Spis treści
Brzydki zapach, nieestetyczne, mokre ślady na ubraniach, czy strużki potu na czole – takie reakcje naszego organizmu sprawiają, że nie czujemy się pewnie. W pracy, szkole, na uczelni lub randce nadmierne pocenie może nas skutecznie zdyskredytować w oczach naszych znajomych, przełożonych, kontrahentów. Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem i odzyskać pewność siebie?
Na powierzchni naszej skóry występuje około 3-4 miliona gruczołów potowych. Odpowiadają one za prawidłową termoregulację naszego organizmu, a także usuwanie z niego szkodliwych produktów przemiany materii. Na pracę gruczołów ma wpływ nasz układ nerwowy i może on nasilać lub hamować pocenie.
Wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym, który nasila się w trakcie uprawiania sportu, upałów i zapobiega przegrzewaniu się organizmu. Pocimy się w okolicy pach, dłoni, stóp oraz na głowie. Nadmierne pocenie jest przypadłością zwaną hiperhydrozą i polega na wytwarzaniu przez organizm dużych ilości potu niezależnie od okoliczności. U niektórych osób również jedzenie ostrych przypraw, nadmiar alkoholu, a przede wszystkim otyłość i nadwaga może wpływać na nadpotliwość.
Leczenie nadpotliwości zależy od stopnia schorzenia. Wyróżniamy 4 stopnie w skali HDSS (ang. Hyperhidrosis Disease Severity Scale):
Nadmierne pocenie może świadczyć o chorobie. Należy niezwłocznie udać się do lekarza jeśli:
Jeśli badania nie wykażą żadnej choroby, wtedy leczenie koncentruje się na kontrolowaniu nadmiernej potliwości.
Widoczne oznaki pocenia się bywają bardzo uciążliwe. Dla wielu osób mogą być problemem w nawiązywaniu relacji społecznych. Nadmierna potliwość może powodować stopniowe wycofywanie się i prowadzić do izolacji. Mokre, lepkie ręce, brzydki zapach ciała, plamy na ubraniach oraz widoczne strużki potu widoczne dla innych, sprawiają, że tracimy pewność siebie. Szczególnie jeśli dzieje się to w pracy lub na uczelni.
Bardzo często nadmierne pocenie ma swoje podłoże psychologiczne. Introwertycy, którzy są zmuszeni np. do publicznych wystąpień lub spotkań w dużym gronie, na samą myśl o takich wydarzeniach oblewają się potem. Może być to oznaką nerwicy, która swoje podłoże ma w psychice.
Do fizycznych objawów nerwicy zaliczamy:
Leczenie i terapia w przypadku wymienionych objawów, powinny odbywać się pod opieką psychoterapeuty lub psychiatry.
Jak zyskać pewność siebie? Oto trzy sposoby, które możemy stosować przed każdym ważnym wydarzeniem, stresującym wystąpieniem itp.:
Aby poprawić pewność siebie w związku z nadmiernym poceniem, warto sięgnąć po miejscowe preparaty aplikowane na skórę, które przyniosą natychmiastowy efekt. Zatrzymają one brzydki zapach, a także pomogą uniknąć nieestetycznych plam na ubraniach. Antyperspiranty jak np. Etiaxil, które zawierają w swoim składzie chlorek glinu. Stosujemy je na noc, dzięki czemu działają skuteczniej, a ich działanie utrzymuje się od 3 do 5 dni.
Warto również zwrócić uwagę, aby wybierane przez nas ubrania miały luźny krój, tak by nie krępowały ruchów i nie ocierały się za bardzo o skórę. Ponadto ważne jest, by były uszyte z naturalnych, przewiewnych materiałów.
Co dziwne przy nadpotliwości nie są zalecane dużo częstsze kąpiele niż zwykle. Jeśli już potrzebujemy odświeżenia kilka razy dziennie, niech to będzie szybki prysznic w letniej lub chłodnej wodzie. W innym przypadku gorąca woda może nasilić problem.