Gdzie kupić Perspirex?

pocenie się po antybiotku

Czy pocenie się po antybiotyku powinno być powodem do niepokoju?

Pocenie się w czasie choroby może mieć wiele przyczyn. Często wynika z toczącej się w organizmie infekcji lub gorączki. Dodatkowo, jeśli w walce z chorobą wspomagamy się antybiotykiem, powinniśmy liczyć się z tym, że może on powodować wzmożoną potliwość. Co robić, gdy występuje pocenie się po antybiotyku? Czy zlewne poty po antybiotyku to powód do niepokoju? O tym w artykule!

Czy po antybiotyku można się pocić? 

Tak. Antybiotyki należą do grupy leków, które mogą powodować pocenie się. Taki objaw traktuje się jako jeden ze skutków ubocznych po antybiotykach.

Zdarza się, że antybiotyki zaburzają pracę ośrodka termoregulacji, co może prowadzić właśnie do pocenia się. Wynika to wprost z działania antybiotyków na bakterie. Wytwarzane w trakcie niszczenia bakterii znaczne ilości cytokin (czyli białek ostrej fazy) wywołują reakcję ośrodka termoregulacji w podwzgórzu, prowadzącą do nagłej nadpotliwości.

Taka reakcja wynika przede wszystkim z odpowiedzi immunologicznej organizmu. Walka z bakteriami prowadzi do zwiększenia ciepłoty ciała i nawet jeśli jest to niewielki wzrost, organizm uruchamia procesy, prowadzące do obniżenia podwyższonej temperatury ciała. 

Nocne poty po antybiotyku

Nocne poty po antybiotyku to często spotykane zjawisko. To właśnie w nocy układ odpornościowy wzmaga swoją aktywność, którą dodatkowo działanie antybiotyku wspiera i pobudza do walki z infekcją. W nocy następuje m.in. zwiększona produkcja cytokin, odpowiedzialnych za zwalczanie stanu zapalnego i patogenów. Takie samo zadanie mają substancje aktywne zawarte w antybiotyku. W wyniku takiego działania następuje wzrost ciepłoty organizmu, czego jednym ze skutków jest pocenie się.

Nocne poty po antybiotyku występują zarówno u dzieci, jak i dorosłych i czasem mogą przyjmować postać zlewnych potów. Jeśli to chwilowa dolegliwość, nie powinna być powodem do niepokoju. Gdy jednak potliwość po antybiotyku łączy się z innymi, niepokojącymi objawami –  należy zasięgnąć porady lekarza.

Inne objawy, które mogą wystąpić przy antybiotykach

Potliwość po antybiotyku to tylko jeden ze skutków ubocznych stosowania antybiotyku. Wśród innych objawów niepożądanych należy wymienić:

  • ogólne osłabienie organizmu (szybkie męczenie się, zawroty głowy, senność),
  • biegunka,
  • stan zapalny jelit,
  • afty,
  • infekcje grzybicze pochwy,
  • wysypki skórne,
  • bóle brzucha, mdłości.

W przypadku ciężkiego zatrucia antybiotykami może dojść nawet do tak ciężkich powikłań jak zaburzenia czynności wątroby i pracy nerek, uszkodzenie szpiku kostnego, czy wstrząs anafilaktyczny z powodu silnej reakcji alergicznej na podany antybiotyk.

Co robić, gdy doskwiera nadmierne pocenie po antybiotyku?

Pij więcej płynów

Nadmierna potliwość czy zlewne, nocne poty przy antybiotyku mogą powiększać dyskomfort odczuwalny podczas choroby. To, o czym trzeba koniecznie pamiętać, gdy występuje pocenie po antybiotyku, to podaż dodatkowych płynów, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu, które jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania i lepszego radzenia sobie z infekcją.

Zakładaj przewiewne ubrania

Pocenie po antybiotyku stanie się bardziej znośne, jeśli ciało nie będzie skrępowane sztucznymi, nieprzewiewnymi tkaninami. Naturalne, przepuszczające powietrze tkaniny znacznie poprawią termoregulację i zmniejszą dyskomfort wynikający ze zwiększonej potliwości, będącej skutkiem antybiotykoterapii.

Stosuj antyperspirant

Można wypróbować również antyperspiranty, które znakomicie ograniczają wydzielanie potu. Warto zwrócić uwagę na Perspirex, który skutecznie zmniejsza pocenie, blokując kanaliki potowe. Perspirex dostępny jest w trzech wariantach Strong, Original,a także Perspirex Comfort, który w swoim składzie nie zawiera alkoholu i jest idealny dla osób o skórze wrażliwej. Antyperspiranty Perspirex zapewniają skuteczną ochronę przed potem nawet do 5 dni. Jednakże w przypadku choroby postarajmy się wypocząć w łóżku i wypocić. Wraz z potem usuwane są także substancje niepożądane w naszym organiźmie!

Jeśli pocenie jest bardzo nasilone i nas niepokoi, a ich wystąpienie łączy się z rozpoczęciem antybiotykoterapii, warto udać się do lekarza, który być może uzna za zasadne zmianę antybiotyku.

Przeczytaj też: Jakie badania zrobić przy nadmiernej potliwości?

Pocenie się po antybiotyku – podsumowanie

Pocenie się po antybiotyku jest częstym skutkiem ubocznym antybiotykoterapii. Stosując powyższe rady, można zmniejszyć dyskomfort wywołany potliwością, przy takim rodzajem kuracji. Warto jednak pamiętać, że nagłe, zlewne poty po antybiotyku, które utrzymują się dłużej i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, mogą być objawem chorobowym. Dlatego wszelkie niepokojące objawy zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Bibliografia

  1. FRAILE, L. Farmakodynamika: jak działa antybiotyk?. Weterynaria w Terenie, 2018, vol. 12, no 2. 
  2. https://www.sleepfoundation.org/physical-health/how-sleep-affects-immunity
  3. GODOWSKA, Zuzanna. Poziom wiedzy studentów pielęgniarstwa na temat antybiotykoterapii. 2014.