Gdzie kupić Perspirex?

Nieprawidłowy kolor potu u człowieka

Twój pot ma nietypowy kolor? Sprawdź, co to może oznaczać

Pot jest niezwykle ważnym elementem mechanizmu termoregulacji. Wydzielina gruczołów potowych nie tylko chroni organizm przed przegrzaniem, ale jest też istotnym wskaźnikiem kondycji organizmu. Kolor potu może wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w ciele i z jakimi procesami chorobowymi się zmagamy. Jaką barwę może mieć nasz pot? Kiedy zmienia kolor i jakie są tego przyczyny?

Jaki kolor powinien mieć pot?

Pot zdrowego człowieka jest bezbarwny, jednak w pewnych przypadkach może mieć kolor. Pot jest wydzieliną gruczołów potowych, składającą się w 98% z wody, a w pozostałych 2% z soli, mocznika, amoniaku, węglowodanów i związków mineralnych. Organizm ludzki używa potu w procesach termoregulacyjnych, ale również w detoksykacji. Wraz z nim są wydalane niektóre toksyny, metale ciężkie czy pochodne rozkładu leków, jednakże w małym stopniu. Skąd wynikają zmiany koloru potu? Czy są one powodem do niepokoju?

Przyczyny zmiany koloru potu

Przyczyny zmiany koloru naszego potu mogą być różne i zależą od wielu czynników. Zdarza się, że mają podłoże zdrowotne i są związane z chorobami, toczącymi się w organizmie. Niekiedy wynikają z nieodpowiedniej higieny.

Co wpływa na zmianę koloru potu

 1. Chromhydrozja – choroba ta powoduje odkładanie się w gruczołach potowych barwnika, zwanego lipofuscyną, który wydalany wraz z potem zmienia jego kolor. Osoby cierpiące na tę dolegliwość wydalają ciemno zabarwiony lub kolorowy pot. Najczęściej lipofuscyna odkłada się w gruczołach potowych zlokalizowanych na twarzy i pod pachami.
 2. Pseudo-chromhydrozja – w przypadku tego zjawiska gruczoły potowe wydzielają pot o prawidłowym kolorze (czyli bezbarwny). Jednak ulega on zabarwieniu pod wpływem jakiegoś zewnętrznego czynnika, bądź reakcji chemicznej, którymi mogą być: infekcja bakteryjna, infekcja grzybicza, antyperspiranty, kremy z filtrem przeciwsłonecznym, barwniki w ubraniach.
 3. Choroby wątroby – hiperbilirubinemia.
 4. Choroba Addisona.
 5. Wysokie stężenie soli mineralnych w organizmie.
 6. Silny stres.

Jednym z powodów zmiany koloru potu może być zażywanie leków – np. ryfampicyna może zabarwić pot, zwykle na pomarańczowo-czerwony kolor. Efekt ten jest nieszkodliwy i mija po odstawieniu leku.

Kolorowy pot jest zazwyczaj źródłem dyskomfortu. Zielone lub niebieskie plamy pod pachami nie są powszechnie spotykane i mogą budzić nasze silne obawy. Jeśli kolor naszego potu się zmienił, warto udać się do specjalisty. Równolegle z prowadzoną diagnostyką, która wskaże źródło problemu i pozwoli je wyeliminować, możemy też zadbać o ograniczenie ilości wydzielanego potu. Do tego świetnie sprawdzą się antyperspiranty Perspirex.

Produkty te dbają o to, by nasze pachy pozostawały suche, a jednocześnie wariant Comfort i Original i chronią ich delikatną skórę przed podrażnieniami. Perspirex Comfort hamuje wydzielanie potu i przykrego zapachu od 2 do 3 dni a Perspirex Original od 3 do 5 dni.

Dla osób, które potrzebują wyjątkowo silnego wsparcia w walce z potliwością polecamy  Perspirex Strong. Skutecznie blokuje pocenie aż do 5 dni.

Kolor potu – jak może się zmienić?

Zmiana koloru potu jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, choć bardzo ciekawym. Ta – zazwyczaj bezbarwna wydzielina – może przybierać różne kolory. Spotyka się pot:

 • żółty,
 • niebieski,
 • zielony,
 • pomarańczowy,
 • biały,
 • czerwony,
 • czarny i brązowy.

Trzeba podkreślić, że nie tylko wspomniana chromhydrozja może powodować zmiany koloru potu. Jakie inne dolegliwości również je powodują?

Żółty i pomarańczowy kolor potu

Może być wywołany m.in.: 

 • zaburzoną pracą wątroby skutkująca wysokim poziomem bilirubiny;
 • reakcją potu np. ze składnikami aktywnymi antyperspirantu lub z bakteriami.

Zielony i niebieski pot

Może być też efektem działania niektórych bakterii lub grzybów, takich jak:

 • drożdżaka Malassezia furfur;
 • laseczki woskowej Bacillus cereus;
 • pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa.

Biały pot

Kolor biały potu najczęściej świadczy o dużym zagęszczeniu w nim soli mineralnych. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych lub przebywania w bardzo wysokiej temperaturze przez dłuższy czas (np. w czasie upałów).

Czerwony pot

Czerwony kolor potu najczęściej oznacza, że w jakiś sposób przedostała się do niego krew. Zjawisko to spowodowane jest najczęściej przez dolegliwość zwaną hematohydrozją. 

Hematohydrozja stanowi najczęściej reakcję na silny stres, powodującą pękanie naczynek krwionośnych i przedostawanie się krwi do potu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nagła zmiana koloru potu może świadczyć o niepokojących dolegliwościach, zwłaszcza jeśli nie da się jej powiązać ze stosowanymi kosmetykami lub barwiącym ubraniem. Dlatego powinniśmy wnikliwie obserwować organizm, sprawdzając, czy pojawiają się dodatkowe, niepokojące objawy. Warto umówić się na wizytę u specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości i zdiagnozuje ewentualny problem.

Bibliografia:

Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka: podręcznik dla studentów i lekarzy. Wyd. 3(2). T. 5: Układ nerwowy obwodowy. Układ nerwowy autonomiczny. Powłoka wspólna. Narządy zmysłów. Warszawa: PZWL, 1989

https://dermnetnz.org/topics/pseudochromhidrosis

https://citeseerx.ist.psu.edu/document?repid=rep1&type=pdf&doi=0723d5c72e4641bb935d0160ab465c0d49617708

SCHWARZ, T., NEUMANN, R., DUSCHET, P., et al. Apocrine chromhidrosis. Der Hautarzt; Zeitschrift fur Dermatologie, Venerologie, und Verwandte Gebiete, 1989, vol. 40, no 2, p. 106-109.

HE, Hua, XU, Jiao, ZHOU, Taimin, et al. Metabolomic and microbiomic insights into color changes during the sweating process in Dipsacus asper. Frontiers in Microbiology, 2023, vol. 14.
https://citeseerx.ist.psu.edu/document?repid=rep1&type=pdf&doi=0723d5c72e4641bb935d0160ab465c0d49617708
James, William; Berger, Timothy; Elston, Dirk (2005). Andrews’ Diseases of the Skin: Clinical Dermatology (10th ed.). Saunders. p. 179.
SCHWARZ, T., NEUMANN, R., DUSCHET, P., et al. Apocrine chromhidrosis. Der Hautarzt;
Zeitschrift fur Dermatologie, Venerologie, und Verwandte Gebiete, 1989, vol. 40, no 2, p. 106-109.
SHAHGHOLI, Elham. A case series of hematohidrosis: A puzzling medical phenomenon. The Turkish Journal of Pediatrics, 2018, vol. 60, no 6, p. 757-761.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554395/