Gdzie kupić Perspirex?

Brak zdjęcia

Sposoby na krostki i pocenie się między piersiami i pod biustem 

O problemie krostek, pryszczy i innych zmian, które mogą powstać na skórze piersi, nie mówi się zbyt wiele. Mało osób zdaje sobie również sprawę z tego, że nierzadko są one przyczyną znacznego dyskomfortu, a czasem nawet bólu w okolicy piersi. Jak radzić sobie z pryszczami na piersiach? Jakie wyróżnia się rodzaje krostek na piersiach? Wyjaśniamy.

Rodzaje krostek na piersiach i pod piersiami 

W obrębie piersi może pojawić się wiele różnych zmian na skórze. W większości przypadków są one związane m.in. z nadpotliwością, dużym rozmiarem biustu, źle dobranym biustonoszem bądź trądzikiem. Do najczęstszych problemów skórnych okolicy piersi zalicza się wysypkę, potówki, pryszcze, otarcia zaczerwienienia i odparzenia. 

Wysypka pod piersiami i na piersiach

Wysypka pod piersiami może mieć wiele przyczyn. Może być efektem m.in. alergii kontaktowych (np. na materiał biustonosza, bluzki lub proszek do prania), nadmiernego pocenia się czy niepożądanej reakcji na niektóre leki. Winowajcą mogą być również nietolerancje pokarmowe np. na mleko lub gluten. 

Co to jest pokrzywka cholinergiczna? Sprawdź przyczyny, objawy i leczenie wysypki od potu!

Zmiany skórne w przebiegu wysypki mają zazwyczaj postać drobnych, licznych i rozsianych krostek na piersiach. Gdy przyczyną jest reakcja alergiczna, zmiany te mogą być zaczerwienione, silnie swędzące, a czasami zlewają się w plamy przypominające pokrzywkę. Głównym sposobem na ich pozbycie się jest w pierwszej kolejności wykrycie przyczyny i jej wyeliminowanie, np. zmiana proszku do prania lub wykonanie badań w kierunku alergii.

Potówki pod biustem i na piersiach

Potówki pod piersiami i na piersiach to częsty problem osób noszących biustonosze i jednocześnie mających problem z nadmierną potliwością. Wyróżnia się trzy główne rodzaje potówek – zwykłe, czerwone i głębokie. Zwykłe potówki są najpowszechniejsze, mają wygląd powierzchownych pęcherzyków wypełnionych płynem. Potówki czerwone powstają w głębszych warstwach skóry, mają czerwoną obwódkę i mogą wywoływać ból lub kłucie. Głębokie potówki są najrzadsze i mogą być przyczyną uszkodzenia wierzchnich warstw naskórka. 

W walce z potówkami między piersiami podstawą jest właściwa higiena tej okolicy. Warto zaopatrzeć się w kilka biustonoszy, które będzie można zmieniać każdego dnia. Jest to ważne, ponieważ biustonosz przylega bezpośrednio do ciała, więc każda ilość potu wydzielanego przez skórę dekoltu może do niego wsiąkać i jest pożywką dla rozwoju bakterii. Z nadpotliwością w tej okolicy mogą pomoże poradzić sobie m.in. regularne mycie ciała, codzienna zmiana ubrań i stosowanie antyperspirantów w kremie. 

Pryszcze na piersiach i między piersiami

Pryszcze na piersiach również mogą być bardzo uciążliwe. Ich przyczyny są bardzo różnorodne – są częste w okresie dojrzewania, jako objaw trądziku, a także w przypadku obecności zaburzeń hormonalnych w wieku dorosłym bądź nadpotliwości. Dodatkowo mogą być efektem nadkażeń bakteryjnych obecnych już wcześniej na skórze potówek i krostek.

Częste, nawracające bądź liczne wypryski na piersiach mogą wymagać konsultacji z lekarzem specjalistą. Na co dzień warto szczególnie dbać o higienę tej okolicy oraz zakładać ubrania wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają na odprowadzenie potu. Można również skorzystać z zabiegów kosmetycznych u kosmetologa.  

