Gdzie kupić Perspirex?

stres w pracy

Stres przed nową pracą – jak sobie z nim poradzić?

Nieznane środowisko, nowi ludzie i zakres obowiązków to podstawowe powody, dla których można odczuwać stres przed pierwszym dniem w pracy. Jak pokonać drżące dłonie, bóle brzucha i nadmierną potliwość w takiej sytuacji? Oto 5 sposobów, które można wdrożyć od zaraz!

Stres przed pracą – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn stresu przed pracą należą przede wszystkim duże obłożenie zadaniami i zbyt mało czasu na ich wykonanie. Stres przed pracą może mieć swoje źródło także w bodźcach fizycznych, takich jak: hałas czy zbyt silne oświetlenie w zakładzie lub biurze. Powodem bywają także sygnały społeczne, m.in. nietolerancyjne, nieprzyjazne środowisko pracy czy mobbing. Wszystko to powoduje złe samopoczucie, a to z kolei skutkuje późniejszym zniechęceniem do powrotu do pracy.

Niedzielny lub poranny stres przed pracą mogą odczuwać także te osoby, które mają wysoką wrażliwość. Często silnie przejmują się one swoimi obowiązkami i spoczywającą na nich odpowiedzialnością. Niektóre zawody wymagają również wykonywania zadań pod presją czasu, co sprzyja reakcjom stresowym.

Stres przed nową pracą jest najczęściej wywołany znalezieniem się w nowej sytuacji i nieznanym otoczeniu. Pierwsze dni lub tygodnie bywają wówczas ciężkie i generują wiele emocji.

Jak się objawia stres przed pójściem do pracy?

Objawy somatyczne stresu przed pójściem do pracy są dość łatwe do zauważania. Należą do nich przede wszystkim:

  • ból brzucha;
  • nudności, biegunka;
  • kołatanie serca;
  • zawroty głowy.

Innymi objawami, które mogą sygnalizować, że znajdujemy się pod wpływem stresu, jest silne pocenie się i uczucie ściśniętego gardła. Dodatkowo możemy szybciej oddychać. Stres objawia się też czasem pod postacią zmian w nastroju – ulegając jego wpływowi, stajemy się drażliwi i niespokojni.

Rozpoznanie objawów i zidentyfikowanie źródła problemu jest pierwszym krokiem do ujarzmienia stresu przed pracą – również tą nową.

Jak poradzić sobie ze stresem przed pracą? 5 sposobów na stres!

Stres przed pierwszym dniem w pracy można pokonać poprzez solidny odpoczynek i relaks. Dobrze jest również zadbać o swoje samopoczucie, by czuć się pewnie w nowym środowisku. W walce ze stresem związanym z nową pracą pomocne są także aktywność fizyczna i planowanie swojego dnia w firmie. 

Aby zredukować napięcia i nerwy przed pierwszy dniem w pracy, warto zapoznać się z miejscem (na tyle, na ile jest to możliwe), w którym będziemy wykonywać swoje obowiązki. W tym celu możemy np. dzień wcześniej pokonać trasę z domu do siedziby firmy, a także poznać jej najbliższe otoczenie, dostępność miejsc parkingowych lub sklepów. Gdy lepiej oswoimy się z przyszłym środowiskiem pracy, będziemy się w nim po prostu pewniej czuć. Możemy również przejrzeć informacje związane z zakresem zadań, które na nas czekają.

1. Wysypiaj się

Podstawowym sposobem na to, jak poradzić sobie ze stresem przed pracą, jest solidny odpoczynek. Wyspany organizm lepiej radzi sobie z zadaniami i obowiązkami zawodowymi. Aby sen był regenerujący, należy zaopatrzyć się w wygodny materac. Jego szerokość dla jednej osoby powinna wynosić minimum 90 cm. Ponadto dobrze jest zapoznać się z różnymi twardościami materacy i wybrać ten, na którym leży się najprzyjemniej.

Znaczenie ma także przygotowanie sypialni. Przed snem warto przewietrzyć pomieszczenie i postarać się utrzymać w nim temperaturę na poziomie 16-20°C. Dobrze jest również zasłonić okna, zgasić światło i zrezygnować z telefonu czy smartfonu, by pobudzić produkcję melatoniny. Niebieskie światło z ekranów może blokować produkcję melatoniny, a co za tym idzie utrudniać zasypianie. Dostępne są także aplikacje filtrujące niebieskie światło, które mogą zredukować ten negatywny efekt.

Pamiętajmy, aby tuż przed snem nie oglądać filmów czy seriali, które mogą pobudzić nasze emocje. Musimy postarać się o maksymalne uspokojenie i unikać silnych bodźców. Zanim położymy się spać, możemy sięgnąć po przyjemną lekturę lub posłuchać spokojnego podcastu.

Sen dorosłego człowieka powinien trwać średnio od 7 do 9 godzin. Jeśli nie zadbamy, by był dobrej jakości – nasz niewyspany organizm może produkować zwiększone ilości kortyzolu (hormonu stresu). Ponadto odpowiednia ilość snu zmniejsza uczucie niepokoju, poprawia naszą odporność na stres i przyczynia się do reagowania na trudne sytuacje w odpowiedni sposób. Dobrej jakości sen może poprawić nastrój i sprawić, że będziemy spokojniejsi.

2. Postaw na relaks

Spięty organizm łatwiej ulega zdenerwowaniu. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się stresu przed pójściem do pracy jest więc udany relaks. Jak efektywnie odpocząć? Najlepiej oddać się swojej ulubionej czynności! Może to być m.in.:

  • spacer;
  • czytanie książki;
  • kąpiel.

