Gdzie kupić Perspirex?

Pocenie się podczas wysiłku fizycznego

Jak powstaje pot i dlaczego właściwie się pocimy?

Plamy potu, wilgotne ręce, brzydki zapach, kropelki występujące na czole… Pocenie się nie jest niczym przyjemnym i pewnie, gdybyśmy mieli możliwość, akurat z tej funkcji w naszym organizmie byśmy zrezygnowali. Jednak pomimo uciążliwych aspektów, pocenie się jest bardzo przydatnym i ważnym mechanizmem w naszym ciele. Czy wiesz, dlaczego się pocimy?

Czym jest pot i skąd się bierze?

Jakie są przyczyny pocenia? Pocenie się odpowiada przede wszystkim za termoregulację całego organizmu. Dzięki temu nasze ciało utrzymuje odpowiednią temperaturę, a także poziom pH skóry. Ponadto wraz z potem usuwane są szkodliwe substancje, np. amoniak i kwas moczowy, czy elektrolity. Najczęściej większą potliwość możemy zaobserwować w związku z podwyższającą się temperaturą dookoła nas. Im więcej wody wraz z potem wydalamy, tym bardziej nasz organizm się ochładza. Człowiek jest w stanie wypocić od 1 litra, do nawet kilku w wyjątkowych sytuacjach, np. przy intensywnym treningu. Pocimy się właściwie cały czas.

Pot, sam w sobie jest właściwie bezwonny. Za jego brzydki zapach odpowiadają bakterie, dla których jest on idealną pożywką. Jeśli zauważymy u siebie nadmierną potliwość, może to być oznaką nieprawidłowości w naszym zdrowiu.

Pocenie. Poznaj przyczyny

Przyczyn pocenia się w naszym życiu jest wiele. Do najczęstszych z nich zaliczamy:

  • wysoką temperaturę otoczenia;
  • stres i silne emocje;
  • wysiłek fizyczny;
  • jedzenie dużej ilości ostrych przypraw;
  • nadwagę lub otyłość.

Często jednak dochodzi do nadpotliwości. Jest to problem, który dotyka wielu ludzi niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Nadpotliwość może mieć przyczyny genetyczne lub zewnętrzne, np. choroba. Bardzo często, nadmierne pocenie się wynika z nieprawidłowości ze strony naszego organizmu. Aby poznać przyczynę nadmiernego pocenia się, warto skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej pocimy się pod pachami, choć nie zawsze. Pocenie może występować całościowo, niesymetrycznie, np. tylko z jednej strony ciała lub plackowato, czyli jedynie w pewnych okolicach. Często mocne pocenie, np. w nocy, jest charakterystyczne dla danego okresu w życiu człowieka. Dużo więcej pocą się np. nastolatki w okresie dojrzewania lub kobiety w czasie menopauzy. Jest to bezpośrednio związane z gospodarką hormonalną ludzkiego organizmu. Przypadłość nie zostaje jednak na zawsze. Mija wraz z zakończeniem danego etapu.

Antyperspirant. Skuteczny sposób na pocenie

Wiedząc już, dlaczego się pocimy, warto odpowiedzieć na pytanie: jak sobie radzić z potem? Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po dobrej jakości antyperspirant, np. Etiaxil. Przede wszystkim powinien być to preparat kupiony w aptece, który posiada w swoim składzie chlorek glinu. W zetknięciu z wodą i białkami w kanalikach gruczołów potowych, tworzy on czasowo barierę uniemożliwiającą przedostanie się potu na powierzchnię naszej skóry.

Antyperspiranty takie są bardzo wygodne w użyciu, bowiem stosuje się je na noc. Dzięki temu rano wystarczy jedynie zmyć resztki preparatu wodą z mydłem. Warto też dobrać odpowiedni preparat do swoich wymagań. Na przykład osoby z suchą i wrażliwą skórą powinny sięgnąć po łagodną pielęgnację, np. Etiaxil Comfort.

Pocenie się. Fakty i mity

Jak już wiemy, pocenie się ma różne przyczyny. Wokół tego zagadnienia powstało jednak sporo faktów i mitów, które warto wyjaśnić.

1. Pocenie odchudza

Nieprawda. Pocenie się usuwa z naszego organizmu jedynie wodę. Aby schudnąć, wraz z potem musiałby zostać usunięty tłuszcz. Jednocześnie wypocenie wody, może objawiać się chwilową, niższą wagą.

2. Sportowcy pocą się szybciej

Prawda. Osoby o dużej wytrzymałości fizycznej dużo szybciej zaczynają się pocić. Spowodowane jest to tym, że ich gruczoły potowe działają bardziej efektywnie.

3. Starsi ludzie pocą się mniej

Prawda. Wynika to z tego, że gruczoły potowe również się starzeją, w efekcie czego ich aktywność zmniejsza się. Można opóźnić starzenie gruczołów aktywnością fizyczną lub np. odwiedzinami w saunie.

4. Zimne napoje powstrzymują pocenie się

Nieprawda. Działa to wręcz odwrotnie. Im więcej pijemy zimnych napoi, tym bardziej nasz organizm musi wyrównać różnicę temperatur w ciele. Dlatego latem najlepiej pić napoje o umiarkowanej temperaturze.

5. Najbardziej pocimy się pod pachami

Nieprawda. Intensywność pocenia zależy do ilości gruczołów potowych w ciele, a tych najwięcej mamy na dłoniach. Wrażenie takie możemy odnosić, ponieważ pot w okolicy pach wolniej wyparowuje ze względu na ubrania oraz specyficzne miejsce, które jest często zakryte.