Gdzie kupić Perspirex?

stres na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej bez stresu?

Rozmowa kwalifikacyjna może być nie lada wyzwaniem i źródłem stresu. Zdarza się bowiem, że to od jej wyniku zależy nasza zawodowa przyszłość i ewentualna poprawa komfortu życia. Nic więc dziwnego, że nerwy i stres przed rozmową o pracę są często odczuwane. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by zmniejszyć stres i pewnie przejść przez tego rodzaju wydarzenie?

Stres przed rozmową kwalifikacyjną to normalna rzecz 

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja, w której odczuwanie stresu jest zupełnie naturalne. Może on nas dopaść zarówno przed, jak i w trakcie rozmowy. Jeśli nie jest zbyt duży często działa motywująco i pomaga nam się bardziej zmobilizować.

Jeśli jednak jest on obezwładniający, może pogrzebać szansę na lepszą pracę nawet w przypadku najlepiej przygotowanego kandydata. Dodatkowo stres na rozmowie kwalifikacyjnej to nie tylko subiektywne odczucie. Często powoduje objawy zauważalne dla innych np. dla rekruterów.

Do najczęstszych symptomów stresu przed rozmową o pracę należą:

 • drżenie dłoni,
 • czerwona twarz,
 • niepewny, rwący się głos,
 • rozbiegany wzrok,
 • nadmierne pocenie – zwłaszcza dłoni, pach i twarzy.

Zestresowany rozmową kwalifikacyjną kandydat może odczuwać także:

 • problemy z koncentracją,
 • mgłę mózgową,
 • narastający strach,
 • poczucie niepewności.

Stres może całkowicie uniemożliwić poprawne odbycie rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego warto wiedzieć, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak radzić sobie ze stresem przed rozmową kwalifikacyjną?

Stres przed rozmową o pracę można zwalczyć na różne sposoby. Do najczęściej spotykanych należą m.in.:

 • merytoryczne przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – w tym celu warto np. zebrać wiadomości na temat firmy lub stanowiska, na które przeprowadzana jest rekrutacja,
 • pozytywne afirmacje – mogą one pomóc przekonać nas samych o byciu idealnym kandydatem do wykonywania danej pracy. Takie działania wpływają korzystnie na poczucie pewności siebie,
 • wizualizacje – warto zwizualizować sobie w głowie przebieg rozmowy, zobaczyć siebie wchodzącego do biura, odpowiadającego na zadawane pytania i wreszcie wychodzącego z uczuciem zadowolenia. Skupienie się na najlepszym możliwym przebiegu sytuacji podniesie morale i zmniejszy lęki.

Stres przed rozmową kwalifikacyjną można również zredukować poprzez zastosowanie technik medytacyjnych i ćwiczenia oddechowe. Te ostatnie mogą być użyteczne zwłaszcza wtedy, gdy nie ma już czasu na nic innego – na przykład, gdy panika i stres atakują podczas oczekiwania na rozmowę.

Jednym z ćwiczeń oddechowych, które pozwalają się szybko wyciszyć i zminimalizować stres przed rozmową o pracę jest „4×4”:

 • głęboki wdech trwający 4 sekundy,
 • wstrzymanie oddechu przez 4 sekundy,
 • powolny wydech trwający 4 sekundy,
 • bezdech przez 4 sekundy.

Powtarzając powyższą sekwencję i skupiając się na oddechu i liczeniu, można wprowadzić się w stan spokoju oraz skupienia.

Jeśli stres wiąże się z nadmiernym poceniem, warto zastosować odpowiedni antyperspirant. Perspirex to antyperspirant, który skutecznie blokuje ujście kanalików  gruczołów potowych. Dzięki temu można mieć gwarancję, że nieestetyczne plamy czy przykry zapach nie zepsują pierwszego wrażenia i pozwolą poczuć się komfortowo, nawet podczas najbardziej stresującej rozmowy.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dobre przygotowanie to element, który pozwoli ograniczyć stres przed nadchodzącą rozmową kwalifikacyjną. Co więc przygotować na rozmowę kwalifikacyjną, żeby zmniejszyć wynikający z niej stres?

Co przygotować na rozmowę o pracę?

Na dzień przed planowaną rozmową o pracę warto zebrać i przygotować wszystkie potrzebne i przydatne dokumenty lub materiały. Nerwowe przetrząsanie szafek tuż przed wyjściem z domu zwiększy tylko poziom stresu.
Dlatego dobrze jest mieć gotową teczkę, w której znajdą się najważniejsze rzeczy, takie jak:

 • CV,
 • referencje,
 • świadectwa pracy,
 • certyfikaty i dyplomy,
 • inne dokumenty potwierdzające umiejętności i kwalifikacje.

