Gdzie kupić Perspirex?

Brak zdjęcia

Mysi zapach skóry i potu – co to oznacza?

Nieprzyjemny, mysi zapach skóry i potu może mieć różne przyczyny – od błahych po bardzo poważne. Bywa źródłem ważnych informacji na temat zdrowia lub higieny danej osoby. Warto wiedzieć, jak rozpoznać mysi pot oraz co zrobić, gdy zaobserwujemy go u siebie. 

Mysi zapach ciała – jaki to?

Mysi zapach skóry i potu bywa kwaśny, może przypominać wilgoć lub stęchliznę. Często bywa też podobny do zapachu moczu, co jest związane z wysoką zawartością amoniaku oraz innych związków azotowych, obecnych w pocie.

Nagła zmiana zapachu potu na mysi (lub inny) powinna skłonić nas do wizyty u lekarza. Specjalista musi ustalić, z czego może ona wynikać i czy jej źródłem jest choroba. 

Możliwe przyczyny mysiego zapachu potu

Mysi zapach potu jest najbardziej typowy dla przebiegu fenyloketonurii. To wrodzona choroba metaboliczna (czyli zaburzająca prawidłowy rozkład składników pokarmowych). Dochodzi w niej do nadmiernego gromadzenia się fenyloalaniny – aminokwasu, który może nadawać skórze i potowi mysią woń.

Pamiętajmy, że taka zmiana zapachu wynika czasem ze stanów zapalnych, zakażeń wirusowych lub bakteryjnych organizmu. Warto też sprawdzić, czy jej przyczyna nie leży w nieprawidłowo suszonych, zawilgoconych ubraniach. 

Sprawdź też: Twój pot ma nietypowy kolor? Sprawdź, co to może oznaczać

Należy też skonsultować się z lekarzem, ponieważ stęchły pot może też wynikać z poważnych schorzeń. Do chorób, które mogą dawać inny, zmieniony zapach potu, zalicza się m.in. cukrzycę, a także zaburzenia funkcji wątroby i nerek. 

Ponadto może być on związany z niedostateczną higieną skóry ciała. Nieprzyjemny aromat potu pojawia się w wyniku rozkładu substancji chemicznych, zawartych w pocie przez bakterie skórne. Regularna higiena ogranicza ich gromadzenie się na skórze – tym samym zmniejszając ryzyko powstania śmierdzącego, mysiego potu.

Fenyloketonuria a mysi zapach

Jak już wspomniano, fenyloketonuria jest schorzeniem metabolicznym, w którym dochodzi do zablokowania przemiany fenyloalaniny. W skutek tego dochodzi do jej nadmiernego gromadzenia się w organizmie. Ludzkie ciało stara się usunąć ten nadmiar, zwiększając wydalanie fenyloalaniny z moczem lub potem. To właśnie fenyloalanina odpowiada za ich charakterystyczny, mysi zapach.

Jeśli choroba nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, mogą pojawić się trwałe, neurologiczne powikłania (np. problemy z pamięcią czy zaburzenia psychoruchowe).

Dowiedz się więcej: Metaliczny zapach potu – czy to możliwe?

Obecnie jednak choroba może być rozpoznana niemal bezpośrednio po urodzeniu, dzięki badaniom przesiewowym noworodków

Fenyloketonuria jest chorobą dziedziczną. Oznacza to, że aby ujawniła się ona u potomstwa, każdy z rodziców musi mieć co najmniej jeden zmutowany gen, który warunkuje to schorzenie. Muszą oni być zatem albo nosicielami, albo osobami chorymi. 

Mysi zapach skóry – co robić?

Mysi zapach potu można spróbować zwalczyć przy pomocy dobrej jakości antyperspirantów. Jednym z nich jest Perspirex, który nie tylko złagodzi zapach, ale także ograniczy nadpotliwość. 

Do wyboru mamy trzy warianty antyperspirantów: Comfort, Original i Strong. Wersja Strong zapewnia ochronę przed potem nawet do 5 dni. Wersja Original chroni przed nadmierną potliwością i nieprzyjemnym zapachem od 3 do 5 dni. Perspirex Comfort jest przeznaczony dla skóry delikatnej i wrażliwej oraz zapewnia ochronę przed poceniem się od 2 do 3 dni. 

Warto pamiętać o tym, że nieprzyjemny zapach potu powstaje, gdy bakterie obecne na skórze rozkładają substancje chemiczne zawarte w pocie. Dlatego należy zadbać o regularną higienę i noszenie przewiewnej („oddychającej”) odzieży. Zminimalizujemy w ten sposób gromadzenie się bakterii np. pod pachami, a także ograniczymy nadmierne wydzielanie potu.

Mysi zapach skóry i potu może być oznaką poważnych chorób, dlatego zawsze wymaga odpowiedniej diagnostyki. Szczególnie powinien on niepokoić u małych dzieci, ponieważ może świadczyć o obecności niezdiagnozowanej fenyloketonurii. Jeśli nieprzyjemny zapach potu wystąpi u dzieci, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

Phenylketonuria (PKU) – Symptoms and causes [na:] „Mayo Clinic”, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/phenylketonuria/symptoms-causes/syc-20376302, 2022 r., dostęp 10 kwietnia 2024 r.

Clinic C., Body Odor: Causes, Changes, Underlying Diseases & Treatment [na:] „Cleveland Clinic”, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17865-body-odor, 2022

Powiązane artykuły