Gdzie kupić Perspirex?

Nieprzyjemny zapach - zwłaszcza spod jednej pachy - może budzić niepokój i zażenowanie

Nieprzyjemny zapach spod jednej pachy. Co może oznaczać pocenie z jednej strony?

Pocenie się jest istotnym procesem zachodzącym w organizmie. Odpowiada za termoregulację i zapobiega przegrzaniu się ciała. Niekiedy jednak pojawiają się zaburzenia w produkcji potu, które mogą być objawami poważnych chorób i zaburzeń pracy narządów. Nadmierna potliwość sama w sobie też stanowi jednostkę chorobową. Zdarza się również, że wyraźnie odczuwalny jest nieprzyjemny zapach spod jednej pachy. Co może oznaczać pocenie jednej pachy, podczas gdy pod drugą wszystko jest w normie?

Co może oznaczać pocenie się pod jedną pachą?

Zazwyczaj naturalny proces rozwoju bakterii na wydzielonym pocie, jednak wyraźnie silniejsza nieprzyjemna woń z jednej strony może świadczyć o toczących się stanach chorobowych lub zaburzeniach w pracy gruczołów potowych.

Za produkcję i wydzielanie potu na zewnątrz odpowiedzialne są gruczoły potowe znajdujące się w skórze. Do produkcji tej wydzieliny dochodzi w sytuacji, kiedy poddajemy się wzmożonej aktywności fizycznej, przebywamy w pomieszczeniu, w którym jest gorąco, doznajemy uczucia strachu, stresu i innych sytuacji emocjonalnych. Wówczas pobudzone zostaje wydzielanie hormonów, takich jak adrenalina czy kortyzol, które wpływają na wzmożoną pracę gruczołów potowych.[1]

Pocenie się zauważalne jest szczególnie w takich rejonach ciała jak pachy, dłonie, podeszwa stóp, szyja czy skóra głowy. To w tych obszarach znajdują się największe skupiska gruczołów potowych (choć w mniejszym zagęszczeniu występują niemal na całym ciele).

Dziwny zapach spod pach lub przykry zapach spod jednej pachy zazwyczaj oznacza naturalny proces, jakim jest rozwój bakterii w obrębie wydzielonego potu, który w momencie produkcji jest bezbarwny i bezwonny. Jednak wyjątkowo nieprzyjemna woń, w dodatku wyraźnie silniejsza tylko z jednej strony, może świadczyć o toczących się stanach chorobowych lub zaburzeniach w pracy gruczołów potowych.[2]

Dlaczego pocę się pod jedną pachą?

Nasza fizjonomia i cechy poszczególnych elementów organizmu zapisane są w kodzie genetycznym. Niekiedy może się zdarzyć, że pod jedną pachą liczba gruczołów potowych jest większa niż z drugiej strony. Istnieją również przypadki, że jednocześnie pod drugą pachą jest tych gruczołów znacznie mniej, niż być powinno. To coś w rodzaju przesunięcia ilości struktur na drugą stronę.

Nadmierna potliwość może świadczyć również o współistnieniu innych dolegliwości takich jak np. gorączka, grypa, nadwaga, nadczynność tarczycy, niedokrwistość czy cukrzyca. Jeżeli pocenie się jednej pachy jest znacznie wyraźniejsze niż drugiej, warto udać się do specjalisty.[3]

Nadmierna potliwość jednej pachy – jak sobie z nią radzić?

Niezależnie od tego, czy pocenie występuje pod jedną pachą, czy równomiernie po obu stronach, można próbować łagodzić objawy. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena pach.

W przypadku intensywnego pocenia jednej pachy powinno się ją myć nawet kilka razy dziennie i unikać stosowania kosmetyków zawierających w składzie substancje drażniące. Warto wybierać preparaty o naturalnym składzie i odpowiednio przebadane. Zarówno nieprzyjemny zapach spod pach, jak i nadmierną ilość potu pomoże opanować odpowiedni antyperspirant.

Wyjątkową i skuteczną ochronę przed przykrym zapachem i nadmierną ilością potu gwarantuje Perspirex. To wygodny antyperspirant o wysokiej skuteczności działania, który daje uczucie komfortu i świeżości. Jego formuła opracowana została ze szczególnym uwzględnieniem osób z zaburzeniami pocenia. W składzie preparatu znajduje się chlorek glinu, który skutecznie eliminuje problem. Dodatkowo Perspirex zawiera w swoim składzie specjalny system chroniący przed podrażnieniami i gwarantuje długotrwały efekt.

Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, warto stosować antyperspiranty, często zmieniać ubrania i pościel oraz utrzymywać dobrą higienę

Codzienne, dobre nawyki na pocenie pod jedną pachą

Aby pomóc w normalizowaniu procesów pocenia, warto pamiętać o wybieraniu odzieży wykonanej z materiałów naturalnych i przepuszczających powietrze. Najlepsze będą ubrania z bawełny, lnu i jedwabiu. Unikać należy natomiast poliestru i tkanin z dodatkiem wiskozy. Ważne jest również odpowiednie dostosowywanie grubości ubrań do panującej temperatury. Zbyt ciepła odzież podnosi temperaturę ciała, co skutkuje poceniem.

Warto też zwrócić uwagę na spożywane potrawy. Dodatek takich przypraw jak imbir, pieprz, chili, cebula, kumin, cynamon, czosnek wzmacnia ostrość potraw i wpływa na przyspieszone i intensywniejsze pocenie.

Nadmierna potliwość jednej pachy może przybierać na sile w związku ze stresującym trybem życia, który często wywołuje wielogodzinna praca pod presją czasu. Dobrą praktyką będzie wygospodarowanie codziennie chociaż niewielkiej ilości czasu tylko dla siebie i poświęcenie go na relaks, odpoczynek i odprężenie. Korzystnie wpłyną kąpiele z dodatkiem naparu z szałwii lekarskiej. Podobne właściwości, istotne przy walce z nadmiernym poceniem, mają również kora dębu oraz rumianek.


BIBLIOGRAFIA

[1]https://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=97

[2]https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-432bcf2c-c21b-4c97-b6a7-6c695733620e

[3]https://www.termedia.pl/Origianl-article-Videothoracoscopic-technique-in-the-treatment-of-autonomic-nervous-system-related-disorders,42,5866,0,1.html