Rodzaje potówek

  • potówki zwykłe – niegroźne, ale towarzyszy im uporczywy świąd. Najczęściej pojawiają się u dzieci, ale mogą wystąpić i u dorosłych;
  • potówki czerwone – niewielkie guzki ze stanem zapalnym oraz zaczerwienieniem, które z czasem mogą nabrać się ropą. Swędzą i wywołują uczucie kłucia;
  • potówki głębokie – białe grudki do których powstania dochodzi wskutek zaczopowania przewodów potowych. Może im towarzyszyć częściowe lub całkowite zablokowanie wydzielania potu w chorobowo zmienionym miejscu.

Otarcia, zaczerwienienie i odparzenia pod biustem i między piersiami

Otarcia pod biustem, zaczerwienienia i odparzenia to bardzo częsty problem wśród kobiet. Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednio dobrany biustonosz. Mogą go wywołać m.in. wbijające się w skórę fiszbiny, zbyt mały rozmiar obwodu lub miseczek stanika, a także sztuczny i nieoddychający materiał. Do innych przyczyn zalicza się m.in. wrażliwość skóry czy nadpotliwość. 

Przy niewielkich otarciach pod biustem zazwyczaj wystarcza pozwolić im się zagoić samoistnie. W tym czasie warto powstrzymać się od noszenia biustonosza, a gdy jest to niemożliwe – zakupić odpowiednio miękki i wykonany z naturalnych materiałów. 

W okresie gojenia warto również szczególnie dbać o higienę. Pomocne w zmniejszaniu nadpotliwości mogą okazać się profesjonalne antyperspiranty typu “roll on” (np. Perspirex) czy dezodoranty w kremie. Jeśli mimo to problem otarć i odparzeń nawraca, warto udać się na konsultację do lekarza dermatologa. 

Domowe sposoby na odparzenia pod piersiami

Istnieje również kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w walce z otarciami pod biustem i odparzeniami. Zalicza się do nich aplikowanie na okolicę dekoltu:

  • talku;
  • mąki ziemniaczanej;
  • pudru kukurydzianego;
  • okładów ziołowych, np. z rumianku bądź szałwii;
  • okładów z octu jabłkowego.

Do innych sposobów zalicza się m.in. unikanie spożywania pikantnych potraw, zakładanie przewiewnych i wykonanych z naturalnych materiałów ubrań, picie odpowiedniej ilości wody i unikanie stresu.

Jak sobie radzić z nieprzyjemnym zapachem i mokrymi plamami pod piersiami?

Mokre plamy pod piersiami najczęściej są wynikiem nadmiernego pocenia się w tej okolicy i  często związane są z obecnością nieprzyjemnego zapachu pod biustem. Z problemem tym można sobie poradzić na kilka sposobów. 

W pierwszej kolejności ważne jest odpowiednie dobranie biustonosza i unikanie odzieży uszytej ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Kroki te pomogą zmniejszyć wydzielanie potu, szczególnie w gorące, letnie dni. 

Kolejnym sposobem na nadpotliwość jest pilnowanie odpowiedniej higieny i stosowanie właściwie dobranych preparatów blokujących wydzielanie potu. Pomocne mogą okazać się odpowiednio przebadane i wysokiej jakości antyperspiranty, np. antyperspirant Perspirex. Należy również unikać ostrych dań oraz dbać o wypijanie odpowiedniej ilości wody. 

Pocenie się między piersiami w nocy – co robić?

Nocne pocenie się między piersiami może być niezwykle uciążliwe, jednak można z nim sobie poradzić, wprowadzając drobne zmiany w stylu życia. W pierwszej kolejności warto sprawdzić skład odzieży nocnej – powinna ona być zrobiona z naturalnych materiałów. Być może przyczyną jest zbyt wysoka temperatura w pokoju – w takim wypadku warto zastanowić się nad zmianą kołdry na lżejszą bądź zmniejszeniem ogrzewania w sypialni. 

Jak w przypadku większości problemów z nadmiernym poceniem się, plamom pod biustem powstającym w nocy można zapobiegać dzięki odpowiedniej higienie skóry. Pomocne może okazać się dobranie odpowiedniego antyperspirantu. Warto sięgnąć po produkty przebadane i wysokiej jakości. Należą do nich m.in. antyperspiranty marki Perspirex.

Powiązane artykuły