Gdzie kupić Perspirex?

Spocony mężczyzna w upalny dzień w biurze

Nadpotliwość w upalne dni. Jak sobie z nią radzić?

Nieestetyczne plamy na ubraniu, mokre dłonie, nieprzyjemny zapach ciała – z problemem nadpotliwości boryka się ok. 2,8% populacji[1]. Osoby cierpiące na nadmierne pocenie przez cały rok walczą z uciążliwymi objawami. Schorzenie to skutecznie potrafi utrudnić codzienne życie. Szczególnie może doskwierać latem, kiedy jesteśmy narażeni na wysokie temperatury i silne działanie promieni słonecznych. Jak wtedy sobie radzić sobie z nadmiernym poceniem? Poznaj sprawdzone sposoby.

Kiedy mocne pocenie to już nadpotliwość?

Proces pocenia się stanowi naturalną regulację ciepłoty naszego ciała. Ponadto wraz z potem, z naszego ciała są wydalane pozostałości produktów przemiany materii. Gruczoły potowe znajdują się niemal na całym naszym ciele. Najwięcej jest ich jednak na skórze dłoni i stóp. Pot składa się z: wody, soli, tłuszczów, węglowodanów, minerałów. Sam w sobie jest bezwonny, jednak w połączeniu z bakteriami żyjącymi na naszej skórze może tworzyć nieprzyjemny zapach. Jest on osobniczy dla każdego człowieka i stanowi bardzo indywidualny aspekt. Poza termoregulacją, pot utrzymuje również odpowiednie nawilżenie naszej skóry. Najczęściej pocimy się z nerwów lub silnych emocji, w trakcie wysiłku fizycznego lub w trakcie upałów.

Nadpotliwość, czyli inaczej hiperhydroza to bardzo częste zaburzenie funkcjonowania gruczołów potowych. Może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotna nadpotliwość nie ma bezpośredniej przyczyny, a jej występowanie przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym. Zwykle występuje w takich obszarach jak: dłonie, stopy, pachy, skóra głowy. Kiedy pocenie występuje na całym ciele, mówimy o nadpotliwości ogólnej. Hiperhydroza wtórna jest następstwem choroby i towarzyszą jej również inne objawy. Po wyleczeniu danej przypadłości – nadmierne pocenie ustępuje.

Bez względu na to, który rodzaj nadpotliwości nas dotyka, wakacje i okres letni to czas dyskomfortu. Wiele osób zastanawia się wtedy, co należy zrobić, żeby się nie pocić? Sposobów na poprawę jakości życia jest kilka.

Jak się nie pocić? Od tego zacznij

W trakcie ciepłych, letnich miesięcy sposobem na pocenie się powinien być przede wszystkim dobrej jakości antyperspirant. Ważne, aby po taki specyfik wybrać się do apteki, choć w dobrze zaopatrzonych drogeriach również można je dostać. Etiaxil to sprawdzony antyperspirant, którego nowoczesna formuła chroni doskonale przed nadmiernym poceniem i jego przykrymi skutkami. Dostępny jest w trzech wersjach:

  • Comfort – dla skóry wrażliwej i delikatnej;
  • Original – dla skóry normalnej i delikatnej;
  • Extra Strong – dla skóry normalnej – o najsilniejszym działaniu.

Skuteczność Etiaxilu gwarantuje chlorek glinu, który pod wpływem wody i białek w kanalikach potowych tworzy tymczasowo ochronną warstwę żelu. Blokuje on ujścia kanalików, co uniemożliwia przedostanie się potu na powierzchnię.

Przeczytaj także: Co pić, żeby się nie pocić?

Aby cieszyć się działaniem antyperspirantu, należy na suchą i nieuszkodzoną skórę zaaplikować preparat przed snem – podczas snu, gruczoły potowe są mniej aktywne, co umożliwia przeniknięcie substancji w głąb kanalików. Rano należy zmyć pozostałości ze skóry podczas porannej higieny. Antyperspirant nie wymaga ponownej aplikacji. Rano można również zastosować standardowy, zapachowy dezodorant, jeżeli jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Nie wpłynie to na skuteczność działania Etiaxilu.

5 sposobów na nadmierne pocenie się latem

Co jeszcze możemy zrobić, aby mniej się pocić? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które warto przetestować.

1. Talk

Ponieważ antyperspirantu używamy na noc, rano dla pewności i komfortu możemy sięgnąć również po talk. Zasypka dla niemowląt pomoże nam poczuć się sucho i pewnie, ponieważ zapobiegnie tworzeniu się nieestetycznych plam potu na ubraniach.

2. Kąpiel z octem

Szklankę octu winnego należy wymieszać z 15 kroplami cytrusowego olejku do aromaterapii. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić na tydzień. Następnie do kąpieli należy jednorazowo stosować po dwie łyżki octu z olejkiem. Pomoże to obniżyć potliwość naszego ciała.

3. Szałwia

Picie regularne szałwii może zmniejszyć natężenie pocenia. Wystarczy sięgnąć po ekspresową herbatę ziołową dostępną w każdej aptece. Należy ją pić codziennie, co najmniej przez kilka miesięcy.

4. Kąpiel z korą dębu

Napar z kory dębu to sposób znany od wieków. Trzy łyżki kory dębu należy zaparzyć w 1 litrze wody. Po ostygnięciu należy dodać do ciepłej wody w wannie.

5. Natka pietruszki

Choć to może wydać się nieco dziwne, nacieranie skóry natką pietruszki ze szpinakiem jest starym sposobem na świeżość i walkę z potem. Wystarczy jedynie posiekane zioła zawinąć w gazę i potrzeć skórę pod pachami.

[1] https://www.doz.pl/czytelnia/a1345-Wstydliwy_problem_8211_nadpotliwosc