Gdzie kupić Perspirex?

skuteczne sposoby na stres przed egzaminem

Jak opanować stres przed egzaminem? Skuteczne sposoby

Stres przed egzaminem może dotknąć każdą osobę, która bierze w nim udział: ucznia, studenta czy kandydata na kierowcę. Na niektórych działa on mobilizująco, a innym zupełnie podcina skrzydła, przynosząc mętlik lub pustkę w głowie. Jak zmniejszyć stres przed egzaminem? Co stosować na stres przed egzaminem? Warto poznać sprawdzone i skuteczne sposoby.

5 sposobów na stres przed egzaminem

Silny stres przed egzaminem może sprawić, że będziemy popełniać błędy lub nie odpowiemy nawet na najprostsze pytania. Na szczęście istnieją jednak sposoby, które mogą okazać się pomocne w łagodzeniu napięcia w sytuacji egzaminacyjnej. Jak więc opanować stres przed maturą lub egzaminem ósmoklasisty?

1. Myśl pozytywnie i postaw na relaks

Pozytywne nastawienie to jeden z głównych sposób na radzenie sobie ze stresem przed egzaminem. Optymistyczne i pełne nadziei podejście do nadchodzącego sprawdzianu może pomóc uspokoić nerwy oraz pozwolić poczuć się nieco pewniej. Należy wierzyć we własne siły i dodawać sobie otuchy. Nie zaszkodzi też wiara w pozytywny wynik egzaminu. Jeśli był on poprzedzony nauką, nie ma przecież podstaw do tego, by go nie zdać. 

Warto również (w myślach) oswoić się z sytuacją, w jakiej będziemy poddani sprawdzianowi. Możemy wyobrazić sobie jego przebieg np. wejście na salę czy losowanie pytań. Egzamin budzi często lęk przed nieznanym – nie mamy przecież pewności, jak będzie wyglądał i jakim wynikiem się zakończy. Przeanalizowanie w głowie ewentualnych etapów egzaminu i możliwych sytuacji z nim związanych, może nieco zminimalizować uczucie niepokoju oraz wspomóc w opanowaniu nerwów.
Jak jeszcze się odstresować przed egzaminem? W przygotowaniu do egzaminu ważną rolę pełni nie tylko pozytywne nastawienie, ale też relaks. Można wybrać przejażdżkę rowerową z przyjaciółmi, dzień w parku, wyjście do kina lub chwila z ulubioną książką. Jest wiele sposobów, by pozwolić organizmowi oderwać się na chwilę od nauki i czekającego sprawdzianu.

2. Wyśpij się

O prawidłowy sen należy dbać nie tylko przed samym egzaminem, ale również każdego dnia. Jest on bowiem niezbędny dla właściwego funkcjonowania organizmu. Pozwala on odpocząć ciału i wpływa na procesy zapamiętywania i klasyfikacji danych, które przeprowadzane są w mózgu podczas nauki do egzaminu. Należy unikać sytuacji, w których zarywamy noce, przygotowując się do testów. W wyniku takich działań organizm nie ma szans na prawidłowy odpoczynek i regenerację. Aby zapewnić sobie zdrowy sen, powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki np. ciche, zaciemnione pomieszczenie i wygodny materac. Wyspani i wypoczęci lepiej poradzimy sobie ze stresem przed egzaminami.

3. Przygotuj garderobę wcześniej

W przeddzień egzaminu dobrze jest przygotować garderobę, w której będziemy chcieli się na nim pojawić. Należy zadbać o odpowiedni strój, dopasowany do tej okazji, w jakim będziemy się czuli wygodnie. Trzeba też pomyśleć o potrzebnych akcesoriach i dokumentach. Warto zatroszczyć się o przybory do pisania, dokument tożsamości czy butelkę z wodą. Takie przygotowania mogą okazać się niezwykle pomocne w radzeniu sobie z silnym stresem przed egzaminem.

4. Pamiętaj o higienie

Czysty i schludny wygląd oraz poczucie świeżości może dodać pewności siebie w dniu egzaminu. Niestety, stres wzmaga pocenie się, a nieestetyczne plamy pod pachami mogą potęgować w nas napięcie. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzony antyperspirant np. Perspirex Original. Produkt ten nie tylko skutecznie zapobiega nadmiernemu poceniu, ale również ogranicza powstawanie przykrego zapachu. Dzięki takiemu działaniu możemy mieć pewność, że w stresujących sytuacjach, spowodowanych egzaminem, zachowamy poczucie świeżości i suchości pod pachami.

5. Oddychaj

Czasem pomimo najlepszych chęci stres uderza nagle, tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną, odbierając skuteczność myślenia i logikę. Jak w takiej sytuacji uspokoić się przed egzaminem? Pomocne mogą okazać się ćwiczenia oddechowe. Kontrolowane, głębokie wdechy i wydechy obniżają tętno, uspokajają gonitwę myśli i przywracają logiczne myślenie.

Popularnym i skutecznym ćwiczeniem oddechowym jest 4×4: 

  • głęboki wdech (4 sekundy),
  • przerwa (4 sekundy),
  • wydech (4 sekundy),
  • przerwa (4 sekundy).

Powyższą sekwencję powtarza się kilkukrotnie, aż do odczuwalnego uspokojenia.

Z czego wynika stres przed egzaminami?

Stres przed egzaminami może wynikać z naszej świadomości o jego ewentualnym wpływie na naszą przyszłość. Od wyniku sprawdzianu często jest uzależniona realizacja kluczowych planów m.in.: wybór lepszej szkoły, dobra praca, kariera. Zdarza się również, że przystępując do sprawdzianu, czujemy presję pomyślnego zdania testów lub nie chcemy np. zawieść bliskich. Często doświadczamy też strachu przed niepowodzeniem, mając świadomość, że od egzaminu wiele zależy. 

Co robić, kiedy silny stres przed egzaminem paraliżuje?

Sposobem na silny stres przed egzaminem może okazać się również konsultacja ze specjalistą. Jeśli pomimo zastosowania powyższych wskazówek, nerwy przed egzaminem towarzyszą nam regularnie, podczas każdego kolejnego testu, warto zasięgnąć porady specjalisty. Możemy zdecydować się na terapię, podczas której specjalista spojrzy z boku na mechanizmy powstawania stresu, pomoże je zrozumieć i znaleźć skuteczne metody radzenia sobie z nimi.

Stres przed egzaminem pod kontrolą

Strach przed ważnym egzaminem może odczuwać każdy, bez względu na przygotowanie, charakter i dotychczasowe wyniki. Powyższe sposoby to sprawdzone metody na radzenie sobie ze stresem, które można stosować w większości sytuacji stresowych. Trzeba również pamiętać, że możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który wesprze nas w znalezieniu rozwiązania dla problemu paraliżującego stresu.