Gdzie kupić Perspirex?

Antyperspirant w kulce lub w spray’u łatwiej się wchłonie nałożony po wieczornej kąpieli

Jak używać antyperspirantu, aby zaczął działać prawidłowo?

Pocenie się stanowi wstydliwy kłopot dla wielu osób. Nieestetyczne plamy pod pachami lub nieprzyjemny zapach potu mogą być uciążliwe i przyczyniać się do powstawania niepotrzebnego stresu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą antyperspiranty. Jak więc używać antyperspirantu, by działał prawidłowo i zapewniał oczekiwaną ochronę?
O szczegółach opowiemy w artykule.

Antyperspirant to nie dezodorant – różnice

Chociaż obydwa produkty mają pomagać w niwelowaniu problemów związanych z poceniem się, to w rzeczywistości ich mechanizm działania jest zupełnie inny. Dezodorant jedynie maskuje zapach potu, dlatego też stanowi korzystne rozwiązanie dla osób, które pocą się w niewielkim lub umiarkowanym stopniu. Składniki dezodorantu pomagają zahamować rozwój bakterii, a dodatki zapachowe czasowo maskują zapach potu. Jednak dezodoranty nie minimalizują wydzielania potu – nie będą więc wystarczającym wsparciem dla osób, które mierzą się z nadmierną potliwością.

Antyperspirant może okazać się odpowiednią pomocą dla osób, które zmagają się ze zbytnim wydzielaniem potu. Produkt zawiera bowiem substancje ograniczające wydzielanie potu. Do najskuteczniejszych należy chlorek glinu (INCI: Aluminium Chloride). Składnik ten reaguje z wodą i białkami, (znajdującymi się w kanalikach gruczołów potowych) tworząc na skórze warstwę żelu. Warstwa ta uniemożliwia wydostanie się potu (nawet przez kilka dni).

Przeczytaj też: Antyperspirant czy dezodorant – co wybrać?

Jak wybrać skuteczny antyperspirant?

Wybierając skuteczny antyperspirant, warto zwrócić uwagę na jego skład. W drogeriach można znaleźć wiele produktów, które są reklamowane jako antyperspiranty, jednak często nie spełniają przypisywanej im funkcji. Zdarza się bowiem, że zapach potu pojawia się mimo zastosowania antyperspirantu. Dzieje się tak, gdy oferowane preparaty nie zawierają odpowiedniej ilości chlorku glinu, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za właściwe działanie produktu.Poszukując skutecznego antyperspirantu, warto sięgnąć po Perspirex Strong, który w swoim składzie ma aż 18% chlorku glinu. Dzięki temu blokuje wydzielanie potu przez okres od 3 do 5 dni. Produkty Perspirex zawierają dodatkowo składniki, które chronią delikatną skórę pod pachami przed podrażnieniami.

W stosowaniu antyperspirantu ważny jest jednak nie tylko jego odpowiedni skład. Warto wiedzieć, jak używać antyperspirantu, by prawidłowo spełniał swoje zadanie.

Kiedy i jak prawidłowo używać antyperspirantu?

Mogłoby się wydawać, że stosowanie antyperspirantów nie powinno sprawiać trudności. W rzeczywistości jednak wiele osób aplikuje je w nieprawidłowy sposób. Dobrze więc znać zasady, jakimi powinniśmy się kierować, sięgając po antyperspirant. Jak więc prawidłowo używać antyperspirantu? Jak odpowiednio stosować antyperspirant w spray’u lub w kulce? Oto kilka wskazówek:

