Gdzie kupić Perspirex?

Brak zdjęcia

Jak sobie radzić z odparzeniami skóry na stopach?

Odparzenia na stopach, które objawiają się zaczerwienieniem skóry i pęcherzami, to bolesna dolegliwość. Jej powstawaniu sprzyjają tarcie i wilgoć. Dlatego odparzenia często pojawiają się w tej części ciała – od niedopasowanych butów czy syntetycznych, nieoddychających skarpetek. Jakie są domowe sposoby na odparzenia na stóp? Co stosować i jak im zapobiegać? Jak wyglądają odparzenia na stopach? Wyjaśniamy w artykule!

Czym są odparzenia na stopach?

Odparzenia to zmiany powstające w wyniku przegrzania skóry oraz jej nadmiernego ucisku. Mogą występować na różnych obszarach ciała, ale szczególnie podatna na powstawanie odparzeń jest skóra na stopach (między palcami, ale też na podeszwach i piętach). Dlaczego? Większość dnia spędzamy w obuwiu, które nie tylko zwiększa potliwość skóry, ale również stale ją ociera.

Zmianom mogą towarzyszyć ból, pieczenie i świąd, dlatego do odzyskania komfortu kluczowe są odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry, zmniejszające ryzyko infekcji oraz przyspieszające gojenie i regenerację.

Czym się różnią odparzenia na stopach i odciski?

Odparzenia skóry na stopach są różne od odcisków. Zmiany skórne w przebiegu obu dolegliwości różnią się przede wszystkim wyglądem: odparzona skóra jest miękka, zaczerwieniona, pokryta pęcherzami, podczas gdy odciski są twarde, zrogowaciałe, żółtawe w kolorze.

Przyczyna powstania odparzeń i pęcherzy na stopach jest podobna: to długotrwały ucisk, z tym że do powstania odparzeń konieczna jest dodatkowo obecność wilgoci.

Choć obie dolegliwości dotyczą skóry stóp, to jednak odciski częściej występują na podeszwach i piętach, a odparzenia na palcach i między nimi.

Przyczyny odparzeń na stopach

Powstawaniu odparzeń sprzyjają dwa czynniki: wilgoć i tarcie. Obie stopy są szczególnie narażone – wszak większość dnia spędzamy w obuwiu. Odparzenia na stopach mogą powstać w szczególności od butów, które są zbyt ciasne lub skarpetek wykonanych z nieoddychających materiałów. Częstą przyczyną dolegliwości jest też zakładanie obuwia na gołą stopę.

Na powstawanie odparzeń na stopach narażeni są również sportowcy – wielogodzinne bieganie czy inne formy aktywności nie tylko zwiększają potliwość stóp, ale również powodują intensywne tarcie między skórą a obuwiem. Z tego samego względu większe ryzyko odparzeń występuje u osób pracujących w pozycji stojącej.

Czynnikami, które również sprzyjają odparzaniu skóry, są: 

  • wysoka temperatura (latem trudniej zadbać o komfort stóp);
  • nadmierna potliwość (związana z nieodpowiednią higieną lub czynnikami zewnętrznymi, np. stresem czy chorobami przewlekłymi).

Zważywszy, że odparzenia na stopach powstają w warunkach wzmożonej potliwości i utrudnionej wentylacji skóry, nie powinien dziwić fakt, że obszarem stopy szczególnie podatnym na ten rodzaj zmian są przestrzenie między palcami.

Jak wyglądają odparzenia na stopach?

Odparzenia na stopach mogą mieć różne kolory i kształty. Najczęściej są białe lub czerwone o nieregularnych, owalnych kształtach. Początkowo na skórze widoczne są zaczerwienione, mocno przekrwione obszary. W miejscu odparzenia na stopach pojawia się pęcherz (biały lub czerwony, z którego po pęknięciu uwalnia się płyn surowiczy. 

Charakteryzują się, m.in.:

  • zaczerwienieniem skóry,
  • bolesnymi pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym, które mogą pękać,
  • miejscowym rozmiękczeniem naskórka – białe odparzenia na stopach świadczą o tym, że skóra przez dłuższy czas była narażona na działanie wilgoci i doszło do tzw. maceracji naskórka,
  • pieczeniem i bólem, nasilającym się podczas chodzenia i noszenia obuwia.

Jak zapobiegać odparzeniom na stopach?

Najskuteczniejszym sposobem na odparzenia na stopach jest zapobieganie ich powstawaniu. Co zrobić, aby problem odparzeń na stopach nas nie dotyczył?

  1. Zadbajmy o wygodne obuwie i skarpetki wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów.
  2. Pamiętajmy o pielęgnacji – dokładne osuszanie skóry po kąpieli, stosowanie antyperspirantów do stóp i nawilżanie skóry zmniejsza jej potliwość i poprawia kondycję.
  3. Przestrzegajmy zasad higieny – powinniśmy codziennie myć stopy delikatnym środkiem myjącym i unikamy noszenia mokrych skarpet i butów.

Pamiętajmy również o odpoczynku dla stóp. Po dniu pełnym aktywności warto zafundować stopom relaksacyjną kąpiel i masaż, a także pamiętać o ściąganiu obuwia, gdy tylko mamy taką możliwość.

5 domowych sposobów na odparzenia na stopach

Co stosować na odparzenia skóry na stopach? Tę dolegliwość możemy spróbować zlikwidować za pomocą domowych sposobów. Oto kilka z nich:

  1. Ziołowe kąpiele – warto wybierać surowce o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Świetnie sprawdzi się moczenie stóp w naparze z szałwii, kory dębu czy mięty.
  2. Kąpiele w soli – sposobem na walkę z odparzeniami na stopach jest również moczenie ich w roztworze soli, który może złagodzić ból i stan zapalny.
  3. Zapobieganie nadmiernej potliwości – utrzymanie stóp w suchości przyspiesza gojenie odparzeń i zapobiega powstawaniu nowych, dlatego warto regularnie stosować antyperspiranty do stóp.
  4. Opatrunki – pęknięte pęcherze mogą stanowić wrota infekcji – dlatego warto pamiętać o regularnym odkażaniu otwartych ran i stosowaniu opatrunków, np. hydrożelowych.
  5. Pielęgnacja – czym smarować odparzenia na stopach, aby skóra szybciej się wygoiła? Dobrym wyborem będą maści zawierające w swoim składzie substancje nawilżające, odżywiające i łagodzące.

Pamiętajmy, że to, co stosujemy na odparzenia stanowi wyłącznie formę pomocy doraźnej. Jak więc leczyć odparzenia na stopach? Warto udać się do lekarza lub podologa na konsultację. Pomoc medyczna jest również niezbędna w przypadku zaobserwowania oznak infekcji: wydzielającej się ropy, silnego bólu czy gorączki.

Bibliografia:

Nockowski P., Dermatologii K., Alergologii W., Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp Characteristics of the most common feet dermatoses, 2016 r., 

Powiązane artykuły