Gdzie kupić Perspirex?

Czy nadpotliwość może być skutkiem przyjmowania leków?

Czy nadpotliwość może być skutkiem przyjmowania leków?

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu chroniącą go przed przegrzaniem. Zdarza się jednak, że ciało produkuje zbyt wiele potu, powodując dyskomfort i utrudniając codzienne funkcjonowanie. Przyczynami nadpotliwości mogą być takie czynniki jak stres, stosowanie ostrych przypraw, otyłość, zmiany hormonalne, a także niektóre leki. Jak można poradzić sobie z tym problemem, gdy nadmiernie pocimy się z powodu przyjmowanych przez nas lekarstw?

Jak wygląda nadpotliwość? Kiedy możemy mówić o nadpotliwości?

Na początku warto wyjaśnić jedną kwestię: wydzielanie potu jest naturalną reakcją naszego organizmu. To dzięki niej jesteśmy w stanie pozbyć się nadmiernego ciepła, a tym samym ochronić się przed przegrzaniem, a czasem nawet udarem. Mimo to większość z nas codziennie walczy z tym zjawiskiem, stosując dezodoranty i antyperspiranty, talki, pudry oraz bibułki matujące. Ciało przeciętnego człowieka wydziela aż 800 ml potu na dobę1, a w czasie upałów lub zwiększonej aktywności fizycznej ilość ta może wzrastać nawet do kilku litrów. Zwykle jednak nie stanowi to dla nas żadnego problemu, ponieważ proces ten jest rozłożony w czasie.

Prawdziwe trudności zaczynają się wtedy, gdy nadmierna potliwość nie służy termoregulacji. Zdarza się tak m.in. pod wpływem silnego stresu, zmian hormonalnych (np. podczas okresu dojrzewania, menopauzy czy andropauzy) oraz wielu chorób przewlekłych, takich jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, otyłość czy choroba Parkinsona. Nadpotliwość pach, stóp czy dłoni może być również wynikiem stosowania niektórych leków. Choć niektórym problem ten może wydawać się błahy, w rzeczywistości często prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, wstydu, izolacji od otoczenia, a w skrajnych przypadkach nawet stanów depresyjnych. W związku z tym nie warto go bagatelizować, zwłaszcza, że istnieją skuteczne sposoby na ograniczenie wydzielania potu.

Sprawdź nasz tekst o nadpotliwości

Które leki mogą powodować nadmierne pocenie się?

Czasami wyjaśnienie problemów ze zwiększoną potliwością okazuje się wręcz banalne. Mogą do nich doprowadzić choćby gorączka, zatrucie, upał, intensywny wysiłek fizyczny, stres, noszenie ubrań i butów z materiałów nieprzepuszczających powietrza, tworzyw sztucznych oraz stosowanie bardzo pikantnych przypraw. Jeśli trudności ustępują wraz z usunięciem tych czynników – trudno mówić o jakichkolwiek zaburzeniach wymagających interwencji czy leczenia.

Jeśli zaś zwiększenie potliwości nastąpiło od czasu rozpoczęcia określonej farmakoterapii, warto zastanowić się, czy obie te kwestie nie są ze sobą związane. Nadmierne pocenie się może być skutkiem stosowania leków przeciwbólowych (np. morfiny czy naproksenu), antydepresantów (leków z grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny oraz trójcyklicznych leków antydepresyjnych), preparatów endokrynologicznych i hormonalnych (takich jak testosteron, wazopresyna czy insulina), leków dermatologicznych oraz kardiologicznych.

Sprawdź nasz tekst o nadmiernym poceniu się w nocy

Jak można łagodzić nadpotliwość wywołaną lekami?

Jeżeli podejrzewamy, że nasza nadpotliwość stanowi wynik stosowania leków, w pierwszej kolejności warto skontaktować się z lekarzem i porozmawiać z nim o tym problemie. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zmiana preparatu na inny lub modyfikacja dawki – nie wolno jednak robić tego na własną rękę. Lekarz może również podjąć decyzję o wprowadzeniu kolejnego leku, który ograniczy ten skutek uboczny. W takich przypadkach zazwyczaj ważniejsza jest jednak skuteczna terapia pierwotnego schorzenia lub dolegliwości.

W niektórych sytuacjach pomocne mogą okazać się specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z najmniej inwazyjnych są zastrzyki z toksyny botulinowej, czyli popularny botoks. Procedura ta czasowo blokuje impulsy nerwowe pobudzające gruczoły potowe. Efekty pierwszego zabiegu utrzymują się ok. 6-8 miesięcy, zaś ich powtarzanie wydłuża działanie do 11-12 miesięcy. Alternatywą jest tańsza oraz całkowicie bezbolesna jonoforeza, czyli zanurzenie stóp i dłoni w wodzie, przez którą przepływa prąd stały. Aby uzyskać widoczne rezultaty, należy wykonać taki zabieg ok. 10 razy. Innymi zabiegami mogącymi pomóc osobom zmagającym się z nadmierną potliwością są lipoliza laserowa oraz liposukcja. Należy jednak mieć na uwadze, iż są to rozwiązania trwałe oraz inwazyjne.

W większości przypadków zdecydowanie wystarczą doraźne, nieingerujące w stan organizmu sposoby na pocenie się, takie jak silne antyperspiranty, tzw. blokery potu. Etiaxil to bardzo skuteczny produkt blokujący wydzielanie potu, a tym samym chroniący przed powstawaniem nieestetycznych plam na ubraniach oraz wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu. Pojedyncza aplikacja wystarcza aż na kilka dni – rozprowadzając antyperspirant na skórze, tworzymy na niej nieprzepuszczającą potu warstwę, która zostaje rozpuszczona w ciągu ok. 3-5 dni. Etiaxil nie powoduje podrażnień, stosując go zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania, jest bezwonny, nie brudzi ubrań, a przy tym gwarantuje maksymalną skuteczność. Dzięki jego stosowaniu nie musimy się obawiać przykrych skutków przyjmowania leków, a kuracja staje się znacznie przyjemniejsza i mniej problematyczna.

Nadmierne pocenie się - czy przyczyną mogą być leki?

1 http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/nadpotliwosc_wstydliwy_problem_uroda_i_medycyna_przemyslaw_styczen.pdf

Źródła:
https://www.centrumdobrejterapii.pl/aktualnosci/rzadkie-dzialania-niepozadane-towarzyszace-terapii-lekami-przeciwdepresyjnymi-nadmierna-potliwosc/
https://www.arsestetica.pl/blog/nadpotliwosc-przyczyny-i-metody-leczenia/
https://www.medme.pl/artykuly/nadpotliwosc-wstydliwy-problem,33367.html
https://apteline.pl/artykuly/nadmierna-potliwosc-przyczyny-jak-leczyc-nadpotliwosc