Spis treści
Zapach ludzkiego ciała nie zawsze bywa przyjemny. Przebywanie w towarzystwie osób, które niezbyt ładnie pachną, może być na co dzień przykre i uciążliwe. Potocznie uważa się, że za brzydki zapach ciała odpowiada pot i jego nadmiar. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy śmierdzący pot może wskazywać na problemy zdrowotne? Odpowiadamy!
Zanim odpowiemy na pytanie o przyczyny śmierdzącego potu, należy zastanowić się, czym w ogóle jest pot. Pot tak naprawdę sam w sobie jest substancją całkowicie bezwonną. W 98 procentach składa się z wody, a jedynie w 2 z roztworu fizjologicznego, czyli: chlorku sodu, mocznika, amoniaku, żelaza, potasu i magnezu. Dlaczego zatem to właśnie pot jest uznawany za powód brzydkiego zapachu naszego ciała? Dzieje się tak, ponieważ przedostając się na powierzchnię skóry przez jej pory, staje się doskonałą pożywką dla bakterii i mikroorganizmów.
Bardzo śmierdzący pot jest zazwyczaj w naszej kulturze utożsamiany z brakiem odpowiedniej higieny. Jest to szkodliwy stereotyp, z którym borykają się osoby cierpiące na nadpotliwość. Intensywny zapach potu jest sprawą bardzo indywidualną, a jego przyczyny to:
Kolejnym istotnym czynnikiem jest to, czy nieprzyjemny zapach pojawia się pod obiema pachami. Czasami nieprzyjemny zapach spod jednej pachy może świadczyć o toczących się stanach chorobowych.
U Pań często spotykany jest cebulowy zapach potu. Jego przyczyną jest duża zawartość związków siarki w pocie. Związki te są przetwarzane przez bakterie na tiole, które zapachem przypominają cebulę lub grejpfrut.
Męski pot zawiera więcej kwasów tłuszczowych, które są przez bakterie przetwarzane na woń przywodzącą na myśl psujący się ser.
Co ciekawe, zapach kobiecego potu uznany jest za łagodniejszy, pomimo, że kobiety posiadają na swoim ciele dwa razy więcej gruczołów potowych.
Zwykle tak. Powinniśmy poszukać przyczyny szczególnie wtedy gdy nagle zaczynamy pocić się bardziej, a zapach potu staje się bardziej intensywny. Zmiana zapachu naszego ciała może być sygnałem pewnych nieprawidłowości w organizmie. Kiedy zauważymy bardzo śmierdzący lub kwaśny pot powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który zaleci wykonanie odpowiednich badań.
Jeśli nasz pot nie pachnie jednym z wymienionych wcześniej aromatów, można pomyśleć o zmianie codziennej pielęgnacji. Pierwszym krokiem powinno być sięgnięcie po antyperspirant o wysokiej jakości i sprawdzonym działaniu. Etiaxil Strong to preparat, który stosujemy na noc. Niewielką ilość nakładamy na suchą i niepodrażnioną skórę. Rano wystarczy zmyć nadmiar produktu wodą z mydłem. Antyperspirant zapewnia działanie aż do 5 dni. Po tym czasie aplikację preparatu należy powtórzyć.
Dbajmy też o to, by noszone przez nas ubrania wykonane były z naturalnych, przewiewnych tkanin. Do takich zaliczamy między innymi len i bawełnę. Dodatkowo warto pamiętać o codziennej higienie, jednak zdecydowanie nie należy przesadzać z ilością zażywanych kąpieli. Lepiej wybrać prysznic o letniej lub chłodnej temperaturze wody.