Gdzie kupić Perspirex?

Uczulenie na dezodorant objawia się on zwykle swędzeniem, zaczerwienieniem i pieczeniem skóry

Uczulenie na antyperspirant. Przyczyny i objawy reakcji alergicznej

Skóra pach, obfita w gruczoły potowe[1], wymaga szczególnej pielęgnacji. Nadmierne pocenie się bądź przykry zapach, to uciążliwe zmiany, które wymagają od nas codziennego używania antyperspirantów lub innych kosmetyków. W wyniku takich zabiegów może wystąpić alergia na kosmetyki lub podrażnienie skóry pod pachami. Jakie są objawy uczulenia na antyperspirant? Jakie są antyperspiranty dla alergików? Sprawdź!

Uczulenie na antyperspirant – co je powoduje?

Skóra na ogół jest odporna i doskonale radzi sobie z nadmiarem bodźców. Jednak stres mechaniczny, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, niski próg wrażliwości czy genetyczne skłonności do alergii, mogą powodować nietolerancję na dany czynnik bądź nadwrażliwość na jego składnik. W przypadku antyperspirantów nawet śladowe ilości kosmetyku mogą wywołać niepożądane reakcje w miejscu jego aplikacji – preparat i jego substancje czynne mają bezpośredni i częsty kontakt ze skórą.

Wybrany antyperspirant, jego skład oraz substancja aktywna, ma więc ogromny wpływ na kondycję okolicy pod pachami. Alergia nadany dezodorant to nic innego, jak obronna reakcja skóry na podrażniający ją składnik[2]. Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Jak rozpoznać uczulenie na antyperspirant?

Podrażniać mogą wszystkie kosmetyki, nawet te dedykowane skórze wrażliwej i problematycznej – wszystko zależy od rodzaju naszego naskórka, jego właściwości oraz progu tolerancji na dany składnik. Jednak podrażnienie, a alergia daje zgoła inne objawy – jak więc rozpoznać alergię na kosmetyki? Skóra wrażliwa, podrażniona daje o sobie znać szybko, zaraz po aplikacji kosmetyku. Skóra wydaje się napięta, tkliwa i swędząca, bez widocznych zmian skórnych. Objawy występują w miejscu aplikacji preparatu i ustępują niedługo po zmyciu produktu.

Uczulenie pod pachami od dezodorantu bardzo często obserwuje się dopiero po kilku godzinach od zastosowania kosmetyku i objawia się faktycznym podrażnieniem skóry pod pachami i jej okolicy. Uczuleniu zwykle towarzyszy świąd oraz widoczne, uciążliwe zmiany skórne.

Najczęstsze objawy uczulenia na antyperspirant

Ze względu na różnorodne stężenie substancji czynnych,uczulenie na antyperspirant to dość powszechny problem. Jak więc wygląda alergia skórna?

Uczulenie od antyperspirantu/dezodorantu zwykle daje następujące objawy:

  • zaczerwienienie;
  • stan zapalny skóry;
  • pokrzywka;
  • swędzenie;
  • łuszczenie skóry[3].

Częste alergie powinny być skonsultowane z lekarzem, wówczas odpowiednie badania i testy alergiczne pozwolą wyodrębnić uczulający alergen. Pozwoli to na szybkie wyeliminowanie danych preparatów z użytku – bez ryzyka powtarzających się zmian alergicznych.

Co może powodować alergię na antyperspirant?

Skuteczność antyperspirantu opiera się głównie na zawartości związków glinu, które mają za zadanie regulację zjawiska nadmiernej potliwości. Dlatego też wszelkie zmiany alergiczne i nadwrażliwość na dany preparat najczęściej obserwuje się u osób uczulonych na aluminium.

Pozostałymi czynnikami alergizującymi są także:

  • składniki zapachowe;
  • konserwanty;
  • barwniki[4].

Powyższe czynniki przyczyniają się także do przesuszenia skóry, która automatycznie staje się podatna na podrażnienia. Warto więc postawić na preparat zawierający dodatkową formułę pielęgnującą, która zredukuje problem potliwości bez ryzyka podrażnień.

W celu zdiagnozowania uczulenia na dezodorant, warto skorzystać z testów alergicznych

Wybór właściwych kosmetyków – patrz na skład

Wybór danego kosmetyku nie może być przypadkowy – zakup powinien wiązać się z koniecznością zaspokojenia pielęgnacyjnych potrzeb skóry. W przeciwnym razie nawet najpopularniejsze z nich nie będą prawidłowo spełniać swoich funkcji, a dodatkowo przyniosą odwrotny efekt. Gdy sięgamy po nowy produkt, warto dokładnie przeanalizować jego skład.

Rozszyfrowanie receptury produktowej nie zawsze jest prostym zadaniem, a długa lista składników nie świadczy o dobrej jakości produktu. Najlepiej więc sięgać po kosmetyk sprawdzonej, znanej nam receptury, która zawiera składniki pochodzenia naturalnego oraz oznaczenia i certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie i skuteczności danego preparatu. Większość etykiet wymienia składniki szczegółowe względem normy INCI – od największej ilości udziału procentowego danego elementu, do najmniejszej. Przede wszystkim jednak stosując preparaty pielęgnacyjne, należy dostosować je do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry.

