Gdzie kupić Perspirex?

Nadpotliwość u mężczyzn. Pierwszy objaw problemów z testosteronem

Pocimy się wszyscy – to naturalna reakcja naszego ciała na warunki lub sytuacje, w których się znajdujemy. Z czasem jednak wzmożona praca gruczołów potowych może wskazywać na bardziej złożony problem. W przypadku kobiet nadpotliwość może występować przy menopauzie. U mężczyzn z kolei jest to pierwszy objaw problemów z testosteronem. Jak postępować w takiej sytuacji? Jak leczyć nadpotliwość? Czas znaleźć odpowiedź.  

Pocenie się – jak przebiega ten proces?

Dlaczego się pocimy? Jak wygląda cały proces pocenia? Powierzchnia naszej skóry jest pokryta gruczołami potowymi, na całym ciele występuje ich około 3-4 miliony. Na pojawienie się potu wpływa wiele różnych czynników. Wzmożona aktywność gruczołów potowych występuje np. podczas wysiłku fizycznego. Może być też wynikiem wysokich temperatur – pocenie pomaga wtedy uniknąć przegrzania organizmu. Okazuje się, że praca gruczołów potowych jest zależna również od systemu nerwowego – dlatego pocimy się np. w sytuacjach stresowych.  

Czym jest nadpotliwość?

Skoro pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie, to kiedy możemy mówić o nadpotliwości? Wydzielanie potu to proces naturalny, do którego będzie dochodzić zawsze. Na co dzień nasze ciało produkuje blisko 800 ml potu na dobę. W wyjątkowych sytuacjach, np. podczas upałów, może to być to nawet kilka litrów.

Kiedy nadpotliwość staje się problematyczna? Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, w których pojawienie się potu na skórze nie służy termoregulacji. Dzieje się tak m.in. pod wpływem silnego stresu, niektórych chorób oraz zmian hormonalnych. Problemu nie należy bagatelizować – w końcu nadmierne pocenie może prowadzić do obniżenia samooceny, izolacji i poczucia wstydu.     

Nadpotliwość a hormony

Jakie są przyczyny występowania problemów z nadpotliwością? Czynników o różnym podłożu może być kilka. Na intensywność pocenia się może wpływać np. nasza dieta. Pojawienie się potu mogą wzmagać m.in. pikantne potrawy, kawa oraz herbata. Zaburzenia mogą wynikać również ze stresu, czynników emocjonalnych oraz otyłości i nadwagi.

Duże znaczenie w kwestii potliwości mają również… hormony. Wahania jego poziomu w organizmie mogą być wywoływane przez problemy zdrowotne lub niektóre leki. Bardzo często o nadpotliwości mówi się w kontekście menopauzy u kobiet. Dochodzi wtedy do nocnych uderzeń gorąca, które mają związek z niższą produkcją progesteronu i estrogenów przez organizm.

Okazuje się, że podobny problem może dotyczyć także panów. Po ukończeniu 40. roku życia poziom testosteronu w organizmie zaczyna się obniżać. Przyczynami obniżonej produkcji tego hormonu mogą być m.in.:

  • stres,
  • depresja,
  • infekcje wirusowe,
  • choroby nowotworowe.

Skutek jest ten sam – organizm przegrzewa się, a nadmiar wydzielanego potu ma za zadanie obniżyć jego temperaturę. W nocy poziom testosteronu spada zdecydowanie szybciej niż za dnia, dlatego nadpotliwość występuje także podczas snu. Sam spadek testosteronu może skutkować także pogorszeniem nastroju, utratą libido, zanikiem masy mięśniowej, osłabieniem i brakiem motywacji do działania. Problemy hormonalne mogą występować zwłaszcza u mężczyzn borykających się z nadwagą. Ze względu na rozmaite przyczyny nadmiernego pocenia, nie powinniśmy lekceważyć problemu i udać się z nim do specjalisty.       

Jak leczyć nadpotliwość?

W jaki sposób powinniśmy leczyć nadpotliwość wywołaną zmianami hormonalnymi? Będzie to zależeć oczywiście od poziomu zaawansowania problemu. By uzyskać precyzyjną diagnozę, powinniśmy zgłosić się na wizytę lekarską. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się dawkowanie testosteronu w postaci tabletek lub plastrów.

Na poprawę gospodarki hormonalnej organizmu możemy wpływać także samodzielnie. Przede wszystkim zadbajmy o swoją codzienną dietę. To oznacza ograniczenie spożycia alkoholu oraz kofeiny, unikanie pikantnych przypraw i cukru, który znacząco obniża testosteron. Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu poprawia zdolności poznawcze i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

W przypadku nocnych potów przyda się również zmiana pościeli. Wybierajmy tę zrobioną z naturalnych materiałów – lepiej przepuszcza powietrze, przez co pozwalają skórze lepiej się chłodzić.

Co na nadpotliwość? Wybierz odpowiedni antyperspirant

By skutecznie uporać się z problemem nadpotliwości, konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja ciała i skóry. Dotyczy to nie tylko codziennej higieny, ale także doboru dezodorantu. Jaki produkt pomoże nam zmniejszyć potliwość skóry? Przede wszystkim zamieńmy dezodorant na antyperspirant. Ten pierwszy opiera się głównie o substancje zapachowe – maskuje pot, ale nie wpływa na jego wydzielanie.   

Jak zmniejszyć nadpotliwość? Wybierajmy antyperspiranty jak np. Etiaxil, zwane także blokerami. Nie zawierają one substancji zapachowych, a nieprzyjemny zapach potu neutralizują poprzez ograniczenie działania gruczołów potowych. W efekcie nie wydobywa się on na powierzchnię skóry. Zawarte w nim związki chlorku glinu reagują z wodą i białkami znajdującymi się w kanalikach gruczołów potowych. W ich wnętrzu powstaje warstwa żelu blokująca ujście dla potu. W efekcie nasza skóra pozostaje przyjemnie sucha i świeża. Odpowiedni dobór antyperspirantu uchroni nas także przed podrażnieniami skóry.