Pocenie się przy chorej tarczycy jest charakterystycznym objawem.

Nadczynność tarczycy

Jeśli tarczyca nie działa prawidłowo, człowiek poci się znacznie intensywniej. Jednym z objawów nadczynności tarczycy są między innymi spocone dłonie. Potliwość zwykle narasta w ciągu dnia. Inne objawy choroby to chudnięcie, rozdrażnienie, osłabienie, drżenie rąk czy kołatanie serca.

Jeśli organizm bardzo reaguje na – choćby nieduży – wzrost temperatury – warto wybrać się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania – jak TSH, fT3 i fT4 oraz inne, by wyeliminować nieprawidłową funkcję tarczycy jako przyczynę nadmiernej potliwości.

Niedoczynność tarczycy

To niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę. Objawami choroby są m.in. ogólne osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni, spadek libido, obniżony nastrój, lęki i fobie, nerwowość, rozdrażnienie, zatrzymywanie wody czy nadmierna potliwość. Tarczyca jak widać potrafi płatać nam figle.

Pocenie się głowy a tarczyca

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy to często wynik działania hormonów. Przyczyną może być między innymi okres dojrzewania, menopauza, silny stres. Poza tym pocenie może wynikać z problemów emocjonalnych i mieć podłoże psychosomatyczne – w takiej sytuacji warto skonsultować się z psychologiem. Może to również być problem genetyczny – skłonność do nadmiernego pocenia się na głowie i twarzy dziedziczymy. Jednak nadmierne pocenie to również jeden z objawów problemów z tarczycą – również pocenie się głowy.

Nadmierne pocenie się – jak sobie z tym poradzić?

Znajdź przyczynę. Jeśli nadpotliwość ma charakter wtórny, kluczem do sukcesu jest zdiagnozowanie i wyeliminowanie jej przyczyny. Pocenie się przy problemach z tarczycą czy przy cukrzycy to jedne z przykładów – jedynie walka z chorobą może doprowadzić do wyeliminowania problemu.

Jeżeli mamy do czynienia z nadmierną potliwością, warto spróbować wyeliminować przyczynę problemu albo chociaż obniżyć jego intensywność. Ustalenie, czy nadmierne pocenie jest efektem otyłości, cukrzycy czy może nieprawidłowej pracy tarczycy pozwoli opracować i wdrożyć plan leczenia. Na przykład niedoczynność tarczycy wymaga leczenia farmakologicznego i regularnych kontroli lekarskich.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z nadpotliwością pierwotną, można jedynie próbować zahamować ten proces – podstawą jest higiena osobista oraz wybór produktów z naturalnych tkanin, m.in. bawełny czy lnu.

Antyperspiranty, tabletki i inne sposoby. Zwykle pomocne są dobrej jakości antyperspiranty, np. Etiaxil. W aptekach dostępne są też tabletki, które redukują ilość wydzielanego potu oraz kosmetyki zmniejszające aktywność gruczołów potowych i zmniejszające potliwość dłoni oraz stóp. Przy problemach z poceniem się głowy pomóc może odpowiedni peeling. Pomocne mogą być też domowe sposoby – jak częste kąpiele mydłem antybakteryjnym, napary ziołowe, zmiana nawyków żywieniowych czy odprężające zajęcia obniżające poziom stresu. Metody te mogą jednak nie być wystarczające, jeśli nadmiar potu jest efektem choroby i poważnych zaburzeń hormonalnych.

Zabiegi na nadmierne pocenie. Można też zdecydować się na zabiegi – m.in. z wykorzystaniem botoksu. Lekarz lub dermatolog wstrzykuje go w najbardziej potliwych miejscach ciała. Metoda jest popularna dzięki stosunkowo wysokiej skuteczności – efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy. Innym zabiegiem, który warto przetestować, jest jonoforeza – polega ona na przepuszczaniu prądu elektrycznego o niskim natężeniu przez te części ciała, które są najbardziej podatne na pocenie się. Popularne są też zabiegi laserowe, gdyż niszczą gruczoły potowe trwale.