Gdzie kupić Perspirex?

Spocony mężczyzna ocierający czoło

Pot o zapachu amoniaku? To może oznaczać poważny problem

Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie każdego człowieka. Intensywność tego proces zależy od wielu czynników takich jak: genetyka, pogoda, tryb życia, temperatura czy pora roku. Wiele osób cierpi na nadpotliwość, która jest przypadłością możliwą do wyleczenia. Na co dzień chcemy raczej niwelować wszelkie objawy pocenia się. Pot zazwyczaj kojarzony jest niesłusznie z brudem oraz brakiem odpowiedniej higieny. Co jednak w sytuacji, kiedy nasz pot zaczyna pachnieć nietypowo np. amoniakiem? Czy powinno nas to zaniepokoić?

Pot i jego rola w organizmie

Pot jest po prostu wydzieliną gruczołów potowych. Składa się z wody, a także soli, tłuszczów, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego, węglowodanów, związków mineralnych takich jak: potas, wapń, magnez, żelazo. Wydzielanie potu jest elementem procesu termoregulacji naszego organizmu. Wydostaje się poprzez gruczoły potowe, które znajdują się niemal na całym ciele człowieka. Najwięcej mamy ich w dłoniach oraz stopach.

Im wyższa temperatura, tym więcej wydalamy wody, co sprawia, że nasz organizm się ochładza. Ile jesteśmy w stanie wypocić? Średnio jest to litr, a w skrajnych przypadkach nawet kilka litrów potu. Ilość i intensywność potu zależy również od diety, snu, stanu emocjonalnego, a także stanu zdrowia.

Sposoby na niechciane plamy potu

W czasie upałów, ze zdenerwowania, w trakcie choroby – nasze ciało poci się wtedy o wiele bardziej niż na co dzień. Wtedy na powierzchni naszych ubrań mogą się pojawiać nieestetyczne, mokre ślady. Do tego nieprzyjemny zapach. W ważnych chwilach może stanowić to spory problem. Jak w takich sytuacjach sobie pomóc?

Na co dzień sięgamy po dezodoranty. Dezodorant działa na zasadzie niwelowania skutków wydzielania potu, maskując brzydki zapach. Niestety w wyjątkowych chwilach może to być zdecydowanie zbyt mała ochrona. Jak cieszyć się zatem komfortem i świeżością? Warto wtedy sięgnąć po antyperspirant o silnym działaniu. Antyperspirant, dzięki formule z chlorkiem glinu, zapobiega wydobywaniu się potu na powierzchnię skóry. Używany raz na 3-5 dni pomaga zachować uczucie świeżości. Antyperspiranty marki Etiaxil zostały stworzone z myślą o różnorodnych potrzebach. Dla osób o delikatnej skórze polecany jest Etiaxil Comfort. Na średnią intensywność potu pomoże Etiaxil Original, natomiast dla najbardziej wymagających osób idealnie sprawdzi się Etiaxil Strong.

Dziwny zapach potu. Co może oznaczać?

Pot stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i to właśnie one są odpowiedzialne za brzydki zapach. Sam w sobie pot jest bezwonny. Niestety, czasami zauważamy, że pocąc się, wydzielamy zapach inny niż zwykle. Co to oznacza? Przyczyn może być wiele – od schorzeń, po zmianę stylu życia oraz dietę. Niemniej takie zmiany powinny nam dać do myślenia i zawsze wtedy warto skontaktować się z lekarzem.

Jaki nietypowy zapach może mieć nasz pot?

  • zapach acetonu – może oznaczać cukrzycę;
  • mysi zapach potu – może wskazywać na fenyloketonurię, chorobę genetyczną o podłożu metabolicznym;
  • pot o zapachu wątróbki – może świadczyć o niewydolności wątroby;
  • pot o zapachu nieświeżego piwa – może wskazywać na gruźlicę;
  • pot o zapachu świeżego chleba – wskazuje zwykle na dur brzuszny.

Pamiętajmy jednak, aby nie stawiać na tej podstawie samodzielnych diagnoz, lecz sprawdzić swój stan zdrowia u lekarza. Zapach amoniaku w pocie jest dosyć popularnym zjawiskiem i zazwyczaj wiąże się ze zmianami w naszej codziennej diecie.

Pot o zapachu amoniaku. Przyczyny

Skąd się zatem bierze pot o zapachu amoniaku?

Amoniak, czyli inaczej NH3 jest azotowym produktem rozpadu aminokwasów, które są budulcem białek. Czasem w organizmie dochodzi do procesu, w którym energia jest czerpana z białek zamiast węglowodanów i tłuszczy. Wtedy atom azotu zostaje oddzielony od cząsteczki aminokwasu, która zostaje zamieniona w glukozę. Azot trafia do nerek, a tam zostaje przetworzony w mocznik. Ponieważ nerki nie radzą sobie z taką ilością mocznika, wtedy usuwają go pod postacią potu.

Amoniak w pocie jest efektem niedostarczania organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów przed wysiłkiem. Co zatem należy zrobić, kiedy poczujemy pot o zapachu amoniaku po wysiłku? Wtedy wystarczy przed kolejnym treningiem oraz tuż po nim dodać do swoich posiłków dodatkową porcję węglowodanów. Dzięki temu zwiększymy również swoją wydolność i siłę w trakcie ćwiczeń.