Gdzie kupić Perspirex?

sympatektomia chirurgiczne leczenie nadpotliwości

Sympatektomia, czyli chirurgiczne leczenie nadpotliwości. Kiedy warto zdecydować się na zabieg?

W chirurgicznym leczeniu nadpotliwości stosuje się zabieg sympatektomii piersiowej lub lędźwiowej. W wyniku operacji sygnał nerwowy nie dociera do wybranego obszaru ciała i nie dochodzi do wydzielania się potu. Kto kwalifikuje się na taki zabieg, kiedy można go wykonać i ile kosztuje sympatektomia? Wyjaśnienie w artykule.

Sympatektomia – na czym polega?

Zabieg sympatektomii to sposób na chirurgiczne leczenie nadpotliwości. Polega na usunięciu fragmentu pnia współczulnego i/lub zwojów, które regulują wydzielanie potu w konkretnej części ciała. W zależności od tego, z jakim rodzajem nadmiernego pocenia mierzy się pacjent, stosuje się sympatektomię piersiową lub lędźwiową. 

Co ważne, przy tej metodzie chirurgicznego leczenia nadpotliwości można skorzystać z refundacji NFZ. Należy jednak wcześniej udać się do lekarza rodzinnego i otrzymać odpowiednie skierowanie. W klinikach prywatnych cena sympatektomii waha się w okolicach od 3000 do 5000 zł. 

Sympatektomia piersiowa

Sympatektomia piersiowa to zabieg wykonywany u osób z nadmierną potliwością górnych części ciała, zwłaszcza pach i dłoni. Podczas operacji dokonuje się 2-3 niewielkich nacięć pod pachami, by dotrzeć do pnia współczulnego. W tym celu najczęściej wykorzystuje się metodę endoskopową, czyli wsparcie niewielkiego, specjalistycznego aparatu, wyposażonego w kamerę i światło. Dzięki temu chirurg może w precyzyjny i możliwie mało inwazyjny sposób wyciąć fragment pnia i/lub konkretne zwoje. Tym samym na stałe zmniejsza potliwość w okolicznych partiach ciała.

Zabieg sympatektomii piersiowej na nadpotliwość przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 90 minut. Po operacji zaś pacjenci szybko dochodzą do siebie i spędzają w szpitalu lub klinice jedynie 1-2 dni. Dla każdego operowanego przygotowywane są indywidualne zalecenia związane z rekonwalescencją po sympatektomii piersiowej. 

Sympatektomia lędźwiowa

Sympatektomia lędźwiowa to metoda chirurgicznego leczenia nadpotliwości kończyn dolnych. Do zabiegu kwalifikują się więc przede wszystkim te osoby, które zmagają się z poceniem się pachwin, nóg oraz stóp. Podczas operacji chirurg wykonuje kilka nacięć w okolicy prostych mięśni brzucha. Następnie – z pomocą metody endoskopowej – dociera do pnia współczulnego i wycina jego część i/lub wskazane zwoje. 

Zabieg sympatektomii lędźwiowej trwa ok. 90 min i przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Dzięki zastosowaniu mało inwazyjnych metod, pacjenci sprawnie odzyskują pełnię sił. Po operacji muszą jednak wstrzymać się z wysiłkiem fizycznym oraz stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. 

Sympatektomia a nadpotliwość – wskazania do zabiegu

Sympatektomia jest przeznaczona dla osób, które zmagają się ze skrajną, przewlekłą i ciężką nadpotliwością ciała. Podstawowym wskazaniem do zabiegu jest wykorzystanie wszystkich innych możliwości leczenia nadpotliwości. Należy pamiętać, że choć nie jest to mocno inwazyjna metoda, to jednak wciąż jest to operacja i wymaga znieczulenia ogólnego. Przed podjęciem decyzji o sympatektomii warto więc wypróbować alternatywne metody likwidujące nadmierne pocenie. 

W walce z potem i nieświeżością można wykorzystać m.in. zmianę stylu życia, modyfikacje w diecie oraz wprowadzić specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji. Z myślą o osobach z nadmierną potliwością powstał antyperspirant Perspirex Strong. W produkcie została wykorzystana formuła, wykorzystująca chlorek glinu, dzięki któremu zabezpiecza on skórę przed poceniem i przykrym zapachem nawet do 5 dni. Co więcej, antyperspirant pozostaje skuteczny również w ekstremalnych sytuacjach. Pot przestaje więc być przeszkodą!

Dla osób o delikatnej skórze, które zmagają się z nadmierną potliwością, świetnym wyborem będzie Perspirex Comfort. Produkt hamuje wydzielanie potu od 2 do 3 dni i jest łagodny dla wrażliwych obszarów pod pachami.

Sympatektomia – skutki uboczne

W zależności od tego, jaki typ zabiegu został wykonany (sympatektomia piersiowa lub lędźwiowa), pacjent może mierzyć się z szeregiem skutków ubocznych. Należą do nich m.in.:

  • ból międzyżebrowy;
  • nadpotliwość wyrównawcza (nadmierne pocenie się w okolicach karku, brzucha, ramion czy klatki piersiowej);
  • nadmierna suchość dłoni;
  • uczucie ciepłych i suchych stóp;
  • uszkodzenia żył;
  • nadkażenie w miejscu zabiegu;
  • zespół posympatektomijny (przejściowe odczuwanie bólu w formie pieczenia w okolicy zabiegu).
sympatektomia zabieg na pot

Podsumowanie

Zabieg sympatektomii może być wykorzystany jako chirurgiczna metoda leczenia nadpotliwości. Jest on skierowany do osób, u których wszystkie inne sposoby poradzenia sobie z potem okazały się nieskuteczne. Należy jednak mieć na uwadze, że z operacją wiąże się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. 

Przed decyzją o radykalnym, chirurgicznym leczeniu nadpotliwości, warto rozważyć alternatywne metody. Walkę z nadmiernym poceniem ciała można rozpocząć od wyboru skutecznego antyperspirantu, który hamuje wydzielanie potu i pozwala zachować świeżość przez wiele dni. Zawsze należy również zasięgnąć porady lekarza, by ocenił skalę problemu i zaproponował plan leczenia.