  • antyperspirant można zastosować na noc, po wieczornej kąpieli. W ciągu nocy aktywność gruczołów potowych jest niższa – preparat lepiej się wchłonie w powierzchnię skóry, a w efekcie jego działanie będzie skuteczniejsze;
  • antyperspirant musi zostać nałożony na suchą skórę, dlatego po kąpieli należy wytrzeć skórę dokładnie, a następnie odczekać kilka minut. Wilgotna skóra sprawi, że antyperspirant nie wchłonie się dobrze i może wywołać podrażnienia;
  • podczas porannej toalety nie aplikujemy kolejnej dawki;
  • nie trzeba nakładać wielu warstw preparatu – wystarczą dwa pociągnięcia np. antyperspirantem w kulce, by uzyskać optymalną ochronę;
  • po 3 do 5 dniach, na skutek fizjologicznego procesu złuszczania się naskórka, warstwa żelu (pokrywająca skórę) ulega usunięciu. Oznacza to konieczność następnej aplikacji preparatu;
  • osoby z delikatną skórą, borykające się z problemem podrażnień pod pachami, powinny postawić na produkt, który zawiera dodatkowe substancje łagodzące.

W sytuacji, gdy antyperspirant nie działa lub jego skuteczność wydaje się nam zbyt mała, warto poznać i wdrożyć w życie powyższe zasady.

Podrażnienie pach wywołane częstym używaniem dezodorantów

Czy antyperspiranty są bezpieczne?

Badania dowodzą[1], że stosowanie antyperspirantów jest bezpieczne i nie blokuje procesów oczyszczania organizmu z toksyn.Gruczoły potowe, znajdujące się pod pachami, stanowią niecały 1% wszystkich gruczołów potowych w naszym ciele. Ich blokada nie ma zatem wpływu na procesy związane z wydzielaniem potu w innych miejscach na ciele.

Należy jednak pamiętać, że zawarte w antyperspirantach składniki mogą działać drażniąco na osoby o bardzo wrażliwej skórze lub skłonnej do podrażnień – dlatego wybór odpowiednich preparatów jest kluczowy.

Antyperspirant – dla kogo?

Antyperspirant jest produktem dla każdej osoby, która mierzy się z problemem nadmiernej potliwości. Przy umiarkowanym poceniu się wystarczający będzie np. Perspirex Original. Produkt ten blokuje wydzielanie potu oraz dba o stan skóry pod pachami, dzięki zawartości dodatkowych składników pielęgnacyjnych.

Dla osób o skórze wyjątkowo delikatnej i wrażliwej odpowiedni może okazać się antyperspirant Perspirex Comfort. Formuła preparatu na bazie wody sprawia, że ryzyko podrażnień jest minimalne. Z kolei osoby zmagające się z obfitą nadpotliwością i poszukujące najwyższego stopnia ochrony mogą wypróbować Perspirex Strong. Produkt ten gwarantuje najsilniejsze działanie nawet przy bardzo wysokiej potliwości, ograniczając wydzielanie potu do 5 dni po aplikacji.

Podsumowanie

Antyperspiranty są odpowiedzią na potrzeby osób, których dotyczy problem nadpotliwości. Preparaty te nie tylko blokują wydzielanie potu, ale też pomagają chronić wrażliwą skórę przed ewentualnymi podrażnieniami, jakie mogą się pojawić w trakcie ich używania. Takie złożone oddziaływanie produktu pozwala zapomnieć o dolegliwości i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Warto pamiętać, że aplikacja antyperspirantu przed snem może przyczynić się do skuteczniejszej ochrony przed wydzielaniem potu.

Należy też podkreślić, że możemy zdecydować się na antyperspiranty bezzapachowe, dzięki czemu nie musimy rezygnować z ulubionych zapachów pod postacią perfum.


BIBLIOGRAFIA

[1]B.L. Kuehl, K.S. Fyfe, N.H. Shear. Cutaneous cleansers. „Skin Therapy Lett”. 8 (3), s. 1–4, marzec 2003

[2]B.L. Kuehl, K.S. Fyfe, N.H. Shear. Cutaneous cleansers. „Skin Therapy Lett”. 8 (3), s. 1–4, marzec 2003

[3]G. Edgar Folk, A. Semken, The evolution of sweat glands, „International Journal of Biometeorology”, 35 (3), 1991

[4]S. Stenzaly-Achtert i inni, Axillary pH and influence of deodorants, „Skin Res Technol”, 2, 6, 2000