Spis treści
Odparzenia na stopach, które objawiają się zaczerwienieniem skóry i pęcherzami, to bolesna dolegliwość. Jej powstawaniu sprzyjają tarcie i wilgoć. Dlatego odparzenia często pojawiają się w tej części ciała – od niedopasowanych butów czy syntetycznych, nieoddychających skarpetek. Jakie są domowe sposoby na odparzenia na stóp? Co stosować i jak im zapobiegać? Jak wyglądają odparzenia na stopach? Wyjaśniamy w artykule!
Odparzenia to zmiany powstające w wyniku przegrzania skóry oraz jej nadmiernego ucisku. Mogą występować na różnych obszarach ciała, ale szczególnie podatna na powstawanie odparzeń jest skóra na stopach (między palcami, ale też na podeszwach i piętach). Dlaczego? Większość dnia spędzamy w obuwiu, które nie tylko zwiększa potliwość skóry, ale również stale ją ociera.
Zmianom mogą towarzyszyć ból, pieczenie i świąd, dlatego do odzyskania komfortu kluczowe są odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry, zmniejszające ryzyko infekcji oraz przyspieszające gojenie i regenerację.
Czym się różnią odparzenia na stopach i odciski?
Odparzenia skóry na stopach są różne od odcisków. Zmiany skórne w przebiegu obu dolegliwości różnią się przede wszystkim wyglądem: odparzona skóra jest miękka, zaczerwieniona, pokryta pęcherzami, podczas gdy odciski są twarde, zrogowaciałe, żółtawe w kolorze.
Przyczyna powstania odparzeń i pęcherzy na stopach jest podobna: to długotrwały ucisk, z tym że do powstania odparzeń konieczna jest dodatkowo obecność wilgoci.
Choć obie dolegliwości dotyczą skóry stóp, to jednak odciski częściej występują na podeszwach i piętach, a odparzenia na palcach i między nimi.
Powstawaniu odparzeń sprzyjają dwa czynniki: wilgoć i tarcie. Obie stopy są szczególnie narażone – wszak większość dnia spędzamy w obuwiu. Odparzenia na stopach mogą powstać w szczególności od butów, które są zbyt ciasne lub skarpetek wykonanych z nieoddychających materiałów. Częstą przyczyną dolegliwości jest też zakładanie obuwia na gołą stopę.
Na powstawanie odparzeń na stopach narażeni są również sportowcy – wielogodzinne bieganie czy inne formy aktywności nie tylko zwiększają potliwość stóp, ale również powodują intensywne tarcie między skórą a obuwiem. Z tego samego względu większe ryzyko odparzeń występuje u osób pracujących w pozycji stojącej.
Czynnikami, które również sprzyjają odparzaniu skóry, są:
Zważywszy, że odparzenia na stopach powstają w warunkach wzmożonej potliwości i utrudnionej wentylacji skóry, nie powinien dziwić fakt, że obszarem stopy szczególnie podatnym na ten rodzaj zmian są przestrzenie między palcami.
Odparzenia na stopach mogą mieć różne kolory i kształty. Najczęściej są białe lub czerwone o nieregularnych, owalnych kształtach. Początkowo na skórze widoczne są zaczerwienione, mocno przekrwione obszary. W miejscu odparzenia na stopach pojawia się pęcherz (biały lub czerwony, z którego po pęknięciu uwalnia się płyn surowiczy.
Charakteryzują się, m.in.:
Najskuteczniejszym sposobem na odparzenia na stopach jest zapobieganie ich powstawaniu. Co zrobić, aby problem odparzeń na stopach nas nie dotyczył?
Pamiętajmy również o odpoczynku dla stóp. Po dniu pełnym aktywności warto zafundować stopom relaksacyjną kąpiel i masaż, a także pamiętać o ściąganiu obuwia, gdy tylko mamy taką możliwość.
Co stosować na odparzenia skóry na stopach? Tę dolegliwość możemy spróbować zlikwidować za pomocą domowych sposobów. Oto kilka z nich:
Pamiętajmy, że to, co stosujemy na odparzenia stanowi wyłącznie formę pomocy doraźnej. Jak więc leczyć odparzenia na stopach? Warto udać się do lekarza lub podologa na konsultację. Pomoc medyczna jest również niezbędna w przypadku zaobserwowania oznak infekcji: wydzielającej się ropy, silnego bólu czy gorączki.
Bibliografia:
Nockowski P., Dermatologii K., Alergologii W., Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp Characteristics of the most common feet dermatoses, 2016 r.,