Spis treści
Pocenie się jest procesem fizjologicznym, który przebiega w każdym wieku. Jednak u progu dojrzewania może on ulec intensyfikacji, stając się dla nastolatka wstydliwym problemem. Z pomocą może przyjść skuteczny antyperspirant. Jaki antyperspirant jest odpowiedni dla nastolatków i kiedy zacząć go stosować?
Wybór antyperspirantu dla nastolatka może okazać się wyzwaniem. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej produktów, które są dedykowane walce z nadpotliwością u nastolatków i młodzieży. Czym więc się kierować w wyborze antyperspirantu dla nastolatków? Przede wszystkim należy pamiętać, że powinien być on przede wszystkim bezpieczny, skuteczny, delikatny oraz wygodny w użyciu. Ważny jest też skład produktu: im prostszy, tym lepszy.
Bezpieczne rozwiązanie mogą stanowić antyperspiranty bezalkoholowe, stworzone na bazie sody oczyszczonej lub zawierające ałun (minerał, który wykazuje działanie ograniczające wydzielanie potu[1]). Jeżeli nastolatek chce zapachową wersję antyperspirantu, to warto wybrać produkt zawierający olejki eteryczne. Nastoletnim chłopcom do gustu mogą przypaść cytrusowe zapachy, a nastoletnie dziewczynki mogą sięgnąć po bardziej słodkie, kwiatowe nuty. Trzeba jednak pamiętać, by przed użyciem antyperspirantu sprawdzić, czy nie występuje uczulenie na któryś z jego składników. Warto więc znać jakie są objawy uczulenia na antyperspirant.
Biorąc pod uwagę delikatną skórę nastolatka oraz jego różne potrzeby związane z użytkowaniem produktu, warto wiedzieć, w jakich formach występują antyperspiranty:
Bezpieczny i skuteczny antyperspirant dla nastolatków powinien radzić sobie z potliwością, a do tego być delikatny w działaniu. Korzystnym wyborem może okazać się Perspirex Comfort. Produkt zawiera łagodną formułę na bazie wody, wzbogaconą dodatkowo o system ochrony przed podrażnieniami, który zabezpiecza delikatną skórę przed uszkodzeniem. Perspirex Comfort zapewnia uczucie komfortu przez 2-3 dni.
Trudno określić dokładną granicę wieku, w której nastolatek może zacząć używać antyperspirantów. Jest to bowiem kwestia indywidualna. Przyjmuje się jednak, że po antyperspirant nastolatki sięgają w czasie dojrzewania. Okres ten u dziewczynek rozpoczyna się w wieku 8-13 lat, a u chłopców w wieku 9-14 lat[2].
W miarę dorastania w nastoletnim organizmie następuje wiele różnorodnych zmian, w wyniku których proces pocenia się może przybierać na sile (a nawet przejść w nadpotliwość). Takie przemiany wymuszają więc zamianę dezodorantu na skuteczniejszy środek o specjalistycznym działaniu, czyli m.in. na antyperspirant.
Większość obaw związanych z antyperspirantami wynika z ich zawartości aktywnego składnika: chlorku glinu, który bywa uznawany za potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia. Jednakże badania Naukowego Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Konsumentów[3] wykazują, że antyperspiranty, które mają w składzie chlorek glinu, to produkty bezpieczne dla organizmu. Trzeba jednak pamiętać, by nastolatek stosował antyperspiranty w odpowiedni sposób i unikał ich nakładania na widoczne podrażnienia czy uszkodzenia skóry (np. po goleniu).
Antyperspiranty, tak jak i inne produkty, warto używać z rozwagą w przypadku występowania alergii skórnych u nastolatka. Zawsze należy sprawdzić skład preparatu, by mieć pewność, że nie wywoła uczulenia.
Okres dojrzewania to trudny czas dla dorastającej jednostki. Nadmierne pocenie się może być źródłem dodatkowego stresu dla nastolatka, który musi mierzyć się z wyzwaniami wkraczania w dorosłość. Dlatego warto zaproponować dojrzewającej osobie skuteczny antyperspirant, który zapewni mu komfort w codziennym funkcjonowaniu. Należy pamiętać, by produkt był odpowiedni dla wrażliwej skóry nastolatka, a także dostosowany do jego potrzeb i preferencji.
BIBLIOGRAFIA
[1]https://www.medicalnewstoday.com/articles/alum-for-skin
[2]https://kidshealth.org/en/parents/deodorant.html
[3]Scientific Committee on Consumer Safety(March 3, 2020). „Opinion on the safety of aluminium in cosmetic products Submission II (SCCS/1613/19)”(PDF). Data dostępu 17/10/2022
[4]Scientific Committee on Consumer Safety(March 3, 2020). „Opinion on the safety of aluminium in cosmetic products Submission II (SCCS/1613/19)”(PDF). Data dostępu 17/10/2022
[5]Draelos ZD (September 2001). „Antiperspirants and the hyperhidrosis patient”. Dermatol Ther. 14(3): 220–224. doi:10.1046/j.1529-8019.2001.01028.x. S2CID 70403655.
[6]Laden, Karl (1999). Anti-Perspirants and Deodorants, Second Edition. CRC Press
[7]https://kidshealth.org/en/parents/deodorant.html
[8]https://www.medicalnewstoday.com/articles/alum-for-skin