Spis treści
Metaliczny zapach potu bywa źródłem naszego niepokoju. Nie bez przyczyny – mimo że nie musi być sygnałem choroby, to niestety w pewnych sytuacjach może oznaczać poważne schorzenia. O czym świadczy taka nagła zmiana zapachu potu? Kiedy powinna ona nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Wyjaśniamy w artykule.
Nagła zmiana zapachu potu na metaliczny może być związana z różnymi modyfikacjami, które zachodzą w składzie potu lub obecnością dodatkowych substancji na skórze np. drobinek metalu. Unoszą się one m.in. w powietrzu, a także w fabrykach, w których wykorzystuje się obróbkę metali ciężkich.
Kiedy cząsteczki metali osiądą na skórze – mogą zmieszać się z naszym potem. Gdy dochodzi do rozkładu potu przez bakterie, znajdujące się na jej powierzchni, może pojawić specyficzna, metaliczna, nieprzyjemna woń.
Metaliczny zapach potu i skóry może wynikać z bardzo wielu czynników. Jego przyczynę nie zawsze stanowią choroby. Winna może być niewłaściwa dieta, nieodpowiednia higiena ciała lub narażenie na bezpośredni kontakt skóry z metalami.
Metaliczny zapach potu może być wynikiem nieodpowiedniej (źle zbilansowanej) diety. Pojawia się on u osób spożywających zbyt dużo czerwonego mięsa (np. wieprzowiny, wołowiny), które zawiera w sobie duże ilości żelaza. Z podobnego względu metaliczny, zmieniony zapach potu może wystąpić u osób suplementujących ten pierwiastek.
W obu przypadkach prawdopodobnie jony żelaza zmieniają skład potu, co może mieć wpływ na jego zapach.
Nagłej zmianie zapachu wydzieliny gruczołów potowych na metaliczny sprzyjają też m.in.:
Sprawdź też: Zapach potu a hormony – co musisz wiedzieć?
Zmiana zapachu skóry bywa również jednym z sygnałów problemów ze zdrowiem. Objaw taki może się pojawić m.in. u osób z niezdiagnozowaną cukrzycą czy chorobą nerek. Czasami występuje również u pacjentów przyjmujących niektóre leki, np. antybiotyki, żelazo przy leczeniu niedokrwistości czy też chemioterapeutyki, wykorzystywane w leczeniu nowotworów.
Kiedy zmiana zapachu skóry powinna skłonić do wizyty u lekarza? Jeśli utrzymuje się mimo prób jego osłabienia przy pomocy powszechnie dostępnych antyperspirantów i dezodorantów. Należy się skonsultować ze specjalistą również jeśli nieprzyjemnemu, innemu (niż zazwyczaj) zapachowi skóry towarzyszą dodatkowe objawy, np. chudnięcie, obrzęki czy nadmierne pragnienie.
Zbyt intensywna higiena ciała i stosowanie niewłaściwych kosmetyków mogą bowiem sprzyjać zmianie zapachu potu na bardziej metaliczny.
Dlaczego tak się dzieje? Winowajcami są przede wszystkim kosmetyki zawierające siarkowe detergenty (np. SLS), które mogą uszkadzać naturalną barierę hydrolipidową skóry.
Pozbawienie skóry jej ochronnego płaszcza lipidowego zmienia również skład mikroorganizmów bytujących na powłokach skórnych. Przewaga jednego typu bakterii nad innymi, a także zmniejszenie lub zwiększenie ich ilości na skórze, może być przyczyną zmienionego zapachu potu.
Dlatego do codziennego mycia ciała warto szukać kosmetyków zawierających łagodne substancje myjące.
Metaliczny zapach potu mogą mieć również osoby, które na co dzień są narażone na kontakt z metalami ciężkimi i ich pyłami. Mowa tu przede wszystkim o pracownikach hut metali, fabryk czy górnikach. Zdarza się, że na problem skarżą się również osoby noszące metalową biżuterię.
Warto jednak przypomnieć, że metale same w sobie nie mają zapachu. Dopiero po ich kontakcie z potem na skórze zachodzi reakcja chemiczna, w której powstają związki dające właśnie charakterystyczny, metaliczny zapach.
Z metalicznym zapachem potu można poradzić sobie dzięki wprowadzeniu kilku zmian w diecie, pielęgnacji ciała oraz regularnemu stosowaniu antyperspirantu.
Dokuczliwy, inny (często metaliczny) zapach potu może wynikać z nieprawidłowych wyborów dietetycznych. Warto unikać stosowania mocnych przypraw (np. zawierających kapsaicynę), które mogą się przyczyniać do zwiększonego wydzielania potu. Produkty takie jak: czerwone mięso czy wątróbka zawierają w sobie dużo żelaza, które nasilają ten problem. Je także warto spożywać w umiarze, ponieważ po ich spożyciu zmienia się skład potu (a to wpływa na jego zapach).
