Gdzie kupić Perspirex?

Gładząca brzuch szczęśliwa kobieta w ciąży

Antyperspirant w ciąży. Czy można go bezpiecznie używać?

Nadejście nowego członka rodziny przynosi ze sobą wiele zmian w organizmie każdej mamy. Do jednych z pierwszych objawów ciąży, mogących pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży, zaliczamy nadmierną potliwość[1]. Chociaż pot u kobiet w ciąży jest naturalnym zjawiskiem – może być uciążliwy dla przyszłej mamy. Jak zredukować problem potliwości i jakie kosmetyki są bezpieczne w okresie ciąży? Jakie są najpopularniejsze mity związane ze stosowaniem antyperspirantów w ciąży? Wyjaśniamy!

Popularne mity o antyperspirantach

Choć skuteczność kosmetyków redukujących potliwość nie podlega wątpliwości, to dla wielu osób ich stosowanie budzi kontrowersje. Wielokrotnie można usłyszeć spekulacje odnośnie szkodliwego wpływu składników antyperspirantu na skórę matki i ich negatywnym oddziaływaniu na przebieg ciąży. Co na ten temat sądzą lekarze? Większość[2]badaczy jest zdania, że ​​chemikalia zawarte w dezodorantach i perfumach nie wnikają w skórę, ale pozostają na jej powierzchni. Naukowcy uważają również, że dezodoranty i antyperspiranty są produktami bezpiecznymi dla większości zdrowych osób, w tym kobiet w ciąży[3].

Antyperspiranty to preparaty pierwszej potrzeby, warunkujące uczucie komfortu, świeżości i czystości – dlaczego więc mielibyśmy z nich zrezygnować? Warto rozwiać wątpliwości związane ze stosowaniem antyperspirantów w ciąży, aby każda mama bez obaw mogła zredukować problem potliwości i czuć się swobodnie.

Czy antyperspirant przenika przez skórę do łożyska

To jeden z najpopularniejszych mitów i jedna z największych obaw przyszłej mamy. Warto więc przybliżyć mechanizm działania antyperspirantu. Podstawowym działaniem antyperspirantu jest ograniczenie wydzielania potu. Antyperspirant swoje działanie zawdzięcza związkom glinu (alkaliczne sole glinu). Substancje te w kontakcie ze skórą, tworzą pewien rodzaj żelu, który blokuje ujścia gruczołów potowych. W ten sposób ograniczona zostaje potliwość. Stan ten utrzymuje się od kilku godzin, w przypadku antyperspirantu o małym stężeniu soli glinu, do kilku dni – w przypadku wysoce skutecznych antyperspirantów czy blokerów. Blokada ta jest jednak przejściowa i ustępuje podczas mycia okolic pachowych, a nawet po silnym spoceniu się. Kosmetyki oparte na takim mechanizmie można więc uznać za bezpieczne dla kobiet w ciąży i dla rozwijającego się dziecka[4].

Czy antyperspiranty mogą przyczynić się do powstania/zachorowania na raka piersi?

Związek pomiędzy występowaniem raka piersi a stosowaniem antyperspirantów jest od dawna bardzo szeroko komentowany i budzi liczne kontrowersje. Czy antyperspirant powoduje raka piersi? Aby uzyskać możliwie jak najpełniejszą odpowiedź, warto odwołać się do źródeł naukowych.

Okazuje się bowiem, że żadne dotychczasowe (liczne) badania nie potwierdziły, że antyperspirant (lub jego główny składnik – aluminium) może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. W starannie zaprojektowanym badaniu epidemiologicznym z 2002 roku porównano 813 kobiet z rakiem piersi i 793 kobiet bez. Badanie nie wykazało żadnego związku pomiędzy stosowaniem antyperspirantów a rakiem piersi[5]. Inne badania również potwierdzają, że nie ma dowodów wskazujących antyperspiranty jako przyczynę nowotworu piersi u kobiet[6].

Mit ten powstał z chwilą, gdy dr Philippy Darbre odkrył w tkance nowotworowej śladowe ilości parabenów – podobnych do tych występujących w blokerach potu. Badania te zawierają jednak szereg błędów metodycznych – mechanizm działania antyperspirantów nie opiera się na wnikaniu jego związków w struktury skóry bądź gruczołów piersiowych. Ewentualne podrażnienia okolic pach, mogą wynikać z niskiego pH preparatu, a nie z faktycznego działania substancji czynnej. Antyperspirant może więc być aplikowany przez kobiety w ciążybez obaw o rozwój zmian nowotworowych[7].

Czy antyperspirant może wywołać problemy z laktacją?

Mechanizm działania antyperspirantu oraz liczne badania naukowe, które dotyczą jego oddziaływania na ludzki organizm (w tym organizm przyszłej mamy) wskazują, że nie ma możliwości, aby mógł on wywołać problemy z laktacją[8]. W związku ze swoimi właściwościami antyperspirant nie może mobilizować gruczołów mlecznych do pracy albo dostać się do krwiobiegu.

Blokery potu i wysoce skuteczne antyperspiranty mogą być więc stosowane nawet przez cały okres ciąży i po jej rozwiązaniu. W celu delikatnej, kontrolowanej ochrony sprawdzi się Perspirex Comfort – preparat idealny dla wrażliwej skóry, którego skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi.

Czy antyperspirant może zakłócić proces oczyszczania organizmu z toksyn i wpłynąć na rozwój płodu?

