Gdzie kupić Perspirex?

Brak zdjęcia

Laserowe leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość może powodować dyskomfort i negatywnie wpływać na jakość życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością. Jednym z nich jest laserowe usuwanie gruczołów potowych. Na czym polega ten zabiegi i ile kosztuje? Czy laserowe usuwanie gruczołów potowych jest skuteczne? Wyjaśniamy w artykule.

Laserowe usuwanie gruczołów potowych a nadpotliwość

Laserowe usuwanie gruczołów potowych pod pachami, to zabieg, który jest przeznaczony dla osób, zmagających się z problemem ogniskowej nadpotliwości w tej okolicy ciała.

Dzięki laserowi lekarz jest w stanie precyzyjnie uderzyć wiązką laserową w określone struktury ciała bez uszkodzenia okolicznych tkanek. 

A kiedy mamy do czynienia z nadpotliwością? Nadmierna potliwość, znana również jako hiperhydroza, to stan, w którym pot wydzielany jest w ilościach, wykraczających poza normalne potrzeby termoregulacji ciała. 

Nadmierną potliwość dzieli się na:

  • ogniskową, gdy problem dotyczy tylko jednej okolicy anatomicznej, takiej jak: pachy, dłonie czy stopy;
  • uogólnioną, gdy nadmierne wydzielanie potu obejmuje całe ciało.

Możemy też mieć do czynienia z nadpotliwością pierwotną, która często bywa dziedziczna i pojawia się ogniskowo. Natomiast nadpotliwość wtórna jest objawem innego, współistniejącego problemu (schorzenia) medycznego (np. z cukrzycy) i ma zazwyczaj charakter uogólniony.

Choć nadpotliwość pozornie nie brzmi jak poważny problem, może ona znacząco wpływać na jakość życia oraz być przyczyną trudności czy dyskomfortu zarówno w prywatnej sferze życia, jak i zawodowej. Dolegliwość ta bywa powodem obniżenia samooceny. Zdarza się, że prowadzi do ograniczenia interakcji społecznych. 

Dlatego wiedzieć, jakie są sposoby na skuteczne zwalczenie tego problemu. Jednym z nich jest wspomniane usuwanie gruczołów potowych za pomocą lasera.

Na czym polega zabieg laserowego usuwania gruczołów potowych?

Laserowe usuwanie gruczołów potowych pod pachami polega na zastosowaniu fal elektromagnetycznych, których działanie powoduje ich przegrzanie oraz nieodwracalne zniszczenie. 

Chirurg wykonuje nacięcie w obrębie dołu pachowego i następnie wprowadza tam końcówkę światłowodu, przez który przewodzone jest światło lasera. Pod wpływem ciepła, generowanego przez falę elektromagnetyczną, gruczoły potowe zostają podgrzane do temperatury wystarczającej do ich zniszczenia, a następnie usuwane są wraz z podskórną tkanką tłuszczową przez specjalną kaniulę ssącą.

Na rynku obecnych jest kilka różnych metod laserowego usuwania gruczołów potowych. Najczęściej stosowany jest laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG) o długości fali 1064 nm. 

Usuwanie gruczołów potowych za pomocą tej metody mogą objąć okolice pach. Z reguły nie wykonuje się tego zabiegu bezpośrednio na stopach.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Kto może skorzystać z laserowego usuwania gruczołów potowych, a dla kogo nie jest on wskazany? 

Zabieg laserowego usuwania gruczołów potowych bywa wskazany w przypadku osób, które cierpią na nadpotliwość konkretnego obszaru ciała. Jest on szczególnie zalecany dla pacjentów, którzy nie uzyskali satysfakcjonujących rezultatów po stosowaniu innych metod leczenia.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania laserowego leczenia nadpotliwości? Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby, które cierpią na choroby, takie jak m.in.:

  • cukrzyca, 
  • niewydolność nerek, 
  • niewydolność wątroby, 
  • zaburzenia krzepnięcia, 
  • niewydolność serca, 
  • choroba nowotworowa, 
  • epilepsja. 

Przeciwwskazanie do wykonania zabiegu stanowi również stan zapalny w okolicach, które mają być poddane działaniu lasera. Ponadto laserowe usuwanie gruczołów potowych jest przeciwwskazane u osób z rozrusznikiem serca u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Przebieg zabiegu usuwania gruczołów potowych laserem 

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak dokładnie przebiega usuwanie gruczołów potowych pod pachami? 

1. Przeprowadzenie wywiadu i badań lekarskich 

    Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, najpierw musi być przeprowadzony z nim dokładny wywiad medyczny oraz wykonane badanie fizykalne. Lekarz zwróci uwagę szczególnie na stan skóry w okolicy pach, czyli tam, gdzie następnie będzie wprowadzany laser. Pacjenci powinni również być poddani próbie laserowej, aby jak najlepiej dobrać energię lasera do zabiegu.

    W celu szczegółowej analizy nadpotliwości pacjenta może zostać przeprowadzony test Minora, który pomaga wykryć rejony największego wydzielania potu w ciele pacjenta. Test ten polega na posmarowaniu skóry pach jodyną oraz następnie na posypaniu tego miejsca skrobią. Fragmenty skóry, które zabarwią się na fioletowy kolor, są właśnie tymi, gdzie potliwość jest najbardziej intensywna.

