Gdzie kupić Perspirex?

Pranie z dodatkiem sody oczyszczonej zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi potu na ubraniach.

Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań?

Pocenie się, chociaż jest procesem całkowicie naturalnym, może powodować dyskomfort. Nieestetyczne, mokre plamy pod pachami i nieprzyjemny zapach, mogą skutecznie zepsuć każdy dobry dzień. Zwłaszcza gdy intensywny zapach potu pozostaje na ubraniu pomimo prania. Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań i odzyskać pewność siebie i dobre samopoczucie? O tym w artykule.

4 domowe sposoby na pozbycie się zapachu potu z ubrań

Najlepszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest wypranie ubrania zaraz po jego zdjęciu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Za woń potu odpowiadają bakterie i inne mikroorganizmy, które wraz z potem wnikają w tkaninę ubrań i mnożą się tam (nawet gdy już jej nie nosimy). Na szczęście są na to sposoby.

1. Użyj soku z cytryny

Sok z cytryny wykazuje właściwości antybakteryjne, neutralizuje też nieprzyjemne zapachy. Wystarczy wycisnąć sok z kilku cytryn, wymieszać go z ciepłą wodą i moczyć ubranie w takim roztworze przez ok. 30 minut. Następnie należy wyprać odzież w detergencie, w temperaturze zalecanej na metce.

2. Zastosuj sodę oczyszczoną z wodą utlenioną

Pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej to skuteczny sposób na usuwanie nieprzyjemnych zapachów z ubrań. Taka pasta działa wybielająco na tkaninę, a dodatkowo usuwa bakterie, pozostawiając powierzchnię czystą i świeżą. Ale uwaga. Woda utleniona odbarwia tkaniny. Do bieli będzie więc idealna, ale w przypadku innych kolorów – lepiej najpierw wypróbować jej działanie na niewidocznym fragmencie ubrania.

Aby wykonać pastę z sody oczyszczonej, wystarczy wymieszać sodę z wodą utlenioną w proporcji 1:1. Taką pastę musimy nanieść na ubranie, z którego chcemy usunąć nieprzyjemny zapach i pozostawić na minimum 30 minut. Następnie należy wyprać ubranie w proszku (według zaleceń producenta odzieży).

3. Wypróbuj ocet

Ocet spirytusowy to kolejny domowy i od dawna znany środek, który świetnie sobie radzi z brzydkimi zapachami na ubraniach. Ocet świetnie sprawdza się zarówno w przypadku białych, jak i kolorowych ubrań, ponieważ nie uszkadza kolorów.

Miejsce na ubraniu, z którego chcemy wywabić zapach potu, wystarczy polać łyżką octu wymieszanego ze szklanką wody, zostawić na 15 minut, a następnie wyprać ubranie w pralce. Ocet, czyli wodny roztwór kwasu octowego, dzięki swoim chemicznym właściwościom skutecznie likwiduje bakterie, które gromadzą się we włóknach ubrania[1]. Ponadto szybko wietrzeje, więc nie musimy się obawiać, że jego zapach pozostanie na odzieży.

4. Sięgnij po sól

Okazuje się, że sól jest przydatna nie tylko w kuchni. Udowodniono, że może likwidować bakterie, które są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnych zapachów na ubraniach[2]. Aby przygotować roztwór soli, musimy wsypać pół szklanki soli do miski wypełnionej do połowy ciepłą wodą i zanurzyć w niej ubranie na kilka godzin. Następnie możemy wyprać odzież w pralce.

Sprawdź także 5 domowych sposobów na nadpotliwość!

Dlaczego zapach potu zostaje na ubraniach po praniu?

Do najpopularniejszych powodów należą:

  • nieskuteczny detergent;
  • zbyt długie przechowywanie ubrań w koszu na pranie;
  • zanieczyszczona pralka.

