Spis treści
Octowy zapach potu to nieprzyjemna i wstydliwa dolegliwość. Czasem jest na tyle intensywny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i wpływa na relacje z innymi ludźmi. Bywa, że nie da się go zamaskować przy pomocy zwyczajnych kosmetyków. Co oznacza pot o zapachu octu? Jakie może mieć przyczyny? W jaki sposób sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.
Octowy zapach potu może być podobny do woni tradycyjnego, butelkowanego octu (chętnie stosowanego w czasie gotowania). Określeniem tym często nazywa się również zapach ciała, przypominający sfermentowane owoce lub aceton, dodawany do zmywaczy do paznokci.
Kwaśny zapach jest zazwyczaj wynikiem zmiany składu potu np. przez obecność substancji, które po reakcji z bakteriami żyjącymi na skórze zamieniają się w związki, dające tę charakterystyczną, nieprzyjemną woń.
Pot o zapachu octu może, choć nie musi, świadczyć o chorobie. Pojawia się on m.in. u osób z nieleczoną cukrzycą czy niewydolnością nerek. Bywa jednak również efektem niewłaściwych wyborów dietetycznych czy nieodpowiedniej higieny skóry. Zdarza się także, że pot nabiera octowego zapachu z powodu aktywności bakterii obecnych na skórze, odpowiedzialnych za rozkład jego składników.
Pot o zapachu octu może mieć bardzo wiele przyczyn. Wśród najpopularniejszych wymienia się m.in.:
Sprawdź też: Czemu pot śmierdzi cebulą?
Octowy zapach skóry może mieć też bardzo groźne przyczyny. Jedną z nich stanowi kwasica ketonowa, która jest konsekwencją nierozpoznanej cukrzycy typu 1 (tzw. cukrzyca dziecięca). Poza zmianą zapachu ciała może się ona objawiać również obecnością woni acetonu z ust, a także chudnięciem, nadmiernym pragnieniem i oddawaniem dużych ilości moczu w ciągu doby.
Kwasica ketonowa może zagrażać życiu, dlatego wymaga jak najszybszego włączenia odpowiedniego leczenia.
Z octowym zapachem potu można poradzić sobie na kilka sposobów. Warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się diecie i sposobie higieny ciała. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli przykry zapach skóry utrzymuje się już od pewnego czasu, warto skonsultować się z lekarzem.
Jak już wcześniej wspomniano, na zapach skóry i potu bardzo duży wpływ to, co nakładamy na talerz. Osoby z octowym zapachem potu powinny unikać dodawania do potraw cebuli i czosnku, które wzbogacają pot o kwaśno pachnące związki siarki. Ponadto warto zrezygnować z ostrych przypraw (np. papryczek chilli, pieprzu cayenne) i różnych ostrych sosów (np. tabasco czy sriracha). Ich główny składnik, czyli kapsacyina, również może zmieniać zapach potu.
Codzienne mycie ciała nie tylko pozwala usunąć nagromadzony na skórze w ciągu dnia brud i pył, ale także zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii. Im więcej bytuje ich na skórze, tym zapach potu jest bardziej intensywny i szybciej się pojawia.
Czy produkt, którego używamy do mycia ciała, ma znaczenie? Ma, i to bardzo duże. Żele pod prysznic oraz inne środki myjące, które zawierają silne detergenty, np. Sodium Lauryl Sulphate, mogą przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu potu.
Dowiedz się więcej: Tekst klastrowy: Słodki zapach potu – o czym to świadczy? (temat z nowej strategii)
Dlaczego tak się dzieje? Silne detergenty obdzierają skórę z jej naturalnej bariery hydrolipidowej, co wpływa na skład i zaburza równowagę naturalnej mikroflory powłok ciała. Zmiana w rozkładzie gatunków bakterii bytujących naturalnie na skórze, tak samo, jak ich nadmierny rozrost, mogą przyczyniać się do zmiany zapachu ciała na bardziej kwaśny.
Warto więc postawić na preparaty z łagodnymi substancjami myjącymi (np. Coco Glucoside), które nie podrażniają skóry i zachowują jej naturalny film lipidowy.
Przewlekły stres może sprzyjać zmianie zapachu ciała. Kiedy się stresujemy, w organizmie uruchamiane są liczne mechanizmy, mające na celu postawić go w stan gotowości do walki lub ucieczki. Zmiany hormonalne, np. wzrost poziomu kortyzolu we krwi, aktywują gruczoły potowe, które zaczynają działać ze zwiększoną siłą.
Pot produkowany w stresie jest bogaty w związki, które są pożywką dla bakterii skórnych. Dlatego zazwyczaj ma bardziej intensywny zapach od potu związanego z wysiłkiem fizycznym, który zawiera więcej wody, przez co substancje są w nim bardziej rozproszone.
Lekarza trzeba odwiedzić zawsze wtedy, gdy powyższe sposoby nie są skuteczne, lub gdy mimo ich stosowania problem się wręcz nasila. Konsultacja jest potrzebna również przy współistnieniu innych niepokojących objawów, np. nadmiernego pragnienia czy chudnięcia. Mogą one wskazywać na obecność niezdiagnozowanego problemu zdrowotnego, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć.
Przy kwaśnym pocie jak najbardziej można stosować antyperspirant. Co więcej, jest on podstawową bronią do walki z tą nieprzyjemną dolegliwością. Takimi produktami są antyperspiranty Perspirex, które blokują uwalnianie potu z gruczołów potowych. W ten sposób zapobiegają jego przemianie przez bakterie bytujące na skórze i niwelują nieprzyjemny zapach.
Do wyboru mamy trzy warianty antyperspirantu Perspirex: Comfort, Original i Strong. Pierwszy typ produkt jest przeznaczony do skory wrażliwej. Nie zawiera alkoholu i zapewnia ochronę przed poceniem do trzech dni. Antyperspirant Original ochroni nas przed wydzielaniem potu od trzech do pięciu dni, a wersja Strong poradzi sobie z silną nadpotliwością nawet do pięciu dni.
Pamiętajmy, aby udać się do lekarza, gdy mimo starań powyższe sposoby nie przynoszą rezultatów lub współwystępują inne niepokojące objawy.
Bibliografia:
Clinic C., Why Your Feet Smell Like Vinegar [na:] „Cleveland Clinic”, https://health.clevelandclinic.org/why-do-feet-smell-like-vinegar, 16 grudnia 2022 r.
Lee H.-J., Kim M., Skin Barrier Function and the Microbiome, „International journal of molecular sciences” t. 23 nr 21 (2022), DOI: https://doi.org/10.3390/ijms232113071, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9654002/
Norfleet T., Why Does My Pee Smell? 5 Reasons Urine Can Smell Strong [na:] „GoodRx”, https://www.goodrx.com/health-topic/urology/why-does-my-pee-smell, 11 listopada 2022 r., [za]: Office of Dietary Supplements – Choline [na:] „Nih.gov”, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/, 2014 r.