Gdzie kupić Perspirex?

Śpiący mężczyzna

Pocenie się w nocy – jakie mogą być jego przyczyny?

W ciągu dnia nie miewasz problemów z nadpotliwością, ale w nocy budzą cię nagłe poty? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny podobnych problemów i jak się ich pozbyć. Czy nadmierne nocne pocenie się jest oznaką choroby? A może zostało spowodowane tylko nieodpowiednimi nawykami?

Nocne poty – co to takiego?

Gruczoły potowe człowieka wydzielają pot w celach termoregulacji. Ciało próbuje się schłodzić, by zapobiec przegrzaniu. Dlatego też nie postrzegamy nadmiernego pocenia się w czasie upałów czy po wzmożonej aktywności fizycznej jako czegoś nienaturalnego. Jednak w nocy, gdy nasza aktywność jest znikoma, problem nadpotliwości może być objawem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Oczywiście każdy z nas trochę się poci w czasie snu. Rano możemy mieć wilgotne dłonie, stopy i pachy i odczuwać nieprzyjemny zapach ciała. Jednak jeśli mimo temperatury otoczenia w zakresie ok. 15-25°C (czyli tzw. temperatury pokojowej) ciało poci się tak bardzo, że rozbudzamy się i wstajemy, by wymienić ubranie, a nawet i całą pościel, to mamy do czynienia z nocną nadpotliwością. Przypadłość ta może się wiązać z problemem wzmożonego pocenia w ciągu dnia (u osób, które mają więcej gruczołów potowych i z powodów genetycznych bardziej się pocą), ale wcale nie musi. Jeśli pojawia się znienacka i trwa regularnie, może być symptomem problemów zdrowotnych, a nawet poważnej choroby. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Przyczyny pocenia się w nocy

Nocnych potów nie powinno się bagatelizować. Nie tylko dlatego, że są przypadłością dokuczliwą (głównie z powodu nagłego wybudzania się i problemów z ciągiem snu), krępującą i nierzadko wstydliwą, ale również ze względu na fakt, że bywają objawem niepokojących zmian w organizmie i chorób.

Nadpotliwość w czasie snu może być wywołana między innymi zmianami hormonalnymi:

 • chorobami tarczycy – hormon tyreotropowy (TSH) produkowany przez tarczycę reguluje przemianę materii i pobudza produkcję energii cieplnej. Wpływa też na transport wody. Jego nadmierna produkcja (np. podczas nadczynności tarczycy) może wywoływać wzmożone pocenie nocne, któremu towarzyszą reakcje takie jak drżenie dłoni czy wrażenie kołatania serca i nerwowość. Problem można wyeliminować, przyjmując odpowiednie leki hamujące nadmierne wydzielanie hormonów i będąc pod stałą kontrolą endokrynologa;
 • menopauzą – nocne uderzenia gorąca i poty u kobiet mogą być spowodowane zmianami w produkcji progesteronu i estrogenów. Zaniżony poziom tych hormonów zakłóca pracę podwzgórza, które działa jak termostat ciała. Wysyła ono do mózgu błędne informacje, że organizmowi jest zbyt gorąco, stąd reakcja nagłego i silnego pocenia się, by go ochłodzić. Często towarzyszy temu przyspieszone tętno;
 • cukrzycą – nocne poty pojawiają się u diabetyków, gdyż w godzinach nocnych często dochodzi u nich do spadku poziomu glukozy, a nawet zjawiska hipoglikemii. Pacjent oblewa się wówczas zimnym potem. Problem można jednak wyeliminować, spożywając posiłki w odpowiednich porach i pamiętając o właściwym dawkowaniu insuliny;
 • dojrzewaniem – w okresie nastoletnim zmienia się gospodarka hormonalna organizmu (zwiększenie produkcji testosteronu i estrogenu), co może skutkować nadmiernym poceniem u młodych osób. Nadpotliwość w okresie dojrzewania nie jest niepokojąca, ale warto na wszelki wypadek sprawdzić, czy nie wiąże się dodatkowo z jakimś schorzeniem.