Proces oczyszczania organizmu zachodzi m.in. dzięki pracy wątroby, gdzie toksyny są metabolizowane, by następnie trafić do nerek i zostać wydalone wraz z moczem. Ponadto gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, więc zmniejszenie ich aktywności pod pachami nie zakłóci procesu oczyszczania organizmu. Co więcej, antyperspirant nie blokuje wydzielania potu w sposób permanentny – działanie zanika wraz z naturalnie złuszczającym się naskórkiem. Prawidłowo użytkowany antyperspirant jest więc bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży,bez ryzyka uszkodzenia płodu[9].

Czy antyperspirant ma wpływ na termoregulację ciała?

Aplikując antyperspirant pod pachami tymczasowo, blokujemy zaledwie 2% gruczołów potowych. Nie ma więc możliwości, by stosowanie preparatu wpłynęło na termoregulację. Fakt został potwierdzony badaniami aktywności gruczołów potowych wśród użytkowników blokerów potu. Na podstawie tych badań można również dojść do wniosku, że antyperspiranty nie wpływają na termoregulację ciała przyszłych mam i stanowią bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży[10].

Kobiety w ciąży często zastanawiają się, czy mogą nadal używać swojego ulubionego antyperspirantu

Jakie kosmetyki są bezpieczne w ciąży?

Wybór kosmetyków w okresie ciąży powinien być przede wszystkim podyktowany obserwacją naszego ciała, a także indywidualnymi preferencjami. Wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom, warto zainwestować w kosmetyki naturalnego pochodzenia, ze sprawdzonym składem i silnymi właściwościami nawilżającymi. Skóra ciężarnej najczęściej jest wrażliwa, sucha oraz podatna na podrażnienia. Dlatego kupując bloker potu, wysoce skuteczny antyperspirant bądź dezodorant w czasie ciąży można sięgnąć po preparat z łagodną, pielęgnacyjną formułą.

Dlaczego wybór właściwych kosmetyków w ciąży jest taki ważny?

Wzmożona produkcja estrogenu i progesteronu, która występuje u kobiety w ciąży, może zakłócić m.in. pracę gruczołów łojowych. To z kolei prowadzi do przesuszenia cery. Dlatego dobór kosmetyków, odpowiadających potrzebom skóry kobiety w tym szczególnym okresie życia, jest kluczowy. Kosmetyki powinny mieć skuteczne działanie i odpowiednio dbać o skórę. Jaki dezodorant sprawdzi się w okresie ciąży? Z pewnością należy uważnie przeanalizować skład kosmetyku, by wykluczyć obecność alergenów (jeśli mamy stwierdzoną lub podejrzewamy alergię na nie). Antyperspirant o delikatnej, pielęgnacyjnej formule może okazać się tym właściwym. Zwalczy problem potliwości bez podrażnień i dyskomfortu.

Antyperspirant w ciąży – podsumowanie

Znając mechanizm działania antyperspirantów, można uznać, że blokery potu nie wpływają na zdrowie ciężarnej i jej dziecka. Co więcej, bezpieczny, łagodny antyperspirant idealnie sprawdzi się dla kobiety w ciąży, nierzadko zmagającej się z problemem nadmiernej potliwości. Wybór odpowiedniego kosmetyku powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami ciężarnej kobiety i dostosowany do kondycji jej skóry. Produkty Perspirex zawierają sprawdzoną i bezpieczną recepturę, która gwarantuje skuteczną oraz delikatną ochronę przed poceniem nawet do 5 dni.


BIBLIOGRAFIA

[1]https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-body-odor dostęp online 16.08.

[2]https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2019/june/deodorant dostęp online 17.08.

[3]https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2019/june/deodorant dostęp online 17.08.

[4]„Twój Farmaceuta” nr 33, styczeń/luty 2021.

[5]Mirick DK, Davis S, Thomas DB. Stosowanie antyperspirantów a ryzyko raka piersi. Dziennik Narodowego Instytutu Raka 2002; 94(20):1578–1580.

[6]Willhite CC, Karyakina NA, Yokel RA i in. Systematyczny przegląd potencjalnych zagrożeń dla zdrowia spowodowanych narażeniem farmaceutycznym, zawodowym i konsumenckim na metaliczny i nanoskalowy glin, tlenki glinu, wodorotlenek glinu i jego rozpuszczalne sole. Przeglądy krytyczne w toksykologii 2014; 44 Suplement 4:1-80.

[7]https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/antypespiranty/czy-antyperspiranty-sa-szkodliwe/ dostęp online 16.08.

[8]https://www.mysaicmedical.com/antiperspirant-and-breast-feeding/ dostęp z dnia 17.08.

[9]https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/antypespiranty/antyperspiranty-a-termoregulacja/ dostęp online 16.08.

[10]Ibidem, dostęp online 16.08.

[11]„Twój Farmaceuta” nr 33, styczeń/luty 2021.

[12]Mirick DK, Davis S, Thomas DB. Stosowanie antyperspirantów a ryzyko raka piersi. Dziennik Narodowego Instytutu Raka 2002; 94(20):1578–1580.

[13]Willhite CC, Karyakina NA, Yokel RA i in. Systematyczny przegląd potencjalnych zagrożeń dla zdrowia spowodowanych narażeniem farmaceutycznym, zawodowym i konsumenckim na metaliczny i nanoskalowy glin, tlenki glinu, wodorotlenek glinu i jego rozpuszczalne sole. Przeglądy krytyczne w toksykologii 2014; 44 Suplement 4:1-80.

[14]https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-body-odor

[15]https://www.mysaicmedical.com/antiperspirant-and-breast-feeding/

[16]https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2019/june/deodorant

[17]medical.com/antiperspirant-and-breast-feeding/

[18]https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/antypespiranty/czy-antyperspiranty-sa-szkodliwe/

[19]https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/antypespiranty/antyperspiranty-a-termoregulacja/