Do codziennej rutyny można włączyć także jogę lub medytację. Z ich pomocą łatwiej jest oczyścić umysł i nie przejmować się problemami zawodowymi, będąc w domu. Dzięki jodze mamy szansę obniżyć napięcie emocjonalne – koncentrując się na poszczególnych pozycjach (asanach), uspokajamy oddech i myśli. Przechodzimy w stan relaksu. Mechanizm działania medytacji jest podobny. Ta praktyka umysłowa przyczynia się do wyciszenia umysłu i osiągnięcia odprężenia.

Przeczytaj także: Joga na stres – 5 asan relaksacyjnych!

Warto również popracować z oddechem. Możemy wykonać proste ćwiczenia oddechowe (np. wielokrotny, głęboki wdech ustami, spokojny wydech nosem), dzięki którym poczujemy się zrelaksowani. Na obniżenie poziomu stresu korzystnie działa też słuchanie spokojnej muzyki. Dobrym pomysłem jest przygotowanie składanek utworów, które będą na nas działać kojąco. Pomocne może okazać się także oglądanie ulubionego serialu lub zabawnego filmu. 

3. Zadbaj o swój komfort

Stres przed pierwszym dniem w nowej pracy można pokonać, sprawiając sobie małe przyjemności. Zadbanie o swoje samopoczucie pomoże ukoić nerwy i da poczucie lepszego przygotowania do nowej sytuacji. Na liście zakupów może znaleźć się np. nowy, wygodny strój do pracy. Warto też pomyśleć o funkcjonalnym pudełku na przekąski, dzięki którym dzień stanie się lepszy. 

Zadbanie o własny komfort obejmuje również higienę osobistą. Stres przed nową pracą często powoduje nadmierne pocenie się, co tylko pogarsza samopoczucie zestresowanej osoby. Jak sobie z tym radzić? Już zawczasu dobrze jest zaopatrzyć się w mocny antyperspirant np. Perspirex Original. To skuteczny sposób na radzenie sobie ze skutkami stresu w pracy oraz przepis na to, jak czuć się pewnie i komfortowo. Produkt chroni przed potem i jego przykrym zapachem od 3 do 5 dni i można go wygodnie aplikować na skórę dzięki formie roll-on.

Dla osób o wrażliwej skórze dobrym wyborem będzie Perspirex Comfort, który hamuje wydzielanie potu do 3 dni, a dzięki formule bez alkoholu nie podrażnia delikatnej okolicy pach. 

Z kolei Perspirex Strong to antyperspirant, który zapewnia wyjątkowo silną ochronę przed poceniem. Wystarczy zaaplikować produkt raz na 5 dni, by czuć się pewnie i komfortowo nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.

Sprawdź nasz poradnik: Który antyperspirant wybrać?

4. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Naturalną metodą na pokonanie stresu przed pracą jest ruch. Każdego ranka warto wybrać się choćby na krótki spacer, wykonać ćwiczenia rozciągające w domu czy udać się na jogging. Regularny wysiłek fizyczny osłabia reakcje stresowe i poprawia samopoczucie, dlatego pomaga nie stresować się w pracy oraz przed nią. 

Jakie ćwiczenia możemy wybrać, aby zredukować poziom stresu i lepiej sobie z nim radzić? 

W zasadzie odpowiednia będzie każda forma ruchu, która sprawia nam przyjemność i jest dopasowana do naszych możliwości. Do wyboru mamy m.in. spacer, pilates, jogę czy energiczne treningi na siłowni. Korzystny wybór mogą stanowić ćwiczenia aerobowe, które przyczyniają się do redukcji stresu.

Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny wpływa na obniżenie poziomu hormonów stresu takich jak: adrenalina i kortyzol. Odpowiednia dawka ruchu stymuluje również produkcję endorfin – hormonów, które wykazują działanie przeciwbólowe i poprawiające nastrój. Endorfiny są odpowiedzialne m.in. za uczucie relaksu oraz odprężenia.

5. Zaplanuj pracę

Brak znajomości nowej sytuacji to jedna z głównych przyczyn stresu przed nową pracą. Warto więc zminimalizować strach przed nieznanym i zaplanować swoje pierwsze dni w firmie. Jak? Zawczasu można przygotować ubrania i posiłek do pracy, a także wybrać środek komunikacji, którym się do niej dotrze. 

Dobrze jest również ustalić z przełożonym, jak będą wyglądać początki w firmie. Dzięki temu przygotowanie się do nadchodzących obowiązków będzie prostsze i pozbawione zbędnego stresu. 

Stres przed pracą – podsumowanie

Stres przed pracą – zwłaszcza nową – to uczucie niepokoju i napięcia, które jest naturalną reakcją organizmu (o ile nie paraliżuje i nie uniemożliwia funkcjonowania). Można go poznać po bólu brzucha, trzęsących się dłoniach, nadmiernej potliwości i nudnościach. Objawy te pojawiają się zwykle wieczorem lub wcześnie rano, jeszcze przed pójściem do pracy. Aby go pokonać, wystarczy zazwyczaj zmiana nawyków, zaopiekowanie się sobą oraz regularna aktywność fizyczna.

Bibliografia:
https://www.nhlbi.nih.gov/health/sleep/how-much-sleep
https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/best-temperature-for-sleep
https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/systematyczny-ruch-lekiem-na-stres/
https://www.anxiety.org/sleep-a-fundamental-cure-for-anxiety
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/exercising-to-relax