Zazwyczaj wypranie ubrań okazuje się wystarczające, by pozbyć się z nich zapachu potu. Zdarza się jednak, że pomimo prania – zapach potu nie znika z naszej odzieży. Dlaczego? Jeden z powodów stanowi sebum, czyli nasz płyn ustrojowy, który może powodować nieprzyjemny zapach. Dlaczego tak się dzieje? Sebum jest lepkie. Kiedy osadza się we włóknach naszego ubrania przyciąga inne zanieczyszczenia, które ulegając rozkładowi, stają się źródłem nieprzyjemnego zapachu[3]. Jakie są inne przyczyny pozostawania potu na ubraniach po praniu?

Warto więc zwrócić uwagę na różne czynniki, które mogą przyczynić się do obecności nieprzyjemnego zapachu potu na ubraniach po praniu.

Kobieta trzymająca kosz z praniem, niezadowolona z nieprzyjemnego zapachu potu

Zapach potu – jak sobie radzić?

Zapobieganie nadmiernemu poceniu stanowi jeden ze sposobów radzenia sobie z zapachem potu na ubraniach. W tym procesie główną rolę odgrywa odpowiednia higiena, a także stosowanie środków pomocniczych (antyperspirantów). Antyperspiranty pomogą kontrolować pocenie i zapobiegną sytuacji, w której nadmierna ilość wydzielanego potu jest wchłaniania przez ubrania.

Na uwagę zasługują z pewnością produkty z linii Perspirex. Najsilniejszym antyperspirantem z tej linii jest Perspirex Strong, który pozwoli opanować nawet silną nadpotliwość. Perspirex Original wykazuje nieco delikatniejsze, ale również niezwykle skuteczne działanie. Chroni przed nieprzyjemnym zapachem potu oraz poceniem przez 3-5 dni. Z kolei osoby o delikatnej i wrażliwej skórze docenią Perspirex Comfort, który dzięki formule na bazie wody redukuje ryzyko pojawienia się podrażnień.

Pot jest naturalnym wytworem naszego organizmu. Problem pojawia się, gdy przykry zapach potu utrzymuje się na wypranych ubraniach. Dlatego powinno wdrożyć się w życie wskazówki, umożliwiające pozbycie się nieprzyjemnego zapachu potu z ubrań. Warto również zadbać o odpowiedni antyperspirant, który skutecznie poradzi sobie z ograniczeniem wysokiej potliwości.


BIBLIOGRAFIA

[1]https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/vinegar/

[2]https://www.sciencefocus.com/nature/why-does-salt-have-antibacterial-properties/

[3]https://www.washingtonpost.com/lifestyle/home/this-is-why-your-workout-clothes-still-stink-after-being-washed/2019/03/04/543c5a94-39ed-11e9-a2cd-307b06d0257b_story.html

[4]Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka: podręcznik dla studentów i lekarzy. Wyd. 3(2). T. 5: Układ nerwowy obwodowy. Układ nerwowy autonomiczny. Powłoka wspólna. Narządy zmysłów. Warszawa:PZWL, 1989

[5]Sawka, M. L.; Wenger, C. B.; Pandolf, K. B. (1996). „Thermoregulatory responses to acute exercise-heat stress and heat acclimation”. In Fregly, M. J.; Blatteis, C. M. (eds.). Handbook of Physiology. Section 4: Environmental Physiology. New York: Oxford University Press.ISBN978-0-19-507492-5.

[6]Boron, Walter F., and Emile L. Boulpaep. „Sweating.” Medical Physiology. Updated 2nd ed. Philadelphia: Elsevier, 2012. 1260-264.

[7]Broniarczyk- Dyła G., Kujawska K, Fornalczyk-Wachowska E.: Nadpotliwość – ważny problem kosmetyczny. Dermatologia kosmetyczna. 2005

[8]https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-cd104c33-c6e8-43da-bf2b-9e3b9077c4ee/c/11-15.PDF“Skład potu i wahania jego składu w stanach fizjologicznych i patologicznych” dostęp 18/10/2022.

[9]https://www.sciencefocus.com/nature/why-does-salt-have-antibacterial-properties/

[10]https://www.washingtonpost.com/lifestyle/home/this-is-why-your-workout-clothes-still-stink-after-being-washed/2019/03/04/543c5a94-39ed-11e9-a2cd-307b06d0257b_story.html

[11]https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/vinegar/