Gdzie kupić Perspirex?

jak schłodzić organizm w upał

Jak się ochłodzić latem? Skuteczne sposoby na upał

Lato niesie ze sobą zazwyczaj obietnicę wysokich temperatur i słońca, którego tak brakuje przez większą część roku. Choć upał może być wspaniały podczas wakacyjnego urlopu, znacznie gorzej znosi się go w miastach, gdy zamiast leżeć na leżaku, np. trzeba pracować. Letni żar może być ponadto niebezpieczny, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci.
Jak się schłodzić i przetrwać upały? Czy są jakieś domowe sposoby na letni ukrop? O tym w artykule.

Jak radzić sobie z upałem? 8 skutecznych sposobów na schłodzenie się od zewnątrz!

Do lata i wysokich temperatur warto się przygotować odpowiednio wcześniej. Dzięki temu upał nas nie zaskoczy, a przydatne rozwiązania będziemy mieli pod ręką. Istnieje wiele konkretnych sposobów na to, jak się ochłodzić i jak sobie radzić z upałami. Walcząc o przetrwanie w letnim ukropie, warto pamiętać o tym, aby działać dwutorowo, starając się schłodzić organizm zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jak więc możemy przetrwać upały? Oto kilka przykładów:

1. Zakupienie domowego klimatyzatora

Urządzenie przyniesie ogromną ulgę w najgorętsze dni w ciągu dnia. Schłodzi masy gorącego powietrza, dzięki czemu obniży odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu. Nie zapominajmy także o sprawnej klimatyzacji w samochodzie. Pozwoli ona przetrwać nawet w korku. Wiatrak również przyniesie ukojenie w upalne dni, jednak nie schłodzi on powietrza w pomieszczeniu. Pomoże nam natomiast szybszy ruch powietrza – organizm będzie w stanie odparować pot szybciej, a przez to łatwiej schłodzi się samodzielnie. Nie zapominajmy też o regularnym czyszczeniu tych urządzeń i odgrzybianiu klimatyzacji.

2. Zmniejszenie aktywności w środku dnia

Regularna aktywność jest wskazana, jednak uprawiana w godzinach największego nasłonecznienia może być niebezpieczna i doprowadzić m.in. do przegrzania organizmu. Dlatego warto dobrze przemyśleć rozkład dnia pod kątem ćwiczeń, by zaplanować je na wczesny ranek lub wczesny wieczór, gdy temperatura otoczenia znacznie bardziej sprzyja uprawianiu aktywności fizycznej.

Ulgę w upalne dni przyniosą domowe metody i zabiegi stosowane na ciało od zewnątrz. Jak więc schłodzić organizm? Pomocne może okazać się np.:

3. Moczenie stóp w chłodnej wodzie

To bardzo szybki i skuteczny sposób na obniżenie odczuwalnej temperatury. W stopach przebiega wiele żył i naczyń krwionośnych, które są umiejscowione tuż pod skórą. Po zetknięciu się z zimną wodą – następuje szybkie schłodzenie przepływającej w nich krwi.

4. Przykładanie zimnych okładów na kark, pachy i pachwiny

To miejsca, w których duże naczynia krwionośne są bardzo blisko skóry – tak jak w przypadku stóp.  Schłodzona zimnym okładem krew, rozniesie chłód po organizmie, przynosząc ulgę i obniżając temperaturę ciała.

5. Zimny prysznic

Branie prysznica w wodzie o temperaturze około 33⁰C – choć to może wydawać się nielogiczne, dzięki ciepłej wodzie naczynia krwionośne w skórze pozostają rozszerzone, a to sprzyja „wyparowywaniu” z nich ciepła. Prysznic w zimnej wodzie da jedynie krótkotrwały efekt schłodzenia.

6. Zaciemnienie pomieszczenia w słoneczny dzień

Zakup zasłon, stor lub żaluzji, które ograniczą dostęp światła słonecznego do wnętrza, znacząco wpłynie na obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Warto postawić na zasłony czy rolety w jasnych kolorach. Odbijają one światło słoneczne, dzięki czemu powietrze np. w pokoju nie nagrzewa się.

7. Noszenie lekkich, przewiewnych ubrań

Ubrania, które są lekkie i nie uciskają ciała, umożliwiają dostęp powietrza do skóry i prawidłowe przeprowadzenie procesów termoregulacyjnych, w tym także odparowywania potu. 

8. Nawilżacz powietrza

W lecie powietrze w domu lub biurze często jest bardzo suche. Może to nie tylko pogarszać samopoczucie, ale wpływać niekorzystnie na zdrowie, prowadząc do przesuszenia błon śluzowych. Dlatego warto postawić na domowy nawilżacz powietrza. Jeśli do wody doda się kilka kropli miętowego olejku, odczucie chłodu będzie jeszcze silniejsze. 