Kto jest narażony na uczulenia na kosmetyki?

Reakcja alergiczna po zastosowaniu kosmetyków najczęściej dotyka ludzi z bardzo wrażliwą skórą, niskim progiem tolerancji na główne składniki stosowanych kosmetyków i ze skłonnościami genetycznymi. Przewlekłe choroby skóry tj.: atopowe zapalenia skóry, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty i trądzik, zaburzają naturalną barierę ochronną skóry i mogą przyczynić się do większej wrażliwości na działanie preparatów. Warto więc zaznaczyć, że od kondycji skóry zależy stopień absorpcji kosmetyku oraz wywieranego na nią efektu, dlatego stosowany preparat bezwzględnie powinien być dostosowany do jej potrzeb tak, by uniknąć podrażnień i wspomóc jej regenerację.

Alternatywa dla alergików – jakie kosmetyki wybrać?

Z racji, że alergie skórne to coraz powszechniejsze zjawisko, na rynku jest wiele produktów zastępczych, o łagodnym, przyjaznym dla skóry działaniu. Nie musisz więc rezygnować ze stosowania danej grupy kosmetyków – wystarczy znaleźć bezpieczny dla siebie zamiennik.

Antyperspiranty dla alergików przede wszystkim pozbawione są sztucznych substancji zapachowych i alkoholu, który wysusza delikatną skórę pach. Preparaty hipoalergiczne są bliskie naturze, a ich formuła najczęściej oparta jest na bazie wody i niedrażniących środków nawilżających, które dodatkowo pielęgnują okolicę pach. Mimo wszystko należy dokładnie przeanalizować etykietę produktów – nawet w 100% naturalne antyperspiranty mogą zawierać czynnik alergizujący Twoją skórę. Dlatego kluczem do udanego zakupu jest świadomość, jakie składniki antyperspirantu wywołują alergię. Perspirex Comfort rekomendowany dla skóry delikatnej i wrażliwej, zawiera system ochrony i pielęgnacji skóry, dzięki któremu skóra jest mniej podrażniona i zachowuje komfort. Jego unikalna formuła pozwala skutecznie zredukować problem pocenia się, by na długo cieszyć się świeżością, bez ryzyka podrażnień.

Jak zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej?

Przypominając – świadomość potrzeb skóry i uważne czytanie etykiet kupowanych dermokosmetyków znacznie zmniejsza szansę na wystąpienie reakcji alergicznej po zaaplikowaniu danego preparatu. Dla zachowania właściwej kondycji skóry, poza eliminacją czynników alergizujących i stosowaniem wyłącznie sprawdzonych antyperspirantów, kluczowe jest wdrożenie właściwej pielęgnacji całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwych okolic pach. Nawilżona, zdrowa skóra wykazuje mniejsze ryzyko nadreaktywności i wrażliwości na substancje czynne kosmetyków. W chwili wystąpienia alergii bądź zakupu nowego dermokosmetyku warto powstrzymać się od usuwania niechcianego owłosienia pod pachami – mikrouszkodzenia i mechanicznie ścierany naskórek, dodatkowo podrażniany substancją aktywną antyperspirantu, może przyczynić się do powstania reakcji alergicznej i podrażnień.

Podsumowanie

Kuracja silnymi środkami regulujących potliwość często powoduje podrażnienia bądź uczulenia skóry. Nie oznacza to jednak konieczności zrezygnowania z kosmetyku. Dostępne na rynku dermokosmetyki, o delikatnej dla skóry formule, skutecznie redukują wydzielanie potu. Uczulenie na dezodorant nie musi więc wiązać się z nieprzyjemnymi podrażnieniami pod pachami, wystarczy odpowiednia higiena, świadomość potrzeb skóry i eliminacja czynników drażniących. Wówczas skutecznie pozbędziesz się potu nawet przy bardzo problematycznej i wymagającej skórze. Stosuj kosmetyki odpowiednie dla występującego schorzenia i ciesz się świeżością bez podrażnień.


BIBLIOGRAFIA

[1] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/multimedia/sweat-glands/img-20007980 dostęp online 18.0

[2] https://medycynapracyportal.pl/wp-content/uploads/wydawnictwa/podstawowe_informcje_o_alergii_i_alergenach.pdf dostęp online 15.08.

[3] https://www.healthline.com/health/allergies/deodorant-allergy#deodorant-allergy dostęp online 18.08.

[4] Ibidem, dostęp online 18.08.

[5] https://medycynapracyportal.pl/wp-content/uploads/wydawnictwa/podstawowe_informcje_o_alergii_i_alergenach.pdf

[6] https://www.healthline.com/health/allergies/deodorant-allergy#deodorant-allergy

[7] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/multimedia/sweat-glands/img-20007980