Silne pocenie w nocy, szczególnie u najmłodszych, może być wywołane również niedoborem witaminy D i rozwojem krzywicy(towarzyszy temubrak łaknienia, wzmożona drażliwość, skłonność do zaparć). Ponadto i u dzieci, i u dorosłych nadpotliwość pojawia się przy infekcjach (zarówno poważniejszych, np. bruceloza, gruźlica, jak i niegroźnych) oraz przy gorączce, która przy przeziębieniu często nadchodzi właśnie wieczorem i w nocy. Czasami wysoka potliwość bywa spowodowana także zaburzeniami snu (zespołem bezdechu sennego), a w skrajnych przypadkach nawet chorobami nowotworowymi (np. chłoniakiem lub białaczką). Warto więc skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli problem utrzymuje się od dawna.

Dowiedz się, kiedy nadpotliwość może być skutkiem przyjmowania leków

Oczywiście nocne poty mogą mieć także podłoże emocjonalne. Nadmierna nerwowość, długotrwały stres i stany lękowe potęgują wzmożoną potliwość. Dolegliwość może ustąpić sama, gdy zniknie czynnik stresowy lub uporamy się z problemami, jednak warto zwrócić się po pomoc psychologiczną, jeśli od dłuższego czasu zmagamy się z naszymi emocjami.

Przeczytaj nasz tekst o nadpotliwości związanej z emocjami

Ponadto przyczyną wystąpienia nocnych potów mogą być używki (alkohol, kawa, narkotyki, papierosy) i nadużywanie leków bez recepty (np. aspiryny, ibuprofenu, ketoprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych), a także niewłaściwa higiena snu i nawyki takie jak:

 • spanie w pościeli ze sztucznego materiału, który nie przepuszcza powietrza,
 • zakładanie zbyt grubych ubrań do spania lub piżamy z nieoddychającej tkaniny,
 • utrzymywanie w sypialni temperatury powyżej 20-25°C,
 • branie długich gorących kąpieli i pryszniców przed snem.
Przyczyny nocnych potów

Sposoby na poty w nocy

Jeśli podłoże twoich dolegliwości nie jest chorobowe, możesz zmniejszyć nadmierne nocne pocenie:

 • ograniczając picie alkoholu i palenie papierosów;
 • unikając picia przed snem kawy, herbaty i słodkich napojów mogących zawierać kofeinę;
 • zmniejszając zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez recepty;
 • wymieniając pościel i piżamę na bawełniane;
 • zaprzestając długich gorących kąpieli i pryszniców przed pójściem spać;
 • unikając ziołowych herbatek o właściwościach rozgrzewających (z lipy, czarnego bzu, kory wierzby i owoców malin, które działają napotnie);
 • pijąc napary z szałwii, która zawiera substancje przeciwpotne i estrogenne (skuteczna w walce z nocnymi potami podczas menopauzy);
 • regularnie wietrząc pomieszczenie, w którym śpimy i przykręcając grzejnik przed snem;
 • stosując dezodoranty i antyperspiranty na noc.

Jaki dezodorant na nocne pocenie?

W walce z silnym nocnym poceniem nie wystarczy stosowanie zwykłego dezodorantu maskującego brzydki zapach. Niezbędna jest formuła blokująca wydzielanie potu, np. oparta na chlorku glinu i alkoholowej bazie. Taką ochronę gwarantuje Etiaxil. Po naniesieniu preparatu na skórę wspomniany chlorek glinu reaguje wraz z wodą i białkami w kanalikach gruczołów potowych. Powstaje substancja żelowa, która blokuje ich ujście i uniemożliwia przedostanie się potu na powierzchnię skóry. Dzięki temu pozostaje ona sucha.

Chlorek glinu jest całkowicie bezpieczny. Po kilku dniach w wyniku naturalnego złuszczania się naskórka jego warstwa zostaje rozpuszczona i skóra powraca do pierwotnego stanu. Wówczas można ponowić aplikację.

Etiaxil Comfort i Etiaxil Original zawierają również system ochrony skóry, który pomaga utrzymać jej właściwe pH i uniknąć podrażnień objawiających się pieczeniem, zaczerwienieniem i swędzeniem typowym dla blokerów potu. Do skóry wrażliwej szczególnie polecany jest Etiaxil Comfort.

Jak aplikować antyperspirant - pocenie w nocy

Sprawdź też nasz tekst o nadpotliwości