Powyższe sposoby na upał wymagają wcześniejszego przygotowania i pewnego wysiłku czy też zmian w harmonogramie dnia. Jednak w fali letnich upałów – zdecydowanie warto podjąć takie wysiłki.

Jak się schłodzić od wewnątrz? 3 najlepsze metody

1. Picie zimnej wody

Podaż wody podczas letnich upałów nie tylko schładza organizm od środka, ale pozwala zapobiec ewentualnemu odwodnieniu. Skutki odwodnienia mogą być poważne, więc warto mieć zawsze pod ręką butelkę chłodnej wody. Dla smaku i lepszego orzeźwienia można dodatkowo wymieszać ją z sokiem z cytryny lub paroma listkami mięty. W upał najlepiej pić wodę mineralną wysokozmineralizowaną – pamiętajmy, że wraz z potem tracimy także elektrolity! Należy pamiętać, że woda nie powinna być lodowata – taka może spowodować nawet szok termiczny.

Przeczytaj też: Jak uzupełnić elektrolity?

Dobrym pomysłem jest też zakup filtrów do wody. Popularnym rozwiązaniem jest zakup lodówki z filtrem wody czy filtra do zlewu. W ten sposób ma się gwarancję, że czystej, zdatnej do picia wody nie zabraknie nawet w najgorętsze dni.

2. Przygotowanie chłodzącego jadłospisu

Gorące lato to nie jest dobry czas na rozgrzewające posiłki. Zamiast ostrych potraw warto postawić na lekkie i chłodzące dania. Świetnie sprawdzą się potrawy serwowane na zimno (np. chłodniki). Do potraw warto również dodać świeżej mięty, ponieważ zawarty w jej liściach mentol ma właściwości chłodzące, który wiążąc się z receptorami w skórze, zwiększa stężenie wapnia wewnątrzkomórkowego. Tym samym zostaje wywołany ten sam bodziec nerwowy, co przy kontakcie z zimną wodą. W rezultacie organizm odczuwa uczucie chłodzenia.

W letnie upały warto przemodelować dietę i ograniczyć potrawy powodujące rozgrzanie organizmu. Mowa tutaj o potrawach pikantnych np. zawierających kapsaicynę, która posiada właściwości rozgrzewające. Warto zatem zamienić pikantne dania na łagodne. 

Przeczytaj też: Co jeść, żeby się nie pocić?

3. Spożywanie pokarmu bogatego w wodę

Arbuzy, melony, ogórki – to produkty, które w większości składają się z wody. Ich miąższ zazwyczaj jest chłodny, a więc może zadziałać na organizm chłodząco. Ponadto pokarmy bogate w wodę pozwalają na jego nawodnienie oraz przynoszą orzeźwienie.

Trzeba również pamiętać, że należy obserwować organizm w czasie wysokich temperatur powietrza. W razie niepokojących objawów (np. zawrotów głowy, duszności) powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. 

Wymienione metody mogą nam pomóc złagodzić odczuwanie upałów. Trzeba też pamiętać, aby unikać ekspozycji na słońce i spędzać możliwie jak najwięcej czasu w zacienionych miejscach. Jeśli zależy nam, by ograniczyć pocenie się w czasie wysokich temperatur i dłużej zachować świeżość np. pod pachami, możemy sięgnąć po antyperspiranty. 

Sprawdzonymi produktami są antyperspiranty marki Perspirex. Perspirex Strong zapewnia silną ochronę przed poceniem nawet do 5 dni. Z kolei Perspirex Original przeznaczony jest dla osób zmagających się z umiarkowaną potliwością i ogranicza wydzielanie potu do 3 dni. Perspirex Comfort dzięki delikatnej formule bez alkoholu idealnie sprawdzi się u osób z delikatną i wrażliwą skórą.

Podsumowanie

Letni skwar może być uciążliwy i skutecznie zaburzyć nam codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby na upały, które doskonale pokazują, jak skutecznie schłodzić organizm. To, co jest bardzo istotne dla poprawy samopoczucia w gorące, letnie dni to zachowanie dobrego nastroju i pogody ducha, bez względu na temperaturę za oknem.

Bibliografia

  1. https://www.basf.com/ie/en/media/science-around-us/the-cool-freshness-of-menthol.html
  2. https://theconversation.com/amp/health-check-do-cold-showers-cool-you-down-71004
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2008/08/080806140130.htm
  4. https://www.redcross.org.uk/stories/health-and-social-care/first-aid/beat-the-hot-weather-top-tips-for-staying-cool