    2. Przygotowanie pacjenta 

      Laserowe usuwanie gruczołów potowych jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Okolice, które mają zostać poddane działaniu wiązki lasera, są ostrzykiwanie roztworem soli fizjologicznej wraz ze środkiem znieczulającym, najczęściej lidokainą. Tkanka podskórna dołów pachowych zostaje w ten sposób znieczulona.

      3. Przeprowadzenie zabiegu 

        Chirurg wykonuje nacięcie skóry, wynoszące mniej więcej 2-3 cm i wprowadza tam końcówkę światłowodu, która emituje falę lasera. Takie działanie prowadzi do zniszczenia gruczołów potowych pod wpływem wysokiej temperatury. Ostatnim etapem zabiegu jest odessanie powstałej treści za pomocą ssaka. Cała procedura zajmuje mniej więcej od 20 do 40 minut.

        4. Pielęgnacja po zabiegu 

          Po zakończeniu procedury zabiegowej na pachę może zostać założony jałowy opatrunek. Pacjent otrzymuje również istotne zalecenia, związane z pielęgnacją skóry po zabiegu.

          Czy laserowe usuwanie gruczołów potowych ma skutki uboczne? Procedura ta jest z reguły uznawana za bezpieczną. Po zabiegu obserwuje się obrzęk oraz przejściowe zaburzenia czucia, które jednak powinny ustąpić po około tygodniu. 

          Najczęściej już po dwóch tygodniach można wrócić do swoich codziennych aktywności w pełnym wymiarze. 

          Należy pamiętać, że laserowe usuwanie gruczołów potowych to zabieg medyczny. Może więc wiązać się z pewnym ryzykiem i skutkami ubocznymi. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z takiej procedury musimy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

          Od czego zależy efekt laserowego usuwania gruczołów potowych?

          Efekt usuwania gruczołów potowych zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in.:

          • jakość/bezpieczeństwo lasera – warto zwrócić uwagę na to, czy wykorzystywane urządzenia mają stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. W tym celu należy zasięgnąć opinii specjalisty/specjalistów, którzy będą wykonywać zabieg;
          • doświadczenie i profesjonalizm lekarza – niezwykle istotne jest wybór specjalisty, który będzie przeprowadzał zabieg. Odpowiednio przeszkolony lekarz będzie w stanie prawidłowo wykonać zabieg i dobrać moc lasera do naszych indywidualnych potrzeb. Możemy też sprawdzić w sieci, jakie opinie ma laserowe leczenie nadpotliwości, przeprowadzone w danej klinice;
          • pielęgnacja po zabiegu – należy wyjątkowo troskliwie zająć się okolicą poddaną zabiegowi. Możemy wypróbować okłady z zimnych kompresów, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Pamiętajmy, że powinniśmy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. 

          Efekt laserowego usuwania gruczołów potowych jest również uzależniony od naszych indywidualnych predyspozycji.

          Ile kosztuje usuwanie gruczołów potowych?

          Cena usuwania gruczołów potowych zależy od wielu czynników, m.in.: od renomy oraz lokalizacji ośrodka, w którym jest wykonywany zabieg, a także od jakości zastosowanego urządzenia. W Polsce ceny laserowego usuwania gruczołów potowych pod pachami wahają się mniej więcej od 3 do 5 tysięcy złotych.

          A może inna metoda? Alternatywy dla leczenia nadpotliwości laserem

          Poza laserowym usunięciem gruczołów potowych osoby zmagające się z problemem nadpotliwości mają do wyboru kilka alternatywnych metod, takich jak m.in.:

          • jonoforeza,
          • zabiegi z toksyną botulinową,
          • zabiegi urządzenia miraDry, wykorzystującego mikrofale,
          • radiofrekwencja mikroigłowa,
          • sympatektomia – chirurgiczne leczenie nadpotliwości,
          • leczenie farmakologiczne.

          Jeśli chcemy skutecznie walczyć z nadpotliwością, możemy sięgnąć po inne, alternatywne metody, czyli antyperspiranty Perspirex. Do wyboru mamy trzy warianty,  Perspirex Original, Comfort, Strong.

          Perpsirex Orignal zapewnia Ochrona przed potem i nieprzyjemnych zapachem od 3 do 5 dni. Perspirex Comfort Redukuje potliwość do 3 dni, a dzięki formule bez alkoholu jest łagodny dla skóry. Perspirex Strong gwarantuje wyjątkowo silna ochrona przed poceniem – nawet do 5 dni.

          Spośród alternatywnych metod laserowe leczenie nadpotliwości wyróżnia się wysoką skutecznością, niskim ryzykiem komplikacji po zabiegu oraz tym, że aby osiągnąć zaplanowany efekt z reguły, wystarczy tylko jeden zabieg.

          Bibliografia

          Pieretti L., Lasers – International Hyperhidrosis Society | Official Site [na:] „Sweathelp.org”, https://www.sweathelp.org/hyperhidrosis-treatments/lasers.html, 20 listopada 2024 r.

          Clinic C., Hyperhidrosis: Types, Causes, Symptoms & Treatment [na:] „Cleveland Clinic”, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17113-hyperhidrosis, 2023 r.

          Powiązane artykuły