Dowiedz się więcej: Słodki zapach potu – o czym to świadczy?
Kawa czy alkohol nie są dobrymi sprzymierzeńcami w walce z metalicznym, zmienionym zapachem skóry. Po spożyciu alkohol jest metabolizowany w wątrobie do aldehydu i kwasu octowego, które mogą przedostawać się do potu, zmieniając jego zapach.
Z kolei kawa zawiera wiele aromatycznych substancji, które również mogą w ten sam sposób wpływać na zmianę zapachu potu. Warto więc w jak największym stopniu ograniczyć spożycie tych używek.
Codzienne mycie ciała ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania przyjemnego zapachu skóry i zniwelowaniu jej metalicznej woni. Czasem jednak stosowanie zbyt silnych środków myjących może przynieść wręcz odwrotny efekt. Warto unikać produktów zawierających w swoim składzie silne detergenty (np. SLS), a wybierać takie z łagodnymi substancjami myjącymi (np. Lauryl Glucoside czy Coco Glucoside).
Samo mycie ciała nie jest jednak zwykle wystarczające, aby pozbyć się metalicznego zapachu potu. Nieocenioną pomocą jest używanie dezodorantów lub antyperspirantów, które blokują wydzielanie potu, w ten sposób ograniczając tę nieprzyjemną woń.
Antyperspiranty Perspirex w wersji Original, Comfort i Strong pomogą zniwelować nieprzyjemny, metaliczny zapach potu. Perspirex Original poradzi sobie zarówno z umiarkowaną, jak i wysoką nadpotliwością. Produkt blokuje wydzielanie potu od trzech do pięciu dni.
Z kolei Perspirex Comfort nie ma w składzie alkoholu i zawiera dodatkowe składniki pielęgnujące, dzięki czemu jest odpowiedni dla skóry wrażliwej. Natomiast antyperspirant Perspirex Strong to produkt do zadań specjalnych, który poradzi sobie z wyjątkowo silną nadpotliwością nawet do pięciu dni.
Jeśli mimo stosowania powyższych domowych sposobów problem nie znika lub wręcz się nasila, należy udać się do specjalisty.
Metaliczny zapach potu zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, szczególnie gdy towarzyszą mu inne niepokojące dolegliwości, np. nadmierne pragnienie czy chudnięcie.
Zapach skóry można szybko, jednak krótkotrwale poprawić przy pomocy mgiełek do ciała, kremów i balsamów na skórę, bądź perfum. Jest to jednak nietrwałe rozwiązanie i nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Zdarza się bowiem, że zapach produktu po nałożeniu na skórę miesza się z nieprzyjemną wonią ciała, zamiast go niwelować.
Antyperspiranty zawierające aluminium nie mogą być przyczyną metalicznego zapachu potu, ponieważ w ich składzie obecne są sole tego pierwiastka (najczęściej chlorki lub chlorhydraty), a nie czysty metal.
Co więcej, antyperspirant może pomóc pozbyć się nieprzyjemnej metalicznej woni dzięki zablokowaniu uwalniania potu.
Bibliografia:
„Metallic” Odor Of Iron, Iron-containing Water, And Blood Derives From Skin Oil Decomposition [na:] „ScienceDaily”, https://www.sciencedaily.com/releases/2006/10/061018150716.htm, 2024 r.
Clinic C., How 7 Different Foods Affect Your Body Odor [na:] „Cleveland Clinic”, https://health.clevelandclinic.org/how-7-different-foods-affect-your-body-odor, kwietnia 2024 r., dostęp 5 maja 2024 r.
Clinic C., Body Odor: Causes, Changes, Underlying Diseases & Treatment [na:] „Cleveland Clinic”, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17865-body-odor, 2022 r., dostęp 5 maja 2024 r.
Lee H.-J., Kim M., Skin Barrier Function and the Microbiome, „International journal of molecular sciences” t. 23 nr 21 (2022), DOI: https://doi.org/10.3390/ijms232113071, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9654002/.
Cadwalader Z., Coffee Makes You Stinky [na:] „Sprudge Coffee”, https://sprudge.com/coffee-makes-you-stinky-215642.html, 14 września 2023 r., dostęp 5 maja 2024 r.
Nieckarz Z., Pawlak K., Baran A., i in., The concentration of particulate matter in the barn air and its influence on the content of heavy metals in milk, „Scientific reports” t. 13 nr 1 (2023), DOI: https://doi.org/10.1038/s41598-023-37567-2,
Smith M., Can What You Eat Make You Sweat? [na:] „WebMD”, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/sweat-how-food-affects, 13 kwietnia 2018 r.
Clinic C., Body Odor: Causes, Changes, Underlying Diseases & Treatment [na:] „Cleveland Clinic”, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17865-body-odor, 2022 r.