Gdzie kupić Perspirex?

Zaczerwienie pod pachami po goleniu

Podrażniona skóra pod pachami – jakie mogą być przyczyny?

Nawet jeśli na co dzień cieszymy się piękną i promienną skórą, to w niektórych strefach możemy odczuwać nieprzyjemne pieczenie i swędzenie. Są to zazwyczaj okolice ciała narażone na częste podrażnienia poprzez działanie czynników zewnętrznych. Nogi, kolana, łokcie, dłonie oraz pachy – to szczególnie newralgiczne miejsca. W jaki sposób pielęgnować okolice pach i po jakie kosmetyki sięgać, aby zawsze czuć się świeżo i komfortowo?

Kiedy swędzi i piecze. Po czym poznać podrażnioną skórę?

Skóra pod pachami jest wyjątkowo delikatna. Moda na golenie włosów sprawia, że często narażamy ją na podrażnienia mechaniczne. Kosmetyki zawierające szkodliwe substancje, sztuczne tkaniny oraz nieodpowiednia higiena – to wszystko może powodować u nas podrażnienia, zaczerwienienia, krostki oraz wypryski.

Kiedy zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy poważnie zastanowić się nad zmianą przyzwyczajeń. Weryfikacja dotychczasowej pielęgnacji jest niezbędnym krokiem na drodze do gładkiej skóry. Częste stany zapalne mogą naruszać i uszkadzać naturalną strukturę wrażliwej skóry naszych pach. To z kolei może prowadzić do osłabienia jej naturalnych mechanizmów. Procesy termoregulacji organizmu są zbyt ważne dla naszego zdrowia, aby lekceważyć jakiekolwiek nieprawidłowości.

Przyczyny podrażnionej skóry pod pachami

Jeśli zaobserwujemy zaczerwienienie pod pachami, warto krok po kroku zweryfikować swoje rytuały pielęgnacyjne i rozejrzeć się po swojej okolicy. Przyczynami podrażnień pod pachami najczęściej są:

  • skład stosowanych kosmetyków;
  • sposób depilacji;
  • noszenie sztucznych tkanin;
  • przegrzewanie organizmu.

Aby wyeliminować przyczynę podrażnionej skóry pod pachami, należy krok po kroku zmieniać swoje codzienne przyzwyczajenia. Warto rozpocząć od tego, które najbardziej szkodzi wrażliwej skórze. Jest nim depilacja.

Przeczytaj też: Jak golić pachy?

Depilacja skóry pod pachami. Czy robisz to prawidłowo?

Szczególnie w okresie letnim nasze pachy nie mają z nami łatwo. Regularna depilacja to zabieg, który najczęściej wykonujemy w domu samodzielnie. Wiąże się to często z sięganiem po drażniące preparaty, a także nieodpowiednie techniki. Wśród najpopularniejszych sposobów na usuwanie niechcianych włosków spod pach warto wymienić:

  • depilację woskiem – nie jest to zabieg, który warto przeprowadzać samodzielnie w domu. Polega on na polewaniu skóry woskiem i wyrywaniu włosów za pomocą plastrów. W drogeriach są również dostępne gotowe zestawy z plastrami. Zabieg wykonany samodzielnie jest jednak bolesny i może łatwo doprowadzić do zaczerwienień pod pachami. Lepiej udać się do profesjonalnego salonu depilacji;
  • depilację depilatorem mechanicznym – to również niezwykle inwazyjny sposób usuwania włosków. Lepiej go unikać przy wrażliwej skórze. Jeśli już decydujemy się na niego w domu, pamiętajmy, aby odczekać z użyciem dezodorantu lub nałożeniem bielizny. Należy również odpowiednio oczyścić skórę;
  • golenie maszynką – najpopularniejszy i najszybszy sposób na pozbycie się włosków. Niestety efekt jest krótkotrwały. Łatwo też doprowadzić do podrażnień pod pachami, kiedy nie używamy łagodzących pianek, mleczek czy kremów. Należy również pamiętać o stosowaniu za każdym razem nowej maszynki. Gromadzące się tam bakterie mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry;
  • depilację kremem – jeśli nie mamy uczulenia na składniki wybranego kremu, to jest to najmniej inwazyjny sposób na pozbycie się włosów spod pach. Należy jednak wybrać produkt odpowiednio dobrany do naszej skóry.

Jak łagodzić podrażnione okolice? Nawilżenie i pielęgnacja

Pierwszym krokiem powinna być regularna higiena. Stosowanie łagodnych mydeł oraz żeli pod prysznic o naturalnym składzie to pierwszy krok do miękkiej i gładkiej skóry. Kolejny to balsamy np. z aloesem lub lanoliną stosowane po depilacji. Kiedy usuniemy włoski, ważne też jest, aby nie stosować bezpośrednio na skórę dezodorantów. Szczególnie takich drogeryjnych, ponieważ mogą one wywoływać wysypkę i swędzenie. Depilacji nie powinno się również przeprowadzać tuż przed wyjściem na słońce.

Sprawdzonym domowym sposobem jest stosowanie octu jabłkowego na podrażnione okolice. Dzięki jego antyseptycznemu działaniu oczyścimy skórę i pozbędziemy się szkodliwych bakterii.

Odpowiedni antyperspirant. Który wybrać?

Na co dzień ważnym wyborem jest odpowiedni antyperspirant. Bardzo ważne, aby poza skutecznym działaniem był on również łagodny dla naszej skóry.

Wśród serii produktów Perspirex (dawniej Etiaxil) znajdziemy m.in. Perspirex Comfort – stworzony właśnie dla osób ze skórą delikatna i wrażliwa, u których podrażniona skóra pod pachami może utrzymywać się przez dłuższy czas po depilacji (ponad 48 godzin). Formuła wzbogacona o system ochronny i pielęgnacyjny Comfort (Cpx), minimalizuje występowanie codziennych podrażnień. Ponadto produkt ten wymaga stosowania jedynie raz na 3-5 dni i to w dodatku na noc. Rano zmywamy resztki kosmetyku i możemy cieszyć się rześką skórą. Wybierając ten produkt oraz zmieniając ubrania na te wykonane z naturalnych tkanin, mamy ogromną szansę na pozbycie się uciążliwego zaczerwienienia oraz swędzenia, a w szczególności potu!