Jeśli rozmowa przeprowadzana jest za pośrednictwem komputera, warto wcześniej sprawdzić poprawność działania sprzętu. Dobrze też zwrócić uwagę na to, co na monitorze, oprócz twarzy kandydata będzie widział rekruter. Wygląd i stan pokoju czy biura może doświadczonemu rekruterowi wiele powiedzieć o kandydacie, dlatego warto zadbać, aby pokój był uporządkowany, a za plecami kandydata była neutralna przestrzeń (np. pusta ściana, regał z książkami).

A jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?

W przypadku takiej formy rozmowy warto również zapewnić sobie ciszę i spokój, uprzedzając wcześniej domowników o tym, że w danym czasie nie należy nam przeszkadzać.

Zrób research i przećwicz odpowiedzi

Bywalcy rozmów kwalifikacyjnych wiedzą, że bez względu na stanowisko, spora część pytań rekruterów powtarza się na większości rozmów (np. pytania o swoje wady i zalety, plany na przyszłość albo czynniki stojące za zgłoszeniem się na tę konkretną rozmowę). 


Jak więc należy się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej w obszarze pytań rekrutacyjnych? Warto przećwiczyć wcześniej odpowiedzi, dbając o to, by były jak najbardziej merytoryczne i przydatne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy.

Przygotowanie do rozmowy o pracę powinno również obejmować mały research na temat firmy, co pomoże poznać panujące tam zasady i wartości, a przez to dopasować do nich własne odpowiedzi czy styl prowadzenia rozmowy. Wiele informacji można znaleźć już w samym ogłoszeniu o pracę, dlatego warto kilka razy dobrze je przestudiować i zapoznać się nie tylko z opisem firmy i stanowiska, ale także z wymaganiami  i zakresem obowiązków na stanowisko, o które się walczy.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca, jednak stres ten zwykle zwiększa się, jeśli rekrutacja ma odbywać się w obcym języku. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku lub w innych obcym języku?

Warto podszlifować poziom języka pod kątem zbliżającej się rozmowy – wyszukać i zapisać przydatne słowa branżowe, kilkakrotnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną po angielsku do lustra lub poprosić kogoś, kto zna język o to, by odegrał z nami całą scenę rozmowy. Warto także przez pewien czas przed rozmową osłuchiwać się z językiem – oglądać filmy bez dubbingu, słuchać muzyki lub angielskich audiobooków.

Odpowiedni wygląd ma znaczenie

W czasie rozmowy rekrutacyjnej o pracę rekruterzy mogą zwracać uwagę na wygląd. Jak więc przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej pod kątem ubioru? Przede wszystkim nasz strój i prezencja powinny być dostosowane do charakteru rozmowy oraz stanowiska, na jakie się aplikuje.

Wygląd świadczy nie tylko o profesjonalizmie, ale również o motywacji kandydata, dlatego dobrze ubrać się elegancko nawet na spotkanie w firmie, w której na co dzień nosi się mniej oficjalne stroje.

Czyste, schludne ubranie, nawet jeśli nie jest to krój z najwyższej półki cenowej, z pewnością doda pewności siebie i pomoże uzyskać dobre pierwsze wrażenie. 

Bez względu na wysokość stanowiska czy rodzaj wykonywanej pracy, trzeba pamiętać o tym, że rozmowa kwalifikacyjna to wydarzenie biznesowe i taki też obowiązuje dress code. Nie musi to oznaczać, że trzeba od razu wskakiwać w garnitur czy garsonkę, jednak wygodne legginsy czy ulubione, kolorowe t shirty należy tym razem zostawić w szafie.

Trzeba pamiętać, że nasz wygląd wywiera wrażenie na rekruterach i może przesądzić o zatrudnieniu. Warto więc uwzględnić ten element w przygotowaniu do rozmowy o pracę.

Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu – podsumowanie

Rozmowy kwalifikacyjne to rodzaj testu, którego zdanie otwiera drogę do lepszej pracy i często lepszej płacy. Nie dziwi zatem, że mogą powodować stres i psychiczny dyskomfort.  

Warto wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiednie przygotowanie – zarówno merytoryczne, psychiczne, jak i wizerunkowe pomogą w ubieganiu się o posadę marzeń i pozwolą na ograniczenie stresu.

W dniu rozmowy powinno się zjeść dobre śniadanie i odpowiednio nawodnić. Burczenie w brzuchu czy zaschnięte z pragnienia usta z pewnością nie poprawią nam samopoczucia w tym ważnym spotkaniu.

Bibliografia

 1. SKAŁBANIA, Jakub, POLEWIK, Karolina, PIETKIEWICZ, Igor J., et al. Podzielony umysł–podzielony mózg. Neurobiologiczne podłoże dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości z perspektywy teorii układów dynamicznych. Psychiatr. Psychol. Klin, 2021, vol. 21, p. 27-35
 2. KOMORI, Teruhisa. The relaxation effect of prolonged expiratory breathing. Mental illness, 2018.