Gdzie kupić Perspirex?

Brak zdjęcia

Nadpotliwość w pracy – 6 wskazówek, jak zachować profesjonalny wizerunek

Nadpotliwość w pracy może być niezwykle uciążliwym problemem, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niekiedy wpływa on na relacje z klientami, utrudnia budowanie wizerunku osobistego i burzy pewność siebie. Jak być pewnym siebie w pracy mimo nadpotliwości? Jak zachować profesjonalny wygląd? Wyjaśniamy.

Profesjonalny wizerunek – czyli jak nas widzą, tak nas piszą

Mówi się, że wygląd człowieka nie ma znaczenia w relacjach między ludźmi. Jednak w relacjach z klientami jest on pierwszą rzeczą, na którą osoby chętne do współpracy z nami zwracają uwagę. Profesjonalny wizerunek pomaga budować zaufanie i podnosi wiarygodność zawodową. Z drugiej strony mając świadomość, że wyglądamy profesjonalnie, czujemy się pewniejsi siebie, co przekłada się na efekty w pracy.

Stres przed nową pracą – jak sobie z nim poradzić?

Budowanie wizerunku osobistego, obok poszerzania kompetencji, ma podstawowe znaczenie w relacjach biznesowych. Podczas “kreowania” biznesowej wersji siebie warto wziąć pod uwagę również nasze osobiste preferencje co do ubioru. Jeżeli kobieta nie czuje się komfortowo, nosząc na co dzień spódnice, może ona wyglądać równie profesjonalnie w dobrze skrojonych spodniach garniturowych. Tak samo mężczyźni mogą eksperymentować z kolorami koszuli bądź krawatów. 

Jak nadpotliwość wpływa na wizerunek i pewność siebie?

Nadpotliwość może znacznie wpływać na wizerunek w pracy poprzez zmniejszenie pewności siebie, problemy w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji zawodowych oraz pogorszenie odbioru w trakcie spotkań biznesowych. Nadpotliwość może być dużym problemem w praktycznie wszystkich sytuacjach, które są codziennością w pracy w zespole i z klientem.

Przeczytaj też: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej bez stresu?

Nadpotliwość bardzo silnie wpływa na pewność siebie. Tworzy się pewnego rodzaju błędne koło. Strach przed plamami potu i nieprzyjemnym zapachem nasila lęk, który sprawia, że osoba z nadpotliwością poci się jeszcze intensywniej. Może to wpływać niekorzystnie na komunikację podczas spotkań biznesowych, prezentacji czy negocjacji. 

Trudności mogą pojawić się również wtedy, gdy odbiorca nie jest świadomy problemu i może odebrać negatywnie widoczne objawy nadpotliwości. Intensywne pocenie się może również wywoływać dyskomfort podczas przy biurku i przy komputerze, co może przekładać się na efektywność i wydajność w pracy.  

Jest jeszcze kilka sytuacji, które mogą stanowić problem dla osoby z nadpotliwością. Zwykłe podanie ręki może wiązać się z ogromnym stresem, w szczególności, gdy jest to osoba, na której chcemy zrobić dobre wrażenie. Podobnie jest w przypadku rozmowy o pracę, na której wizerunek osobisty jest niezwykle ważny.

Jak być pewnym siebie w pracy, mimo nadpotliwości? Przydatne wskazówki

Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, aby nadpotliwość w pracy stała się mniej uciążliwa. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią higienę. Mogą tutaj pomóc:

  • odpowiednie, przebadane i wysokiej jakości antyperspiranty (np. Perspirex Strong, Perspirex Oryginal)., które pomogą one zmniejszyć uwalnianie potu w ciągu dnia;
  • dobrze dobrany ubiór, tj. wybieranie przewiewnych krojów ubrań i naturalnych materiałów (np. bawełny, lnu, jedwabiu); 
  • przygotowanie się na ewentualne zdarzenia, np. noszenie ze sobą zapasowego dezodorantu (np. w postaci chusteczek), posiadanie w biurze drugiej koszuli na zmianę; 
  • ubieranie się odpowiednio do pogody, w ekstremalne upały zaopatrzenie się w dobrej jakości wiatrak lub klimatyzator;
  • dbanie o dietę, picie odpowiedniej ilości wody i ograniczenie spożywania pikantnych dań;
  • zapanowanie nad stresem, w czym może być pomocna codzienna medytacja, aktywność fizyczna, oddawanie się po pracy swoim pasjom, a gdy te metody nie przyniosą rezultatów – terapia lub praca z coachem.

Co zrobić, gdy nadmierne pocenie odbiera pewność siebie?

Powiązane artykuły